reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Organy egzekucyjne > Jak walczyć z opieszałym komornikiem?

Jak walczyć z opieszałym komornikiem?

Przedsiębiorca nie jest bezsilny wobec czynności wykonywanych przez komornika. Niewłaściwe lub opieszałe działanie komornika może być podstawą do sporządzenia skargi. W jaki sposób można walczyć z opieszałym działaniem komornika?

Skarga na czynności komornika

Najczęściej wykorzystywanym środkiem przeciw komornikowi jest skarga na jego czynności. Skargę taka można zastosować w sytuacji, gdy działania komornika nie są zgodne z przepisami dotyczącymi postępowania egzekucyjnego.

Przedsiębiorca może skarżyć czynności już dokonane przez komornika, jak i takie, które powinny zostać dokonane, ale z powodu zaniechania komornika nie miały miejsca. Jednak przy zaniechaniu należy pamiętać, że muszą być to takie czynności, których wykonania było obowiązkiem komornika.

Skargę może złożyć nie tylko wierzyciel, ale wszyscy, których prawa zostały naruszone lub zagrożone naruszeniem przez komornika. Składa się ją do sądu rejonowego, przy którym działa komornik.

Często skarga na czynności komornika jest wykorzystywana do wydłużania postępowania egzekucyjnego. Jej skuteczność uzależniona jest od konkretnej sytuacji.

W efekcie skargi sąd może uchylić lub zmienić czynność lub w przypadku zaniechania nakazać komornikowi jej wykonanie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Co powinna zawierać skarga?

Skarga na czynności powinna zawierać następujące elementy:

  1. wskazanie stron postępowania i ich adresów;
  2. określać zaskarżaną czynność lub zaniechanie dokonania czynności;
  3. zawierać wniosek o zmianę, o uchylenie lub o dokonanie danej czynności wraz z uzasadnieniem;
  4. sygnaturę akt komornika;
  5. odręczny podpis osoby wnoszącej skargę.

Do skargi należy dołączyć stosowną liczbę jej odpisów (po jednym dla każdego uczestnika i dla komornika). Wniesienie skargi podlega opłacie sądowej w wysokości 100zł, jednakże osoba może wystąpić o zwolnienie jej z tych kosztów. Wnoszący skargę może również złożyć wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego w całości lub części.

Zobacz: Skarga na czynności komornika

Skarga na przewlekłość postępowania

Wierzyciel ma również możliwość złożenia do sądu skargi na przewlekłość postępowania egzekucyjnego. Jeżeli skarga zostanie uwzględniona i sąd stwierdzi, że w postępowaniu nastąpiła przewlekłość sąd może też zalecić komornikowi, który opieszale prowadzi daną sprawę wykonanie w odpowiednim terminie odpowiednich czynności mających taką sprawę przyspieszyć. W razie uwzględnienia skargi sąd, na żądanie osoby, która wniosła skargę przyznaje od komornika kwotę w wysokości od 2 tys. do 20 tys. zł.

Zobacz: Skarga na przewlekłość postępowania

Naprawienie szkody przez komornika

Poszkodowany działaniem komornika może dochodzić od komornika odszkodowania. Zgodnie z ustawa o komornikach sądowych i egzekucji komornik jest obowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu czynności. Wysokość odszkodowania będzie wyznaczona wysokością szkody poniesionej przez skarżącego.

Wniesienie skargi na przewlekłość postępowania sądowego lub egzekucyjnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama