REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarga na zaniechanie czynności przez komornika.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
windykacja; skarga na zaniechanie czynności przez komornika
windykacja; skarga na zaniechanie czynności przez komornika

REKLAMA

REKLAMA

Co może zrobić wierzyciel, gdy komornik ten działa w sposób opieszały, przykładowo zaniedbuje obowiązek dokonania konkretnej czynności?

Organami postępowania egzekucyjnego są sąd rejonowy i komornik. Komornik, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o komornikach sądowych i egzekucji jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym.

REKLAMA

Komornik czynności egzekucyjne, co do zasady, wykonuje osobiście. Przy realizacji powyższych czynności, podlega orzeczeniom sądu i prezesowi sądu rejonowego, przy którym działa.

Skarga na czynności komornika

Postępowanie egzekucyjne, prowadzące do fizycznego zaspokojenia roszczeń wierzyciela, jest więc poniekąd uzależnione od działań i skuteczności komornika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co się więc dzieje gdy komornik ten działa w sposób opieszały, a tym samym zaniedbuje obowiązek dokonania konkretnej czynności. Ustawodawca wyszedł jednak naprzeciw temu problemowi.

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia możliwości interwencji wierzyciela, warto zauważyć, iż ustawodawca wyraźnie oddziela dwa pojęcia: bezczynność komornika i zaniechanie dokonania czynności przez komornika. Kodeks postępowania cywilnego (dalej „k.p.c.”) reguluje w art.767 k.p.c. tylko tą drugą sytuację.

Bezczynność komornika, wyraża się bowiem nie w zaniechaniu wykonania obowiązku wynikającego z ustawy, lecz w innym od zaniechania zachowaniu się komornika, np. niedokonywaniu w ogóle żadnych czynności w sprawie – zgodnie z art.45a ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (zob. Olimpia Marcewicz. Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. LEX 2012).

Skarga na czynności komornika-kiedy przysługuje?

Skarga na bezczynność może być wniesiona jedynie w ramach nadzoru administracyjnego do prezesa sądu przy którym działa komornik (zob. Małgorzata Brulińska. Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne. Komentarz. LEX 2012). Niewątpliwie więc, jest to zgoła inna konstrukcja, aniżeli interwencja – skarga z art.767 k.p.c.

Zgodnie z art.767 §1 k.p.c.Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności.” Skarga na zaniechanie dokonania czynności przez komornika może być złożona przez każdy podmiot posiadający w sprawie interes prawny, a więc również przez osobę która nie jest uczestnikiem postępowania (zob. Olimpia Marcewicz. Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. LEX 2012).

Skarga taka, powinna czynić zadość wymogom formalnym pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem. Wnosi się ją w terminie siedmiodniowym od dnia w którym zaniechana czynność powinna być dokonana.

Odpis skargi trafia do komornika, który w ciągu 3 dni od jego otrzymania, wskazać musi na przyczyny swojego zaniechania. Komornik, przyczyny te przesyła następnie do właściwego sądu rejonowego, chyba że w całości uwzględni zarzuty skargi i dokona zaniechanej czynności - w takim przypadku sąd umorzy postępowanie.

Uprawnienia i obowiązki komornika

Skargę rozpoznaje sąd rejonowy w terminie tygodniowym od daty jej wpływu do sądu. Istotnym jest, iż wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego (zob. Dariusz Zawistowski. Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom IV. Artykuły 730-1088. LEX 2011). Sąd rozstrzyga sprawę poprzez zobowiązanie komornika do dokonania zaniechanej czynności.

Podmiot wnoszący skargę, musi być ponadto świadomy, iż skargę wniesioną po terminie, nieopłaconą, której braków formalnych strona nie uzupełniła w terminie bądź z innych przyczyn niedopuszczalną, sąd odrzuci. Na postanowienie sądu w sprawie odrzucenia skargi przysługuje zażalenie.

Skarga na zaniechanie dokonania czynności przez komornika jest instytucją potrzebną, lecz niedopracowaną. Nawet bowiem w przypadku wypełnienia przez skarżącego wymogów formalnych jej złożenia, może spowodować przedłużenie postępowania egzekucyjnego o kilka miesięcy.

W takim przypadku skuteczniejszymi alternatywami dla skarżącego, może być:

a) wszczęcie postępowania z nadzoru administracyjnego, wynikającego z art.45a ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

b) wszczęcie postępowania uregulowanego w ustawie z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.  Art. 1 ust. 2  ustawy stanowi, że „Przepisy ustawy stosuje się odpowiednio, gdy na skutek działania lub bezczynności sądu albo komornika sądowego doszło do naruszenia prawa strony do przeprowadzenia i zakończenia bez nieuzasadnionej zwłoki sprawy egzekucyjnej lub innej sprawy dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego.”

Krzysztof Gładych, aplikant Radcowski - Kancelaria BKM

Łukasz Bernatowicz, Radca Prawny - Kancelaria BKM

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA