REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obrona przed komornikiem - argumenty prawne i faktyczne

Kancelaria Prawna LEXADVISOR
Egzekucja komornicza
Egzekucja komornicza
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wskazane jest szczegółowe wyjaśnienie pojęcia „obrony przed komornikiem” i przedstawienie wszystkich związanych z tym okoliczności. Celem obrony przed komornikiem jest wyeliminowanie potencjalnych szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika, które mogą powstać na skutek czynności windykacyjnych i egzekucyjnych podejmowanych przez wierzyciela i komornika na wniosek wierzyciela lub przygotowanie dłużnika na jak najmniej uciążliwe doświadczenie owych skutków.

REKLAMA

Przed podjęciem działań w celu obrony przed komornikiem należy mieć na uwadze, że realizowanie zobowiązań wobec wierzycieli jest społecznie pożądane, gdyż stanowi o  uczciwości i prawidłowym obrocie gospodarczym. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że realizowanie zobowiązań jest bezwzględnie konieczne. Nie można tak po prostu przestać płacić rat kredytu czy innych płatności. Działania obrony przed komornikiem wychodzą z założenia, że dłużnik ma właśnie tę świadomość, lecz jego sytuacja finansowa uległa pogorszeniu, wskutek czego nie jest w stanie w całości ponosić konkretnych wydatków. Gdyby to robił, nie zostawałoby mu nic na życie i utrzymanie rodziny.

REKLAMA

Żadna instytucja nie może zmusić do realizowania zobowiązań kosztem znacznego pogorszenia życia osobistego i rodzinnego. Dłużnik chce płacić raty kredytu lub inne zobowiązania, jednak ma chwilowe problemy finansowe. Z pomocą przychodzą czynności obrony przed komornikiem. Aby uniknąć zarzutu, że takie działania mogą być sprzeczne z prawem (np. zarzut udaremnienia egzekucji – art. 300 k.k. i n.), przytoczymy szereg faktów stanowiących niejako legitymizację „obrony przed komornikiem”.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Żaden przepis prawa nie zabrania takich działań. Żaden przepis prawa nie zabrania podejmowania przez dłużnika czynności w celu wyeliminowania potencjalnych szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika lub przygotowanie dłużnika na jak najmniej uciążliwe doświadczenie owych skutków. I już choćby ten fakt mógłby stanowić o legalności takich działań. Skoro coś nie jest zakazane, to jest dozwolone. W przepisach kodeksu postępowania cywilnego nadto znajdziemy mnóstwo konkretnych przepisów umożliwiających dłużnikowi podejmowanie działań obronnych. Dla przykładu wskażmy kilka:

 - art. 767 k.p.c. – skarga na czynności komornika,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 - art. 799 k.p.c. – egzekucja nie może być nadmiernie uciążliwa dla dłużnika,

 - art. 829-839 k.p.c. dotyczące ograniczenia egzekucji, m.in. ustawowa ochrona wynagrodzenia za pracę.

Na każdym etapie postępowania egzekucyjnego dłużnik może skorzystać z tych prawnych form obrony przed komornikiem, tak aby nie poniósł znacznej szkody. Nad przebiegiem postępowania egzekucyjnego czuwa sąd, który może wydawać wiążące polecenia komornikowi włącznie z zawieszeniem egzekucji.

Zobacz: Obrona przed komornikiem - wstęp

REKLAMA

Ostatnim argumentem przemawiającym za legalnością obrony przed komornikiem niech będzie pojawiająca się reklama w mediach jednej ze znanych firm windykacyjnych, w której zachęca się do prowadzenia negocjacji w celu rozłożenia rat dogodnych do spłaty, a następnie podpisania ugody. Skoro zatem sama firma windykacyjna, która zyski czerpie z odzyskiwania wierzytelności metodą polubowną lub komorniczą, nakłania dłużnika do negocjacji, to musi mieć również świadomość, że będzie to realizacja celu obrony przed komornikiem, czyli zmniejszenie szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika.

Przedstawiając konkretne wskazówki i informacje dotyczące obrony przed komornikiem zawsze będziemy szukali podstaw prawnych stanowiących o legalności takich działań. Nasza pomoc wobec dłużnika nie ma na celu namawianie do oszukiwania wierzycieli. Powiedzieliśmy, że realizowanie zobowiązań jest bezwzględnie konieczne i zawsze będziemy się tego trzymali. Opierając się na doświadczeniu, wierzymy jednak, że odpowiednia pomoc dłużnikowi, wyposażenie go w narzędzia prawne pomoże mu inaczej spojrzeć na kwestie windykacji i egzekucji. Tym samym nabierze on przekonania, że problemy finansowe zdarzają się każdemu i każdy może sobie z nimi poradzić.

Zobacz: Skarga na zaniechanie czynności przez komornika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA