Komornik będzie mógł odmówić przyjęcia sprawy spoza rewiru
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja- przyczyny i termin wejścia w życie
Opisywana nowelizacja została uchwalona przez sejm, oczekuje na zaakceptowanie przez sejm i prezydenta.
REKLAMA
Polecamy: Treść druku sejmowego
Treść nowelizacji, w zakresie art. 8 ust. 7, podyktowana jest wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 maja 2009 (sygn. akt K 21/08). Trybunał stwierdził, iż art. 8 ust. 7 w dotychczasowym brzmieniu, która nie pozwalała komornikowi na odmówienie przyjęcia wniosku o wszczęcie egzekucji, związanej z dokonywaniem czynności poza granicami właściwości sądu apelacyjnego, za niezgodne z art. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.
Można się więc spodziewać, że nowelizacja w obecnej formie, w zakresie podniesionym w niniejszym artykule zostanie uchwalona bez zmian.
Co zmienia nowelizacja
REKLAMA
W obecnym brzmieniu, art. 8 ust. 7 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, nakładał na komornika obowiązek przyjęcia wniosku o wszczęcie egzekucji (oraz o dokonanie innych czynności np. dokonania zabezpieczenia)- niezależnie od tego, gdzie miały by być przeprowadzone czynności (co było efektem wcześniejszych nowelizacji, mających na celu zwiększenie „konkurencyjności” komorników sądowych). Jednocześnie, nakładało na komornika obowiązek odmówienia przyjęcia takiego wniosku, jeśli jego zaległości w prowadzonych sprawach przekraczały 6 miesięcy (co nie obejmowało egzekucji świadczeń alimentacyjnych).
W praktyce, oznaczało to, że komornik z Poznania mógł zostać zobowiązany do prowadzenia egzekucji na Podkarpaciu- niezależnie od trudności do jakich by to prowadziło. Jedynym wyjątkiem była egzekucja z nieruchomości (i odpowiednio użytkowania wieczystego i własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego i praw pokrewnych).
Skutki nowelizacji
Skutkiem nowelizacji (a szerzej orzeczenia TK) jest odwrócenie wcześniejszych zmian- zobowiązujących komornika na prowadzenie egzekucji w całej Polsce. Po wejściu w życie omawianej nowelizacji, komornicy de facto będą zajmować się w tym zakresie najatrakcyjniejszymi sprawami (lub najłatwiejszymi do przeprowadzenia np. w zakresie egzekucji z rachunków bankowych). Pozostałe- jak egzekucje z ruchomości, świadczenia alimentacyjne powrócą do właściwych rewirów.
REKLAMA
REKLAMA