Jak walczyć z opieszałym komornikiem?
REKLAMA
REKLAMA
Skarga na czynności komornika
Najczęściej wykorzystywanym środkiem przeciw komornikowi jest skarga na jego czynności. Skargę taka można zastosować w sytuacji, gdy działania komornika nie są zgodne z przepisami dotyczącymi postępowania egzekucyjnego.
REKLAMA
Przedsiębiorca może skarżyć czynności już dokonane przez komornika, jak i takie, które powinny zostać dokonane, ale z powodu zaniechania komornika nie miały miejsca. Jednak przy zaniechaniu należy pamiętać, że muszą być to takie czynności, których wykonania było obowiązkiem komornika.
Skargę może złożyć nie tylko wierzyciel, ale wszyscy, których prawa zostały naruszone lub zagrożone naruszeniem przez komornika. Składa się ją do sądu rejonowego, przy którym działa komornik.
Często skarga na czynności komornika jest wykorzystywana do wydłużania postępowania egzekucyjnego. Jej skuteczność uzależniona jest od konkretnej sytuacji.
W efekcie skargi sąd może uchylić lub zmienić czynność lub w przypadku zaniechania nakazać komornikowi jej wykonanie.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Zapisz się na nasz Newsletter!
Co powinna zawierać skarga?
Skarga na czynności powinna zawierać następujące elementy:
- wskazanie stron postępowania i ich adresów;
- określać zaskarżaną czynność lub zaniechanie dokonania czynności;
- zawierać wniosek o zmianę, o uchylenie lub o dokonanie danej czynności wraz z uzasadnieniem;
- sygnaturę akt komornika;
- odręczny podpis osoby wnoszącej skargę.
Do skargi należy dołączyć stosowną liczbę jej odpisów (po jednym dla każdego uczestnika i dla komornika). Wniesienie skargi podlega opłacie sądowej w wysokości 100zł, jednakże osoba może wystąpić o zwolnienie jej z tych kosztów. Wnoszący skargę może również złożyć wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego w całości lub części.
Zobacz: Skarga na czynności komornika
Skarga na przewlekłość postępowania
Wierzyciel ma również możliwość złożenia do sądu skargi na przewlekłość postępowania egzekucyjnego. Jeżeli skarga zostanie uwzględniona i sąd stwierdzi, że w postępowaniu nastąpiła przewlekłość sąd może też zalecić komornikowi, który opieszale prowadzi daną sprawę wykonanie w odpowiednim terminie odpowiednich czynności mających taką sprawę przyspieszyć. W razie uwzględnienia skargi sąd, na żądanie osoby, która wniosła skargę przyznaje od komornika kwotę w wysokości od 2 tys. do 20 tys. zł.
Zobacz: Skarga na przewlekłość postępowania
Naprawienie szkody przez komornika
Poszkodowany działaniem komornika może dochodzić od komornika odszkodowania. Zgodnie z ustawa o komornikach sądowych i egzekucji komornik jest obowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu czynności. Wysokość odszkodowania będzie wyznaczona wysokością szkody poniesionej przez skarżącego.
Wniesienie skargi na przewlekłość postępowania sądowego lub egzekucyjnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.