| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Organy egzekucyjne > Nabycie nieruchomości zajętej przez komornika

Nabycie nieruchomości zajętej przez komornika

Niedawno nabyłem na rynku wtórnym lokal mieszkalny za kwotę 400.000,00 zł. Jak się szybko okazało, osoba sprzedająca przedmiotowe mieszkanie nie poinformowała mnie, że Komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne z w/w lokalu, zaś w niedługim czasie planowana jest jego licytacja. Czy Komornik może nadal prowadzić egzekucję z mojego już mieszkania, czy może powinien ją umorzyć? Póki co Komornik odmawia umorzenia egzekucji z przedmiotowego mieszkania.

W świetle obowiązujących przepisów, postępowanie Komornika należy uznać za w pełni prawidłowe. Komornik może prowadzić postępowanie egzekucyjne w stosunku do nieruchomości, co do której wszczął egzekucję, nawet jeżeli w trakcie postępowania egzekucyjnego dana nieruchomość (dom, lokal mieszkalny, działka) została zbyta na rzecz osoby trzeciej.

Bez znaczenie więc pozostaje okoliczność, iż nabywca nieruchomości nie jest dłużnikiem, albowiem nabycie nieruchomości po jej zajęciu (tj. po wszczęciu do niej egzekucji przez Komornika) nie ma wpływu na dalsze postępowanie egzekucyjne.

Skoro więc osoba trzecia nabyła mieszkanie, co do którego toczy się postępowanie egzekucyjne, musi obecnie znosić, iż z jej już mieszkania prowadzona będzie nadal egzekucja przez Komornika. Trzeba więc liczyć się z tym, że jeżeli dojdzie do licytacji komorniczej, wówczas może stracić mieszkanie, jeżeli ktokolwiek kupi przedmiotowy lokal na tej licytacji.

Zobacz również serwis: Organy egzekucyjne

Podstawa działania Komornika

Zgodnie z art. 930 Kodeksu postępowania cywilnego rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie. Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy.

Kupując mieszkanie zajrzyj do księgi wieczystej

Postępowanie przy nabywaniu przedmiotowego mieszkania należy uznać za bardzo niefrasobliwe, żeby nie powiedzieć lekkomyślne. Nabywając bowiem jakąkolwiek nieruchomość trzeba dokładnie zapoznać się księgą wieczystą danej nieruchomości, a którą każdy może przejrzeć we właściwym Sądzie Rejonowym.

Zobacz również serwis: Egzekucja należności pieniężnych

W dziale III księgi wieczystej wpisywana jest wzmianka o wszczęciu egzekucji z danej nieruchomości przez Komornika. Wszczynając bowiem egzekucję z nieruchomości Komornik na wniosek wierzyciela egzekwującego składa wniosek do Sądu Rejonowego prowadzącego księgę wieczystą danej nieruchomości, by Sąd wpisał wzmiankę o wszczęciu egzekucji z tej nieruchomości.

Ponieważ księgi wieczyste są jawne, co oznacza że każdy może je przeglądać, nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w niej widniejących. Tym samym twierdzenia, iż nie wiedziało się o prowadzeniu egzekucji przez Komornika z nabywanej nieruchomości nie mogą stanowić podstawy do zaniechania prowadzenia egzekucji z tej nieruchomości przez Komornika. 

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »