REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór komornika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
W przypadku kolizji uprawnień kilku komorników do tego samego prawa majątkowego dłużnika mają zastosowanie odpowiednie przepisy kpc dotyczące tzw. zbiegu egzekucji sądowych.
W przypadku kolizji uprawnień kilku komorników do tego samego prawa majątkowego dłużnika mają zastosowanie odpowiednie przepisy kpc dotyczące tzw. zbiegu egzekucji sądowych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Właściwość rzeczową i miejscową komornika (tj., który komornik prowadzi daną sprawę) określają przepisy kpc i ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Komornik z zasady działa na obszarze swojego rewiru, który obejmuje obszar właściwości jednego lub kilku sądów rejonowych (właściwość miejscowa). Od grudnia 2007r. w rewirze może działać więcej niż jeden komornik.

REKLAMA

Właściwość rzeczowa dotyczy podziału czynności pomiędzy organy egzekucyjne, jakimi są sąd i komornik. Komornik nie może dokonywać tych czynności, do których rzeczowo właściwy jest sąd (np. komornik nie wykonuje tytułu wykonawczego, w którym określono, że dłużnik ma zaniechać pewnej czynności).

Zobacz: Zmiany w kosztach egzekucji

Właściwość komornika

Komornik z urzędu bada czy jest właściwy rzeczowo i miejscowo do przyjęcia wniosku.

Właściwość komornika określona jest w przepisie szczególnym, właściwym dla danego sposobu egzekucji. Generalnie w przypadku egzekucji: z ruchomości, z nieruchomości, odebrania rzeczy, opróżnienia lokalu lub pomieszczenia (w tym eksmisji) właściwym jest ten komornik w rewirze, którego te rzeczy lub nieruchomości się znajdują.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku egzekucji z wynagrodzenia (renty/emerytury), rachunku bankowego i wierzytelności generalnie właściwy jest ten komornik w rewirze, którego dłużnik ma miejsce zamieszkania.

Komornik właściwy miejscowo wg. przepisów kpc nie może odmówić przyjęcia wniosku o wszczęcie egzekucji lub dokonanie zabezpieczenia. Odmowy przyjęcia wniosku nie należy mylić z odmową wszczęcia egzekucji (np. w przypadku dołączenia do wniosku dokumentu niebędącego tytułem wykonawczym).

Zobacz: Kto dokonuje opisu i oszacowania zajętej rzeczy?

Dłużnik Jan K. zamieszkuje w Łodzi. Wierzyciel Piotr L. złożył wniosek o wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi do Komornika Sądowego przy SR w Łodzi. Do wniosku wierzyciel dołączył niezapłaconą fakturę przez dłużnika Jana K. Komornik, pomimo, iż jest właściwy do przyjęcia wniosku odmówił wszczęcia egzekucji, gdyż do wniosku wierzyciel dołączył dokument, który nie jest tytułem wykonawczym.

Wybór komornika

REKLAMA

Wierzyciel ma także prawo wyboru komornika na terytorium całego kraju, z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości. Prawo to dotyczy wyboru pomiędzy komornikami różnych rewirów, a nie wyboru jednego z komorników działających w danym rewirze. W razie takiego wyboru komornik działa poza obszarem swojego rewiru.

Komornik wybrany do działania poza swoim rewirem ma prawo odmówić przyjęcia wniosku, jeżeli w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy. Odmowa przyjęcia wniosku dokonywana jest w formie postanowienia, na które przysługuje skarga na czynności komornika.

Z prawem wyboru komornika na terenie całego kraju wiążą się dwie kwestie:

  • Kwestia związana z kosztami egzekucyjnymi.
  • Kwestia związana z kolizją uprawnień kilku komorników do tego samego prawa majątkowego dłużnika.

Czynności komornika wybranego spoza rewiru powodują wzrost kosztów egzekucyjnych spowodowanych w szczególności przejazdami komornika i jego pracowników na miejsce czynności, koniecznością zapewnienia im noclegu i koniecznością wypłacenia diet tym pracownikom, a także zapewnieniem ewentualnego specjalistycznego transportu zajętych ruchomości.

REKLAMA

Wydatki te obciążają wierzyciela (nawet tego, który korzysta ze zwolnienia z kosztów w egzekucji) i nie wlicza się ich do kosztów obciążających dłużnika. Na poczet tych wydatków komornik może żądać od wierzyciela zaliczki, której nie wpłacenie spowoduje odmowę dokonania danej czynności.

W przypadku kolizji uprawnień kilku komorników do tego samego prawa majątkowego dłużnika mają zastosowanie odpowiednie przepisy kpc dotyczące tzw. zbiegu egzekucji sądowych. W razie zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności i praw dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy wg. przepisów kpc. W przypadku, gdy żaden z komorników nie jest właściwy wg. kpc lub właściwych jest kilku komorników dalszą egzekucję prowadzi komornik, który pierwszy wszczął egzekucję z danego składnika majątku dłużnika.

Tak, więc komornik wybrany przez wierzyciela do działania poza rewirem może przykładowo zająć wynagrodzenie dłużnika. Jednakże, gdy wynagrodzenie to później w innej sprawie zajmie inny komornik właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika (art. 880 kpc) to komornik wybrany przez wierzyciela ma obowiązek przekazać sprawę komornikowi właściwemu zgodnie z art. 880 kpc.

Sąd zasądził od dłużnika Piotra L. na rzecz wierzyciela Jana K. kwotę 5000 zł tytułem zaległego wynagrodzenia. Wierzyciel Jan K. złożył wniosek o wszczęcie egzekucji przeciwko Piotrowi L. (zamieszkałemu w Poznaniu) do komornika sądowego w Łodzi. We wniosku wierzyciel wniósł o zajęcie wynagrodzenia dłużnika, jego ruchomości znajdujących się w Poznaniu, rachunku bankowego oraz nieruchomości – mieszkania w Warszawie. Komornik sądowy w Łodzi nie posiada zaległości w egzekucji większych niż sześć miesięcy i dlatego przyjął wniosek wierzyciela Jana K., ale tylko w zakresie egzekucji z wynagrodzenia, rachunku bankowego i ruchomości dłużnika Piotra L. Komornik sądowy w Łodzi odmówił wszczęcia egzekucji z nieruchomości dłużnika, gdyż komornikiem właściwym do jej prowadzenia jest komornik sądowy z Warszawy. Z uwagi na fakt, iż wierzyciel Jan K. dokonał wyboru komornika z Łodzi musi liczyć się w tym, że będzie obciążony kosztami czynności (zajęcie ruchomości) podjętymi przez komornika w Poznaniu (pomimo korzystania przez wierzyciela ze zwolnienia z kosztów sądowych!). Ponadto w przypadku, gdyby przed zakończeniem egzekucji wynagrodzenie dłużnika zajął także w innej sprawie komornik sądowy z Poznania to okaże się, że tylko on jest komornikiem właściwym do prowadzenia dalszej egzekucji z wynagrodzenia dłużnika.

Ciągłość właściwości

Przepisy przewidują utrwalenie (ciągłość) właściwości komornika. Polega to na tym, że komornik właściwy wg. przepisów kpc w chwili złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji pozostaje właściwy do ukończenia sprawy, chociażby podstawy tej właściwości uległy zmianie w toku postępowania (np. zmieniło się miejsce zamieszkania dłużnika).

Komornik ma też obowiązek przyjęcia wniosku o wszczęcie egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi, przeciwko któremu wszczął już egzekucję (w wyniku skorzystania przez innego wierzyciela z prawa wyboru komornika), – jeżeli następni wierzyciele wnoszą o przeprowadzenie egzekucji wg. tych samych sposobów, co wcześniejsi wierzyciele.

Zobacz: Jak można zostać komornikiem?

1. W przypadku dochodzenia alimentów wierzyciel kierując egzekucję do wynagrodzenia dłużnika ma prawo złożyć wniosek do komornika właściwego według swojego miejsca zamieszkania.
2. Po złożeniu wniosku do komornika właściwego wg. przepisów kpc wierzycielowi nie przysługuje prawo wyboru komornika. Jednakże taki komornik może na wniosek wierzyciela przekazać sprawę innemu komornikowi, jeżeli ten wyrazi na to zgodę.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA