REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można zostać komornikiem?

Agnieszka Żbikowska
Prawnik, ekspert z zakresu prawa karnego.
jak zostać komornikiem?
jak zostać komornikiem?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Komornik sądowy jest organem władzy publicznej, posiadającym własne kompetencje. Działa od przy sądzie rejonowym, ale nie jest organem władzy sądowniczej, gdyż nie sprawuje wymiaru sprawiedliwości w rozumieniu art. 175 ust.1 Konstytucji. Istnieje jednak organizacyjne i funkcjonalne powiązanie komorników z władzą sądowniczą

Zawód komornika jest zawodem zaufania publicznego w rozumieniu art. 17 ust. Konstytucji.

REKLAMA

Komorników jest niewielu w porównaniu liczbą adwokatów czy radców prawnych. Niestety niewielka jest tez rotacja w tym zawodzie, w związku z tym trudno podjąć pracę jako komornik.

Zobacz: Zajęcie wynagrodzenia przez komornika - co robić?

Wymogi wobec kandydatów

Wymogi jakie stawia ustawa o komornikach sądowych ( art. 10.1) wobec osób ubiegających się o stanowisko komornika są następujące:

 • należy posiadać obywatelstwo polskie i mieć ukończone 26 lat;
 • kandydat musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych jak również posiadać nieposzlakowana opinię;
 • osoba nie może być podejrzana o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego ani o przestępstwo skarbowe;
 • kandydat musi mieć ukończone wyższe studia prawnicze w Rzeczpospolitej Polskiej i dysponować tytułem magistra prawa lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczpospolitej Polskiej;
 • osoba musi być zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków komornika;
 • odbyła aplikację komorniczą i złożyła egzamin komorniczy
 • pracowała w charakterze asesora komorniczego co najmniej 2 lata

Zobacz: Jaki i kiedy złożyć wniosek o wyłączenie komornika?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aplikacja

W latach ubiegłych przyjęcie na aplikację komorniczą odbywało się bez egzaminu. Dotychczasowy model aplikacji nie miał nic wspólnego z aplikacjami w innych zawodach prawniczych.

Pracownicy zatrudniani w kancelariach komorniczych z wykształceniem prawniczym, a w minionym okresie nawet administratywiści, odbywali szkolenie z elementarnej wiedzy prawniczej, które nazywano aplikacją. Aby móc zostać na nie przyjętym, aplikant nie musiał zadawać egzaminu.

Obecnie aby zostać aplikantem komorniczym, trzeba zdać egzamin konkursowy przed komisją powołaną przez ministra sprawiedliwości.

Komisję egzaminacyjną powołuje się raz na dwa lata i wyznacza jej przewodniczącego.

Zobacz: Komornik będzie mógł odmówić przyjęcia sprawy spoza rewiru

Komisja składa się z siedmiu osób:

 • czterech sędziów sądu apelacyjnego lub okręgowego,
 • dwóch przedstawicieli delegowanych przez krajową Radę Komorniczą, 
 • jednego pracownika naukowego, którym powinien być co najmniej doktor habilitowany nauk prawnych.

Aby zostać aplikantem komorniczym kandydat musi zdać egzamin złożony ze 150 pytań tekstowych. Każde z pytań opatrzone jest trzema propozycjami odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat otrzymuje jeden punkt. Natomiast aby zdać egzamin musi uzyskać co najmniej 90 punktów.

Zobacz: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Test

REKLAMA

Test obejmuje zakres wiedzy z dziedzin prawa: konstytucyjnego, cywilnego, gospodarczego, finansowego, pracy, spółek handlowych, administracyjnego, rodzinnego, europejskiego, prywatnego międzynarodowego, postępowania cywilnego oraz ustroju sądów i samorządu komorniczego.

Termin egzaminu musi być podany do publicznej wiadomości, natomiast kandydaci na aplikantów powinni złożyć zgłoszenie najpóźniej na 50 dni przed datą rozpoczęcia egzaminu konkursowego.

Egzamin konkursowy dla aplikantów komorniczych odbywa się raz w roku, nie później niż do 30 września we wszystkich izbach komorniczych jednocześnie. Aby móc przystąpić do egzaminu kandydat musi zapłacić opłatę tj. kwotę wynoszącą połowę równowartości minimalnego wynagrodzenia.

Gdyby kandydat nie uiścił tejże opłaty komisja wezwie go listem poleconym zapowiedzeniem odbioru do uiszczenia opłaty w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania. Jeśli zaś osoba nie dopełni tego obowiązku, wówczas komisja odmówi dopuszczenia do egzaminu.

Zobacz: Jak walczyć z opieszałym komornikiem?

W kancelarii

Szkolenie jest odpłatne, ale niektórzy aplikanci dochodząc do porozumienia z patronem mają potrącaną część środków z wynagrodzenia na poczet opłat szkoleniowych co odciąża ich psychicznie od myślenia o oszczędzaniu na czesne.
Praktyczną naukę zawodu aplikant komorniczy odbywa w kancelarii komorniczej pod okiem swojego patrona.

Czas trwania aplikacji reguluje ustawa. Aplikację kończy egzamin komorniczy przed komisją powołana przez ministra sprawiedliwości.

Aplikant po zdanym egzaminie konkursowym przez dwa lata jest asesorem komorniczym i czeka na wolny etat komorniczy, aby móc kiedyś przystąpić do konkursu na komornika i zrealizować swoje marzenia.

Powyższe zmiany są skutkiem nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji ( Dz.U. nr 112, poz. 769), które obowiązują od dnia 1 stycznia 2008r., i rozporządzeń wydanych w grudniu 2007r. przez ministra sprawiedliwości.

Zobacz: Windykacja

Podsumowanie

REKLAMA

Reasumując droga do zawodu komornika jest bardzo trudna, sprostanie wymogom jakie stawia ustawa to nie wszystko. Niestety nie każdy posiada predyspozycje osobowe do sprawowania tego zawodu, bo czasami sama wiedza merytoryczna nie wystarcza, a praktyka okazuje się trudniejsza niż teoria.

Komornik musi być niezwykle odporny psychicznie, gdyż wielokrotnie będzie spotykał się w swoim zawodzie z sytuacjami trudnymi, częstokroć przykrymi, atakami dłużników na swe dobre imię i negatywnym nastawieniem opinii społecznej do tego zawodu.

Tym samym życzę wszystkim osobom odbywającym już aplikację czy też kandydatom na aplikantów powodzenia i wytrwałości, bo to jeden z najtrudniejszych zawodów prawniczych.

Zobacz: Obrona przed komornikiem - argumenty prawne i faktyczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  REKLAMA

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  REKLAMA