REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno nieruchomości na licytacji komorniczej a eksmisja dłużnika

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Pamiętać jednakże należy, iż wykonanie wyroku orzekającego eksmisję, nie jest rzeczą prostą, albowiem obowiązujące przepisy nie przewidują tzw. eksmisji na bruk.
Pamiętać jednakże należy, iż wykonanie wyroku orzekającego eksmisję, nie jest rzeczą prostą, albowiem obowiązujące przepisy nie przewidują tzw. eksmisji na bruk.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zamierzam kupić mieszkanie (nieruchomość) na licytacji przeprowadzonej przez Komornika. Chciałby uzyskać odpowiedź, czy na takie nabycie nieruchomości tj. na licytacji komorniczej, potrzebna jest zgoda mojej żony. Ponadto nie wiem, jak będzie wyglądała kwestia eksmisji osób mieszkających w lokalu, który zamierza kupić.

Zasadą jest, iż do nabycia nieruchomości w drodze czynności prawnej - w drodze umowy - konieczna jest zgoda drugiego małżonka. Ewentualne więc nabycie nieruchomości prze jednego z małżonków bez zgody drugiego małżonka będzie w istocie nieważne, jeżeli drugi małżonek nie wyrazi zgody na nabycie określonej nieruchomości przed zawarciem umowy lub po jej zawarciu.

REKLAMA

Nabycie nieruchomości na licytacji

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nabywania nieruchomości na licytacjach komorniczych, gdzie nie jest potrzebna zgoda drugiego małżonka. Udział bowiem w licytacji komorniczej jest działaniem prawnym, które zmierza do nabycia nieruchomości, jednakże skutek w postaci przeniesienia własności nieruchomości nie następuje w wyniku czynności prawnej (np. umowy), ale w wyniku aktu jurysdykcyjnego, którym jest dokonane przez Sąd przysądzenie własności (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22.03.2007 r. III CZP 13/2007). 

Zobacz również: Sprzedaż nieruchomości

Jeżeli więc ktokolwiek weźmie udział w licytacji przeprowadzonej prze komornika i zaoferuje na niej najwyższą cenę za licytowaną nieruchomość, stanie się ona własnością jego oraz jego małżonka, po uprzednim uiszczeniu ceny nabycia przez licytanta - nabywcę, mimo braku zgody drugiego z małżonków na nabycie tej nieruchomości.

Eksmisja

Co się tyczy drugiej części pytania w zakresie losu osób mieszkających w lokalu, który nabywa się na licytacji komorniczej, to jeżeli osoby te nie wyprowadzą się dobrowolnie, wówczas należy je eksmitować. Po prawomocnym przysądzeniu własności na rzecz nabywcy przedmiotowej nieruchomości, nabywca będzie musiał wystąpić z pozwem o eksmisję lokatorów w/w lokalu. Po uzyskaniu prawomocnego wyroku uda się do Komornika, który będzie przeprowadzał eksmisję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Windykacja

Trudności eksmisyjne

REKLAMA

Pamiętać jednakże należy, iż wykonanie wyroku orzekającego eksmisję, nie jest rzeczą prostą, albowiem obowiązujące przepisy nie przewidują tzw. eksmisji na bruk. Jeżeli więc osoby, w stosunku do których Sąd orzeknie eksmisję, nie spełniają warunków do otrzymania lokalu socjalnego, który ma obowiązek zapewnić gmina, a o którym to uprawnieniu Sąd orzeka w wyroku, wówczas nabywca danej nieruchomości – nabywca mieszkania/domu zobowiązany będzie do wskazania tymczasowego pomieszczenia, do którego będzie można eksmitować dotychczasowych jego lokatorów.

Znalezienie zaś takiego lokalu zastępczego nie jest łatwe, zaś przepisy dodatkowo określają, iż pomieszczenie to powinno nadawać się do zamieszkania, zapewniać co najmniej 5m2 powierzchni mieszkalnej na osobę oraz powinno znajdować się w tej samej lub pobliskiej miejscowości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA