REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obowiązek wskazania tymczasowego pomieszczenia w przypadku eksmisji

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Ponieważ właścicielem lokalu jest określona osoba, uczciwie byłoby, gdyby dłużnik sam znalazł inny lokal, w którym mógłby zamieszkać i sam wyprowadził się z mieszkania nie będącego jego własnością.
Ponieważ właścicielem lokalu jest określona osoba, uczciwie byłoby, gdyby dłużnik sam znalazł inny lokal, w którym mógłby zamieszkać i sam wyprowadził się z mieszkania nie będącego jego własnością.

REKLAMA

REKLAMA

Komornik nie przeprowadzi eksmisji na podstawie wyroku, w którym nie orzeczono o uprawnieniu do lokalu socjalnego osoby, która ma zostać eksmitowana, jeżeli wierzyciel (właściciel lokalu mieszkalnego/nieruchomości) lub gmina nie wskażą tymczasowego pomieszczenia (lokalu zastępczego), do którego będzie można przeprowadzić eksmitowaną osobę.

Dłużnikowi została wypowiedziana umowa najmu lokalu mieszkalnego, a którego to lokalu nie opuścił do dnia dzisiejszego, gdyż nie ma się gdzie wyprowadzić. Właściciel nieruchomości – mieszkania, uzyskał wyrok orzekający eksmisję i żąda niezwłocznego opuszczenia lokalu mieszkalnego.

REKLAMA

Ponieważ dłużnik nie ma gdzie się wyprowadzić, właściciel wskazuje na możliwość zamieszkania w przydomowej szopie, grożąc że jeżeli nie uczyni tego dobrowolnie, to zostanie wyeksmitowany do tego pomieszczenia przez Komornika. Co zrobić w takiej sytuacji?

Eksmisja tylko do lokalu zastępczego tzw. tymczasowego pomieszczenia

Ponieważ właścicielem lokalu jest określona osoba, uczciwie byłoby, gdyby dłużnik sam znalazł inny lokal, w którym mógłby zamieszkać i sam wyprowadził się z mieszkania nie będącego jego własnością.

W sytuacji jednak, gdy tego nie uczyni, nie musi obawiać się, że zostanie siłą wyeksmitowany przez Komornika. Skoro Sąd w wyroku stwierdził brak uprawnienia do lokalu socjalnego, wówczas faktycznie właściciel lokalu musi znaleźć tymczasowe pomieszczenie, do którego będzie można eksmitować dłużnika. Warunków stawianych przez obowiązujące przepisy na pewno nie spełnia przydomowa szopa.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymogi stawiane tymczasowym pomieszczeniom

REKLAMA

Tymczasowe pomieszczenie powinno bowiem nadawać się do zamieszkania, zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę, znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych, posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem.

Oprócz tego powinno posiadać oświetlenie naturalne i elektryczne oraz możliwość ogrzewania, jak również niezawilgocone przegrody budowlane. Tymczasowe pomieszczenie musi także zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków (art. 1046 Kodeksu postępowania cywilnego i § 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 stycznia 2005 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości oraz szczegółowych warunków, jakim powinno odpowiadać tymczasowe pomieszczenie).

Niedopuszczalność eksmisji do lokalów nie odpowiadających wymogom ustawowym

Jeżeli sprawa o eksmisję skierowana zostanie do Komornika, to właściciel nieruchomości będzie musiał wskazać lokal zastępczy, który będzie odpowiadał w/w warunkom. Jeżeli lokalu takiego nie wskaże, polecając jednocześnie Komornikowi, wbrew woli dłużnika, eksmisję dłużnika do szopy, wówczas Komornik nie dokona eksmisji, gdyż eksmisja taka byłaby niezgodna z prawem.

Zobacz również serwis: Windykacja

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA