REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
windykacja; skarga na zaniechanie czynności przez komornika
windykacja; skarga na zaniechanie czynności przez komornika

REKLAMA

REKLAMA

Co może zrobić wierzyciel, gdy komornik ten działa w sposób opieszały, przykładowo zaniedbuje obowiązek dokonania konkretnej czynności?

Organami postępowania egzekucyjnego są sąd rejonowy i komornik. Komornik, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o komornikach sądowych i egzekucji jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym.

REKLAMA

Komornik czynności egzekucyjne, co do zasady, wykonuje osobiście. Przy realizacji powyższych czynności, podlega orzeczeniom sądu i prezesowi sądu rejonowego, przy którym działa.

Skarga na czynności komornika

Postępowanie egzekucyjne, prowadzące do fizycznego zaspokojenia roszczeń wierzyciela, jest więc poniekąd uzależnione od działań i skuteczności komornika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co się więc dzieje gdy komornik ten działa w sposób opieszały, a tym samym zaniedbuje obowiązek dokonania konkretnej czynności. Ustawodawca wyszedł jednak naprzeciw temu problemowi.

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia możliwości interwencji wierzyciela, warto zauważyć, iż ustawodawca wyraźnie oddziela dwa pojęcia: bezczynność komornika i zaniechanie dokonania czynności przez komornika. Kodeks postępowania cywilnego (dalej „k.p.c.”) reguluje w art.767 k.p.c. tylko tą drugą sytuację.

Bezczynność komornika, wyraża się bowiem nie w zaniechaniu wykonania obowiązku wynikającego z ustawy, lecz w innym od zaniechania zachowaniu się komornika, np. niedokonywaniu w ogóle żadnych czynności w sprawie – zgodnie z art.45a ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (zob. Olimpia Marcewicz. Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. LEX 2012).

Skarga na czynności komornika-kiedy przysługuje?

Skarga na bezczynność może być wniesiona jedynie w ramach nadzoru administracyjnego do prezesa sądu przy którym działa komornik (zob. Małgorzata Brulińska. Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne. Komentarz. LEX 2012). Niewątpliwie więc, jest to zgoła inna konstrukcja, aniżeli interwencja – skarga z art.767 k.p.c.

Zgodnie z art.767 §1 k.p.c.Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności.” Skarga na zaniechanie dokonania czynności przez komornika może być złożona przez każdy podmiot posiadający w sprawie interes prawny, a więc również przez osobę która nie jest uczestnikiem postępowania (zob. Olimpia Marcewicz. Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. LEX 2012).

Skarga taka, powinna czynić zadość wymogom formalnym pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem. Wnosi się ją w terminie siedmiodniowym od dnia w którym zaniechana czynność powinna być dokonana.

Odpis skargi trafia do komornika, który w ciągu 3 dni od jego otrzymania, wskazać musi na przyczyny swojego zaniechania. Komornik, przyczyny te przesyła następnie do właściwego sądu rejonowego, chyba że w całości uwzględni zarzuty skargi i dokona zaniechanej czynności - w takim przypadku sąd umorzy postępowanie.

Uprawnienia i obowiązki komornika

Skargę rozpoznaje sąd rejonowy w terminie tygodniowym od daty jej wpływu do sądu. Istotnym jest, iż wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego (zob. Dariusz Zawistowski. Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom IV. Artykuły 730-1088. LEX 2011). Sąd rozstrzyga sprawę poprzez zobowiązanie komornika do dokonania zaniechanej czynności.

Podmiot wnoszący skargę, musi być ponadto świadomy, iż skargę wniesioną po terminie, nieopłaconą, której braków formalnych strona nie uzupełniła w terminie bądź z innych przyczyn niedopuszczalną, sąd odrzuci. Na postanowienie sądu w sprawie odrzucenia skargi przysługuje zażalenie.

Skarga na zaniechanie dokonania czynności przez komornika jest instytucją potrzebną, lecz niedopracowaną. Nawet bowiem w przypadku wypełnienia przez skarżącego wymogów formalnych jej złożenia, może spowodować przedłużenie postępowania egzekucyjnego o kilka miesięcy.

W takim przypadku skuteczniejszymi alternatywami dla skarżącego, może być:

a) wszczęcie postępowania z nadzoru administracyjnego, wynikającego z art.45a ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

b) wszczęcie postępowania uregulowanego w ustawie z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.  Art. 1 ust. 2  ustawy stanowi, że „Przepisy ustawy stosuje się odpowiednio, gdy na skutek działania lub bezczynności sądu albo komornika sądowego doszło do naruszenia prawa strony do przeprowadzenia i zakończenia bez nieuzasadnionej zwłoki sprawy egzekucyjnej lub innej sprawy dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego.”

Krzysztof Gładych, aplikant Radcowski - Kancelaria BKM

Łukasz Bernatowicz, Radca Prawny - Kancelaria BKM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA