REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można zostać komornikiem?

Agnieszka  Żbikowska
Prawnik, ekspert z zakresu prawa karnego.
jak zostać komornikiem?
jak zostać komornikiem?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Komornik sądowy jest organem władzy publicznej, posiadającym własne kompetencje. Działa od przy sądzie rejonowym, ale nie jest organem władzy sądowniczej, gdyż nie sprawuje wymiaru sprawiedliwości w rozumieniu art. 175 ust.1 Konstytucji. Istnieje jednak organizacyjne i funkcjonalne powiązanie komorników z władzą sądowniczą

Zawód komornika jest zawodem zaufania publicznego w rozumieniu art. 17 ust. Konstytucji.

REKLAMA

Komorników jest niewielu w porównaniu liczbą adwokatów czy radców prawnych. Niestety niewielka jest tez rotacja w tym zawodzie, w związku z tym trudno podjąć pracę jako komornik.

Zobacz: Zajęcie wynagrodzenia przez komornika - co robić?

Wymogi wobec kandydatów

Wymogi jakie stawia ustawa o komornikach sądowych ( art. 10.1) wobec osób ubiegających się o stanowisko komornika są następujące:

  • należy posiadać obywatelstwo polskie i mieć ukończone 26 lat;
  • kandydat musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych jak również posiadać nieposzlakowana opinię;
  • osoba nie może być podejrzana o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego ani o przestępstwo skarbowe;
  • kandydat musi mieć ukończone wyższe studia prawnicze w Rzeczpospolitej Polskiej i dysponować tytułem magistra prawa lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczpospolitej Polskiej;
  • osoba musi być zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków komornika;
  • odbyła aplikację komorniczą i złożyła egzamin komorniczy
  • pracowała w charakterze asesora komorniczego co najmniej 2 lata

Zobacz: Jaki i kiedy złożyć wniosek o wyłączenie komornika?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aplikacja

W latach ubiegłych przyjęcie na aplikację komorniczą odbywało się bez egzaminu. Dotychczasowy model aplikacji nie miał nic wspólnego z aplikacjami w innych zawodach prawniczych.

Pracownicy zatrudniani w kancelariach komorniczych z wykształceniem prawniczym, a w minionym okresie nawet administratywiści, odbywali szkolenie z elementarnej wiedzy prawniczej, które nazywano aplikacją. Aby móc zostać na nie przyjętym, aplikant nie musiał zadawać egzaminu.

Obecnie aby zostać aplikantem komorniczym, trzeba zdać egzamin konkursowy przed komisją powołaną przez ministra sprawiedliwości.

Komisję egzaminacyjną powołuje się raz na dwa lata i wyznacza jej przewodniczącego.

Zobacz: Komornik będzie mógł odmówić przyjęcia sprawy spoza rewiru

Komisja składa się z siedmiu osób:

  • czterech sędziów sądu apelacyjnego lub okręgowego,
  • dwóch przedstawicieli delegowanych przez krajową Radę Komorniczą, 
  • jednego pracownika naukowego, którym powinien być co najmniej doktor habilitowany nauk prawnych.

Aby zostać aplikantem komorniczym kandydat musi zdać egzamin złożony ze 150 pytań tekstowych. Każde z pytań opatrzone jest trzema propozycjami odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat otrzymuje jeden punkt. Natomiast aby zdać egzamin musi uzyskać co najmniej 90 punktów.

Zobacz: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Test

REKLAMA

Test obejmuje zakres wiedzy z dziedzin prawa: konstytucyjnego, cywilnego, gospodarczego, finansowego, pracy, spółek handlowych, administracyjnego, rodzinnego, europejskiego, prywatnego międzynarodowego, postępowania cywilnego oraz ustroju sądów i samorządu komorniczego.

Termin egzaminu musi być podany do publicznej wiadomości, natomiast kandydaci na aplikantów powinni złożyć zgłoszenie najpóźniej na 50 dni przed datą rozpoczęcia egzaminu konkursowego.

Egzamin konkursowy dla aplikantów komorniczych odbywa się raz w roku, nie później niż do 30 września we wszystkich izbach komorniczych jednocześnie. Aby móc przystąpić do egzaminu kandydat musi zapłacić opłatę tj. kwotę wynoszącą połowę równowartości minimalnego wynagrodzenia.

Gdyby kandydat nie uiścił tejże opłaty komisja wezwie go listem poleconym zapowiedzeniem odbioru do uiszczenia opłaty w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania. Jeśli zaś osoba nie dopełni tego obowiązku, wówczas komisja odmówi dopuszczenia do egzaminu.

Zobacz: Jak walczyć z opieszałym komornikiem?

W kancelarii

Szkolenie jest odpłatne, ale niektórzy aplikanci dochodząc do porozumienia z patronem mają potrącaną część środków z wynagrodzenia na poczet opłat szkoleniowych co odciąża ich psychicznie od myślenia o oszczędzaniu na czesne.
Praktyczną naukę zawodu aplikant komorniczy odbywa w kancelarii komorniczej pod okiem swojego patrona.

Czas trwania aplikacji reguluje ustawa. Aplikację kończy egzamin komorniczy przed komisją powołana przez ministra sprawiedliwości.

Aplikant po zdanym egzaminie konkursowym przez dwa lata jest asesorem komorniczym i czeka na wolny etat komorniczy, aby móc kiedyś przystąpić do konkursu na komornika i zrealizować swoje marzenia.

Powyższe zmiany są skutkiem nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji ( Dz.U. nr 112, poz. 769), które obowiązują od dnia 1 stycznia 2008r., i rozporządzeń wydanych w grudniu 2007r. przez ministra sprawiedliwości.

Zobacz: Windykacja

Podsumowanie

REKLAMA

Reasumując droga do zawodu komornika jest bardzo trudna, sprostanie wymogom jakie stawia ustawa to nie wszystko. Niestety nie każdy posiada predyspozycje osobowe do sprawowania tego zawodu, bo czasami sama wiedza merytoryczna nie wystarcza, a praktyka okazuje się trudniejsza niż teoria.

Komornik musi być niezwykle odporny psychicznie, gdyż wielokrotnie będzie spotykał się w swoim zawodzie z sytuacjami trudnymi, częstokroć przykrymi, atakami dłużników na swe dobre imię i negatywnym nastawieniem opinii społecznej do tego zawodu.

Tym samym życzę wszystkim osobom odbywającym już aplikację czy też kandydatom na aplikantów powodzenia i wytrwałości, bo to jeden z najtrudniejszych zawodów prawniczych.

Zobacz: Obrona przed komornikiem - argumenty prawne i faktyczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA