REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki i kiedy złożyć wniosek o wyłączenie komornika?

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Wyłączenie komornika następuje na wniosek złożony przez stronę do komornika (lub też na jego wniosek), przekazywany w terminie 3 dni do sądu.
Wyłączenie komornika następuje na wniosek złożony przez stronę do komornika (lub też na jego wniosek), przekazywany w terminie 3 dni do sądu.

REKLAMA

REKLAMA

Wierzycielowi przysługuje uprawnienie do domagania się wyłączenia komornika od prowadzenia egzekucji. Wniosek w tym zakresie należy złożyć do komornika, który ma obowiązek przekazać go do sądu rejonowego, przy którym działa.

Komornik prowadząc postępowanie egzekucyjne obowiązany jest do zachowania bezstronności, a jego działanie musi znajdować oparcie w obowiązujących przepisach. Wyłączenie od prowadzenia sprawy następuje albo na wniosek samego komornika, albo na wniosek strony postępowania egzekucyjnego (np. dłużnika). Decyzję w przedmiocie wyłączenie podejmuje sąd.

REKLAMA

Przesłanki wyłączenia na wniosek

Podstawową przesłanką powodującą zasadność wniosku o wyłączenie jest brak bezstronności (a więc stronniczość), a także istnienie między komornikiem a jedną ze stron postępowania takiego powiązania, które może uzasadniać powstanie wątpliwości co do bezstronności organu egzekucyjnego.

Mogą to być powiązania gospodarcze między komornikiem, a jedną ze stron postępowania, a częściej więzi i stosunki o charakterze koleżeńskim i emocjonalnym (np. przyjaźń ze stroną postępowania, nienawiść do jednej ze stron).

Wyłączenie komornika z mocy prawa

Komornik wyłączony jest także z mocy prawa od prowadzenia spraw egzekucyjnych w następujących sprawach, w których:

  • jest on stroną lub pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziaływa na jego prawa lub obowiązki;
  • sprawa dotyczy małżonka komornika, jego krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia;
  • sprawa dotyczy osób związanych z komornikiem z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
  • był on lub jest jeszcze pełnomocnikiem albo był radcą prawnym jednej ze stron;

Wskazane powody wyłączenia trwają także po ustaniu uzasadniającego je małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie o wyłączenie komornika

Jak już wskazano, wyłączenie komornika następuje na wniosek złożony przez stronę do komornika (lub też na jego wniosek), przekazywany w terminie 3 dni do sądu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Przekazując wniosek do sądu komornik ma obowiązek pisemnie ustosunkować się do zarzutów strony wskazując, czy rzeczywiście istnieją przesłanki do jego wyłączenia.

REKLAMA

W terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku sąd ma obowiązek podjąć decyzję, w której odmawia wyłączenia komornika od prowadzenia egzekucji, albo wyłącza go od tej egzekucji. W tym drugim wypadku sąd ma obowiązek wskazać inny organ egzekucyjny, który będzie prowadził postępowanie egzekucyjne.

Decyzja sądu jest podejmowana w formie niezaskarżalnego postanowienia. Wniosek rozpoznawany jest przez sąd na posiedzeniu w składzie jednego sędziego, a na postanowienie sądu (wyłączające komornika, jak i oddalające wniosek) nie przysługuje zażalenie.

Zobacz również serwis: Windykacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA