REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kilka rad praktycznych o postępowaniu egzekucyjnym

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Gdy sąd badając sprawę uzna, że przedsiębiorcy należy się świadczenie, wydaje orzeczenie na ten temat.
Gdy sąd badając sprawę uzna, że przedsiębiorcy należy się świadczenie, wydaje orzeczenie na ten temat.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jest nastawiony na zysk. Jeżeli jednak zawrze umowę z nieuczciwym kontrahentem, który nie ma zamiaru uregulować swojego zobowiązania, może z tego tytułu ponieść stratę. Aby jednak tak się nie stało, ma całą gamę prawnie określonych możliwości, aby uzyskać swoją należność.

REKLAMA

Przedsiębiorca może zdecydować się na wstąpienie na drogę sądową. Sąd przeprowadza postępowanie, którego celem jest ustalenie, czy przedsiębiorcy – wierzycielowi należy się domagana wierzytelność, a jeżeli tak to podejmie działania, aby wierzytelność tę otrzymał. Gdy sąd badając sprawę uzna, że przedsiębiorcy należy się świadczenie, wydaje orzeczenie na ten temat.

REKLAMA

Orzeczenie to należy następnie zaopatrzyć w klauzule wykonalności. Razem stanowią one tytuł wykonawczy, na podstawie którego można prowadzić czynności egzekucyjne przeciwko dłużnikowi. Wierzyciel posiadając taki tytuł może żądać od organu egzekucyjnego aby ten, udzielił mu informacji, czy przeciwko dłużnikowi prowadzone jest przez niego postępowanie egzekucyjne, a jeżeli tak, powiadomi go o stosowanych sposobach egzekucji oraz o wysokości egzekwowanych roszczeń, a także o aktualnym stanie sprawy. Informacje o tym ułatwiają orientację na temat szans na odzyskanie należności. Jest bowiem oczywiste, że jeżeli dłużnik zalega tylko z uiszczeniem jednego zobowiązania, szanse na jego wykonanie są znacznie większe, niż wówczas, gdy takich zobowiązań jest kilkanaście.

Przeczytaj również: Kto pokrywa wydatki w toku egzekucji?

Czynności komornika zmierzają do zaspokojenia wierzyciela. W związku z tymi czynnościami ponosi określone koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji, które ustala postanowieniem komornik, jeżeli przeprowadzenie egzekucji należy do niego.. Koszty te dłużnik powinien zwrócić wierzycielowi. Aby jednak wierzyciel nie miał problemów z ich uzyskaniem, ściąga się je wraz z egzekwowanym roszczeniem. Co więcej prawomocne postanowienie komornika w przedmiocie kosztów podlega wykonaniu po uprawomocnieniu się bez potrzeby zaopatrywania go w klauzulę wykonalności. Tym samym ogranicza się czynności formalne, które powinien wykonać przedsiębiorca. W tej kwestii nie musi on czynić żadnych kroków. Wszystkie kwestie są załatwiane przez komornika.

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opisane powyżej kwestie mają na celu ułatwienie działania przedsiębiorcy, który i tak jest już poszkodowany przez fakt, że zobowiązanie nie zostało wykonane.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA