Obrona przed komornikiem - argumenty prawne i faktyczne
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przed podjęciem działań w celu obrony przed komornikiem należy mieć na uwadze, że realizowanie zobowiązań wobec wierzycieli jest społecznie pożądane, gdyż stanowi o uczciwości i prawidłowym obrocie gospodarczym. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że realizowanie zobowiązań jest bezwzględnie konieczne. Nie można tak po prostu przestać płacić rat kredytu czy innych płatności. Działania obrony przed komornikiem wychodzą z założenia, że dłużnik ma właśnie tę świadomość, lecz jego sytuacja finansowa uległa pogorszeniu, wskutek czego nie jest w stanie w całości ponosić konkretnych wydatków. Gdyby to robił, nie zostawałoby mu nic na życie i utrzymanie rodziny.
REKLAMA
Żadna instytucja nie może zmusić do realizowania zobowiązań kosztem znacznego pogorszenia życia osobistego i rodzinnego. Dłużnik chce płacić raty kredytu lub inne zobowiązania, jednak ma chwilowe problemy finansowe. Z pomocą przychodzą czynności obrony przed komornikiem. Aby uniknąć zarzutu, że takie działania mogą być sprzeczne z prawem (np. zarzut udaremnienia egzekucji – art. 300 k.k. i n.), przytoczymy szereg faktów stanowiących niejako legitymizację „obrony przed komornikiem”.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Żaden przepis prawa nie zabrania takich działań. Żaden przepis prawa nie zabrania podejmowania przez dłużnika czynności w celu wyeliminowania potencjalnych szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika lub przygotowanie dłużnika na jak najmniej uciążliwe doświadczenie owych skutków. I już choćby ten fakt mógłby stanowić o legalności takich działań. Skoro coś nie jest zakazane, to jest dozwolone. W przepisach kodeksu postępowania cywilnego nadto znajdziemy mnóstwo konkretnych przepisów umożliwiających dłużnikowi podejmowanie działań obronnych. Dla przykładu wskażmy kilka:
- art. 767 k.p.c. – skarga na czynności komornika,
- art. 799 k.p.c. – egzekucja nie może być nadmiernie uciążliwa dla dłużnika,
- art. 829-839 k.p.c. dotyczące ograniczenia egzekucji, m.in. ustawowa ochrona wynagrodzenia za pracę.
Na każdym etapie postępowania egzekucyjnego dłużnik może skorzystać z tych prawnych form obrony przed komornikiem, tak aby nie poniósł znacznej szkody. Nad przebiegiem postępowania egzekucyjnego czuwa sąd, który może wydawać wiążące polecenia komornikowi włącznie z zawieszeniem egzekucji.
Zobacz: Obrona przed komornikiem - wstęp
REKLAMA
Ostatnim argumentem przemawiającym za legalnością obrony przed komornikiem niech będzie pojawiająca się reklama w mediach jednej ze znanych firm windykacyjnych, w której zachęca się do prowadzenia negocjacji w celu rozłożenia rat dogodnych do spłaty, a następnie podpisania ugody. Skoro zatem sama firma windykacyjna, która zyski czerpie z odzyskiwania wierzytelności metodą polubowną lub komorniczą, nakłania dłużnika do negocjacji, to musi mieć również świadomość, że będzie to realizacja celu obrony przed komornikiem, czyli zmniejszenie szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika.
Przedstawiając konkretne wskazówki i informacje dotyczące obrony przed komornikiem zawsze będziemy szukali podstaw prawnych stanowiących o legalności takich działań. Nasza pomoc wobec dłużnika nie ma na celu namawianie do oszukiwania wierzycieli. Powiedzieliśmy, że realizowanie zobowiązań jest bezwzględnie konieczne i zawsze będziemy się tego trzymali. Opierając się na doświadczeniu, wierzymy jednak, że odpowiednia pomoc dłużnikowi, wyposażenie go w narzędzia prawne pomoże mu inaczej spojrzeć na kwestie windykacji i egzekucji. Tym samym nabierze on przekonania, że problemy finansowe zdarzają się każdemu i każdy może sobie z nimi poradzić.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.