| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Organy egzekucyjne > Kupno nieruchomości na licytacji komorniczej a eksmisja dłużnika

Kupno nieruchomości na licytacji komorniczej a eksmisja dłużnika

Zamierzam kupić mieszkanie (nieruchomość) na licytacji przeprowadzonej przez Komornika. Chciałby uzyskać odpowiedź, czy na takie nabycie nieruchomości tj. na licytacji komorniczej, potrzebna jest zgoda mojej żony. Ponadto nie wiem, jak będzie wyglądała kwestia eksmisji osób mieszkających w lokalu, który zamierza kupić.

Zasadą jest, iż do nabycia nieruchomości w drodze czynności prawnej - w drodze umowy - konieczna jest zgoda drugiego małżonka. Ewentualne więc nabycie nieruchomości prze jednego z małżonków bez zgody drugiego małżonka będzie w istocie nieważne, jeżeli drugi małżonek nie wyrazi zgody na nabycie określonej nieruchomości przed zawarciem umowy lub po jej zawarciu.

Nabycie nieruchomości na licytacji

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nabywania nieruchomości na licytacjach komorniczych, gdzie nie jest potrzebna zgoda drugiego małżonka. Udział bowiem w licytacji komorniczej jest działaniem prawnym, które zmierza do nabycia nieruchomości, jednakże skutek w postaci przeniesienia własności nieruchomości nie następuje w wyniku czynności prawnej (np. umowy), ale w wyniku aktu jurysdykcyjnego, którym jest dokonane przez Sąd przysądzenie własności (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22.03.2007 r. III CZP 13/2007). 

Zobacz również: Sprzedaż nieruchomości

Jeżeli więc ktokolwiek weźmie udział w licytacji przeprowadzonej prze komornika i zaoferuje na niej najwyższą cenę za licytowaną nieruchomość, stanie się ona własnością jego oraz jego małżonka, po uprzednim uiszczeniu ceny nabycia przez licytanta - nabywcę, mimo braku zgody drugiego z małżonków na nabycie tej nieruchomości.

Eksmisja

Co się tyczy drugiej części pytania w zakresie losu osób mieszkających w lokalu, który nabywa się na licytacji komorniczej, to jeżeli osoby te nie wyprowadzą się dobrowolnie, wówczas należy je eksmitować. Po prawomocnym przysądzeniu własności na rzecz nabywcy przedmiotowej nieruchomości, nabywca będzie musiał wystąpić z pozwem o eksmisję lokatorów w/w lokalu. Po uzyskaniu prawomocnego wyroku uda się do Komornika, który będzie przeprowadzał eksmisję.

Zobacz również serwis: Windykacja

Trudności eksmisyjne

Pamiętać jednakże należy, iż wykonanie wyroku orzekającego eksmisję, nie jest rzeczą prostą, albowiem obowiązujące przepisy nie przewidują tzw. eksmisji na bruk. Jeżeli więc osoby, w stosunku do których Sąd orzeknie eksmisję, nie spełniają warunków do otrzymania lokalu socjalnego, który ma obowiązek zapewnić gmina, a o którym to uprawnieniu Sąd orzeka w wyroku, wówczas nabywca danej nieruchomości – nabywca mieszkania/domu zobowiązany będzie do wskazania tymczasowego pomieszczenia, do którego będzie można eksmitować dotychczasowych jego lokatorów.

Znalezienie zaś takiego lokalu zastępczego nie jest łatwe, zaś przepisy dodatkowo określają, iż pomieszczenie to powinno nadawać się do zamieszkania, zapewniać co najmniej 5m2 powierzchni mieszkalnej na osobę oraz powinno znajdować się w tej samej lub pobliskiej miejscowości.

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pamiętać jednakże należy, iż wykonanie wyroku orzekającego eksmisję, nie jest rzeczą prostą, albowiem obowiązujące przepisy nie przewidują tzw. eksmisji na bruk.
Pamiętać jednakże należy, iż wykonanie wyroku orzekającego eksmisję, nie jest rzeczą prostą, albowiem obowiązujące przepisy nie przewidują tzw. eksmisji na bruk.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »