REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki i kiedy złożyć wniosek o wyłączenie komornika?

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Wyłączenie komornika następuje na wniosek złożony przez stronę do komornika (lub też na jego wniosek), przekazywany w terminie 3 dni do sądu.
Wyłączenie komornika następuje na wniosek złożony przez stronę do komornika (lub też na jego wniosek), przekazywany w terminie 3 dni do sądu.

REKLAMA

REKLAMA

Wierzycielowi przysługuje uprawnienie do domagania się wyłączenia komornika od prowadzenia egzekucji. Wniosek w tym zakresie należy złożyć do komornika, który ma obowiązek przekazać go do sądu rejonowego, przy którym działa.

Komornik prowadząc postępowanie egzekucyjne obowiązany jest do zachowania bezstronności, a jego działanie musi znajdować oparcie w obowiązujących przepisach. Wyłączenie od prowadzenia sprawy następuje albo na wniosek samego komornika, albo na wniosek strony postępowania egzekucyjnego (np. dłużnika). Decyzję w przedmiocie wyłączenie podejmuje sąd.

REKLAMA

Przesłanki wyłączenia na wniosek

Podstawową przesłanką powodującą zasadność wniosku o wyłączenie jest brak bezstronności (a więc stronniczość), a także istnienie między komornikiem a jedną ze stron postępowania takiego powiązania, które może uzasadniać powstanie wątpliwości co do bezstronności organu egzekucyjnego.

Mogą to być powiązania gospodarcze między komornikiem, a jedną ze stron postępowania, a częściej więzi i stosunki o charakterze koleżeńskim i emocjonalnym (np. przyjaźń ze stroną postępowania, nienawiść do jednej ze stron).

Wyłączenie komornika z mocy prawa

Komornik wyłączony jest także z mocy prawa od prowadzenia spraw egzekucyjnych w następujących sprawach, w których:

 • jest on stroną lub pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziaływa na jego prawa lub obowiązki;
 • sprawa dotyczy małżonka komornika, jego krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia;
 • sprawa dotyczy osób związanych z komornikiem z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
 • był on lub jest jeszcze pełnomocnikiem albo był radcą prawnym jednej ze stron;

Wskazane powody wyłączenia trwają także po ustaniu uzasadniającego je małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie o wyłączenie komornika

Jak już wskazano, wyłączenie komornika następuje na wniosek złożony przez stronę do komornika (lub też na jego wniosek), przekazywany w terminie 3 dni do sądu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Przekazując wniosek do sądu komornik ma obowiązek pisemnie ustosunkować się do zarzutów strony wskazując, czy rzeczywiście istnieją przesłanki do jego wyłączenia.

REKLAMA

W terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku sąd ma obowiązek podjąć decyzję, w której odmawia wyłączenia komornika od prowadzenia egzekucji, albo wyłącza go od tej egzekucji. W tym drugim wypadku sąd ma obowiązek wskazać inny organ egzekucyjny, który będzie prowadził postępowanie egzekucyjne.

Decyzja sądu jest podejmowana w formie niezaskarżalnego postanowienia. Wniosek rozpoznawany jest przez sąd na posiedzeniu w składzie jednego sędziego, a na postanowienie sądu (wyłączające komornika, jak i oddalające wniosek) nie przysługuje zażalenie.

Zobacz również serwis: Windykacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA