| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Organy egzekucyjne > Obrona przed komornikiem - argumenty prawne i faktyczne

Obrona przed komornikiem - argumenty prawne i faktyczne

Wskazane jest szczegółowe wyjaśnienie pojęcia „obrony przed komornikiem” i przedstawienie wszystkich związanych z tym okoliczności. Celem obrony przed komornikiem jest wyeliminowanie potencjalnych szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika, które mogą powstać na skutek czynności windykacyjnych i egzekucyjnych podejmowanych przez wierzyciela i komornika na wniosek wierzyciela lub przygotowanie dłużnika na jak najmniej uciążliwe doświadczenie owych skutków.

Przed podjęciem działań w celu obrony przed komornikiem należy mieć na uwadze, że realizowanie zobowiązań wobec wierzycieli jest społecznie pożądane, gdyż stanowi o  uczciwości i prawidłowym obrocie gospodarczym. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że realizowanie zobowiązań jest bezwzględnie konieczne. Nie można tak po prostu przestać płacić rat kredytu czy innych płatności. Działania obrony przed komornikiem wychodzą z założenia, że dłużnik ma właśnie tę świadomość, lecz jego sytuacja finansowa uległa pogorszeniu, wskutek czego nie jest w stanie w całości ponosić konkretnych wydatków. Gdyby to robił, nie zostawałoby mu nic na życie i utrzymanie rodziny.

Żadna instytucja nie może zmusić do realizowania zobowiązań kosztem znacznego pogorszenia życia osobistego i rodzinnego. Dłużnik chce płacić raty kredytu lub inne zobowiązania, jednak ma chwilowe problemy finansowe. Z pomocą przychodzą czynności obrony przed komornikiem. Aby uniknąć zarzutu, że takie działania mogą być sprzeczne z prawem (np. zarzut udaremnienia egzekucji – art. 300 k.k. i n.), przytoczymy szereg faktów stanowiących niejako legitymizację „obrony przed komornikiem”.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Żaden przepis prawa nie zabrania takich działań. Żaden przepis prawa nie zabrania podejmowania przez dłużnika czynności w celu wyeliminowania potencjalnych szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika lub przygotowanie dłużnika na jak najmniej uciążliwe doświadczenie owych skutków. I już choćby ten fakt mógłby stanowić o legalności takich działań. Skoro coś nie jest zakazane, to jest dozwolone. W przepisach kodeksu postępowania cywilnego nadto znajdziemy mnóstwo konkretnych przepisów umożliwiających dłużnikowi podejmowanie działań obronnych. Dla przykładu wskażmy kilka:

 - art. 767 k.p.c. – skarga na czynności komornika,

 - art. 799 k.p.c. – egzekucja nie może być nadmiernie uciążliwa dla dłużnika,

 - art. 829-839 k.p.c. dotyczące ograniczenia egzekucji, m.in. ustawowa ochrona wynagrodzenia za pracę.

Na każdym etapie postępowania egzekucyjnego dłużnik może skorzystać z tych prawnych form obrony przed komornikiem, tak aby nie poniósł znacznej szkody. Nad przebiegiem postępowania egzekucyjnego czuwa sąd, który może wydawać wiążące polecenia komornikowi włącznie z zawieszeniem egzekucji.

Zobacz: Obrona przed komornikiem - wstęp

Ostatnim argumentem przemawiającym za legalnością obrony przed komornikiem niech będzie pojawiająca się reklama w mediach jednej ze znanych firm windykacyjnych, w której zachęca się do prowadzenia negocjacji w celu rozłożenia rat dogodnych do spłaty, a następnie podpisania ugody. Skoro zatem sama firma windykacyjna, która zyski czerpie z odzyskiwania wierzytelności metodą polubowną lub komorniczą, nakłania dłużnika do negocjacji, to musi mieć również świadomość, że będzie to realizacja celu obrony przed komornikiem, czyli zmniejszenie szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika.

Przedstawiając konkretne wskazówki i informacje dotyczące obrony przed komornikiem zawsze będziemy szukali podstaw prawnych stanowiących o legalności takich działań. Nasza pomoc wobec dłużnika nie ma na celu namawianie do oszukiwania wierzycieli. Powiedzieliśmy, że realizowanie zobowiązań jest bezwzględnie konieczne i zawsze będziemy się tego trzymali. Opierając się na doświadczeniu, wierzymy jednak, że odpowiednia pomoc dłużnikowi, wyposażenie go w narzędzia prawne pomoże mu inaczej spojrzeć na kwestie windykacji i egzekucji. Tym samym nabierze on przekonania, że problemy finansowe zdarzają się każdemu i każdy może sobie z nimi poradzić.

Zobacz: Skarga na zaniechanie czynności przez komornika.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »