| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Organy egzekucyjne > Jaki i kiedy złożyć wniosek o wyłączenie komornika?

Jaki i kiedy złożyć wniosek o wyłączenie komornika?

Wierzycielowi przysługuje uprawnienie do domagania się wyłączenia komornika od prowadzenia egzekucji. Wniosek w tym zakresie należy złożyć do komornika, który ma obowiązek przekazać go do sądu rejonowego, przy którym działa.

Komornik prowadząc postępowanie egzekucyjne obowiązany jest do zachowania bezstronności, a jego działanie musi znajdować oparcie w obowiązujących przepisach. Wyłączenie od prowadzenia sprawy następuje albo na wniosek samego komornika, albo na wniosek strony postępowania egzekucyjnego (np. dłużnika). Decyzję w przedmiocie wyłączenie podejmuje sąd.

Przesłanki wyłączenia na wniosek

Podstawową przesłanką powodującą zasadność wniosku o wyłączenie jest brak bezstronności (a więc stronniczość), a także istnienie między komornikiem a jedną ze stron postępowania takiego powiązania, które może uzasadniać powstanie wątpliwości co do bezstronności organu egzekucyjnego.

Mogą to być powiązania gospodarcze między komornikiem, a jedną ze stron postępowania, a częściej więzi i stosunki o charakterze koleżeńskim i emocjonalnym (np. przyjaźń ze stroną postępowania, nienawiść do jednej ze stron).

Wyłączenie komornika z mocy prawa

Komornik wyłączony jest także z mocy prawa od prowadzenia spraw egzekucyjnych w następujących sprawach, w których:

  • jest on stroną lub pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziaływa na jego prawa lub obowiązki;
  • sprawa dotyczy małżonka komornika, jego krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia;
  • sprawa dotyczy osób związanych z komornikiem z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
  • był on lub jest jeszcze pełnomocnikiem albo był radcą prawnym jednej ze stron;

Wskazane powody wyłączenia trwają także po ustaniu uzasadniającego je małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.

Postępowanie o wyłączenie komornika

Jak już wskazano, wyłączenie komornika następuje na wniosek złożony przez stronę do komornika (lub też na jego wniosek), przekazywany w terminie 3 dni do sądu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Przekazując wniosek do sądu komornik ma obowiązek pisemnie ustosunkować się do zarzutów strony wskazując, czy rzeczywiście istnieją przesłanki do jego wyłączenia.

W terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku sąd ma obowiązek podjąć decyzję, w której odmawia wyłączenia komornika od prowadzenia egzekucji, albo wyłącza go od tej egzekucji. W tym drugim wypadku sąd ma obowiązek wskazać inny organ egzekucyjny, który będzie prowadził postępowanie egzekucyjne.

Decyzja sądu jest podejmowana w formie niezaskarżalnego postanowienia. Wniosek rozpoznawany jest przez sąd na posiedzeniu w składzie jednego sędziego, a na postanowienie sądu (wyłączające komornika, jak i oddalające wniosek) nie przysługuje zażalenie.

Zobacz również serwis: Windykacja

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyłączenie komornika następuje na wniosek złożony przez stronę do komornika (lub też na jego wniosek), przekazywany w terminie 3 dni do sądu.
Wyłączenie komornika następuje na wniosek złożony przez stronę do komornika (lub też na jego wniosek), przekazywany w terminie 3 dni do sądu.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »