Kilka rad praktycznych o postępowaniu egzekucyjnym
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca może zdecydować się na wstąpienie na drogę sądową. Sąd przeprowadza postępowanie, którego celem jest ustalenie, czy przedsiębiorcy – wierzycielowi należy się domagana wierzytelność, a jeżeli tak to podejmie działania, aby wierzytelność tę otrzymał. Gdy sąd badając sprawę uzna, że przedsiębiorcy należy się świadczenie, wydaje orzeczenie na ten temat.
REKLAMA
Orzeczenie to należy następnie zaopatrzyć w klauzule wykonalności. Razem stanowią one tytuł wykonawczy, na podstawie którego można prowadzić czynności egzekucyjne przeciwko dłużnikowi. Wierzyciel posiadając taki tytuł może żądać od organu egzekucyjnego aby ten, udzielił mu informacji, czy przeciwko dłużnikowi prowadzone jest przez niego postępowanie egzekucyjne, a jeżeli tak, powiadomi go o stosowanych sposobach egzekucji oraz o wysokości egzekwowanych roszczeń, a także o aktualnym stanie sprawy. Informacje o tym ułatwiają orientację na temat szans na odzyskanie należności. Jest bowiem oczywiste, że jeżeli dłużnik zalega tylko z uiszczeniem jednego zobowiązania, szanse na jego wykonanie są znacznie większe, niż wówczas, gdy takich zobowiązań jest kilkanaście.
Przeczytaj również: Kto pokrywa wydatki w toku egzekucji?
Czynności komornika zmierzają do zaspokojenia wierzyciela. W związku z tymi czynnościami ponosi określone koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji, które ustala postanowieniem komornik, jeżeli przeprowadzenie egzekucji należy do niego.. Koszty te dłużnik powinien zwrócić wierzycielowi. Aby jednak wierzyciel nie miał problemów z ich uzyskaniem, ściąga się je wraz z egzekwowanym roszczeniem. Co więcej prawomocne postanowienie komornika w przedmiocie kosztów podlega wykonaniu po uprawomocnieniu się bez potrzeby zaopatrywania go w klauzulę wykonalności. Tym samym ogranicza się czynności formalne, które powinien wykonać przedsiębiorca. W tej kwestii nie musi on czynić żadnych kroków. Wszystkie kwestie są załatwiane przez komornika.
Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie
Opisane powyżej kwestie mają na celu ułatwienie działania przedsiębiorcy, który i tak jest już poszkodowany przez fakt, że zobowiązanie nie zostało wykonane.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.