| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Organy egzekucyjne > Jaki i kiedy złożyć wniosek o wyłączenie komornika?

Jaki i kiedy złożyć wniosek o wyłączenie komornika?

Wierzycielowi przysługuje uprawnienie do domagania się wyłączenia komornika od prowadzenia egzekucji. Wniosek w tym zakresie należy złożyć do komornika, który ma obowiązek przekazać go do sądu rejonowego, przy którym działa.

Komornik prowadząc postępowanie egzekucyjne obowiązany jest do zachowania bezstronności, a jego działanie musi znajdować oparcie w obowiązujących przepisach. Wyłączenie od prowadzenia sprawy następuje albo na wniosek samego komornika, albo na wniosek strony postępowania egzekucyjnego (np. dłużnika). Decyzję w przedmiocie wyłączenie podejmuje sąd.

Przesłanki wyłączenia na wniosek

Podstawową przesłanką powodującą zasadność wniosku o wyłączenie jest brak bezstronności (a więc stronniczość), a także istnienie między komornikiem a jedną ze stron postępowania takiego powiązania, które może uzasadniać powstanie wątpliwości co do bezstronności organu egzekucyjnego.

Mogą to być powiązania gospodarcze między komornikiem, a jedną ze stron postępowania, a częściej więzi i stosunki o charakterze koleżeńskim i emocjonalnym (np. przyjaźń ze stroną postępowania, nienawiść do jednej ze stron).

Wyłączenie komornika z mocy prawa

Komornik wyłączony jest także z mocy prawa od prowadzenia spraw egzekucyjnych w następujących sprawach, w których:

  • jest on stroną lub pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziaływa na jego prawa lub obowiązki;
  • sprawa dotyczy małżonka komornika, jego krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia;
  • sprawa dotyczy osób związanych z komornikiem z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
  • był on lub jest jeszcze pełnomocnikiem albo był radcą prawnym jednej ze stron;

Wskazane powody wyłączenia trwają także po ustaniu uzasadniającego je małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.

Postępowanie o wyłączenie komornika

Jak już wskazano, wyłączenie komornika następuje na wniosek złożony przez stronę do komornika (lub też na jego wniosek), przekazywany w terminie 3 dni do sądu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Przekazując wniosek do sądu komornik ma obowiązek pisemnie ustosunkować się do zarzutów strony wskazując, czy rzeczywiście istnieją przesłanki do jego wyłączenia.

W terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku sąd ma obowiązek podjąć decyzję, w której odmawia wyłączenia komornika od prowadzenia egzekucji, albo wyłącza go od tej egzekucji. W tym drugim wypadku sąd ma obowiązek wskazać inny organ egzekucyjny, który będzie prowadził postępowanie egzekucyjne.

Decyzja sądu jest podejmowana w formie niezaskarżalnego postanowienia. Wniosek rozpoznawany jest przez sąd na posiedzeniu w składzie jednego sędziego, a na postanowienie sądu (wyłączające komornika, jak i oddalające wniosek) nie przysługuje zażalenie.

Zobacz również serwis: Windykacja

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyłączenie komornika następuje na wniosek złożony przez stronę do komornika (lub też na jego wniosek), przekazywany w terminie 3 dni do sądu.
Wyłączenie komornika następuje na wniosek złożony przez stronę do komornika (lub też na jego wniosek), przekazywany w terminie 3 dni do sądu.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »