REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak walczyć z opieszałym komornikiem?

Jarosław Krasnodęmbski
skarga na komornika
skarga na komornika

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca nie jest bezsilny wobec czynności wykonywanych przez komornika. Niewłaściwe lub opieszałe działanie komornika może być podstawą do sporządzenia skargi. W jaki sposób można walczyć z opieszałym działaniem komornika?

Skarga na czynności komornika

Najczęściej wykorzystywanym środkiem przeciw komornikowi jest skarga na jego czynności. Skargę taka można zastosować w sytuacji, gdy działania komornika nie są zgodne z przepisami dotyczącymi postępowania egzekucyjnego.

REKLAMA

Przedsiębiorca może skarżyć czynności już dokonane przez komornika, jak i takie, które powinny zostać dokonane, ale z powodu zaniechania komornika nie miały miejsca. Jednak przy zaniechaniu należy pamiętać, że muszą być to takie czynności, których wykonania było obowiązkiem komornika.

Skargę może złożyć nie tylko wierzyciel, ale wszyscy, których prawa zostały naruszone lub zagrożone naruszeniem przez komornika. Składa się ją do sądu rejonowego, przy którym działa komornik.

Często skarga na czynności komornika jest wykorzystywana do wydłużania postępowania egzekucyjnego. Jej skuteczność uzależniona jest od konkretnej sytuacji.

W efekcie skargi sąd może uchylić lub zmienić czynność lub w przypadku zaniechania nakazać komornikowi jej wykonanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Co powinna zawierać skarga?

Skarga na czynności powinna zawierać następujące elementy:

  1. wskazanie stron postępowania i ich adresów;
  2. określać zaskarżaną czynność lub zaniechanie dokonania czynności;
  3. zawierać wniosek o zmianę, o uchylenie lub o dokonanie danej czynności wraz z uzasadnieniem;
  4. sygnaturę akt komornika;
  5. odręczny podpis osoby wnoszącej skargę.

Do skargi należy dołączyć stosowną liczbę jej odpisów (po jednym dla każdego uczestnika i dla komornika). Wniesienie skargi podlega opłacie sądowej w wysokości 100zł, jednakże osoba może wystąpić o zwolnienie jej z tych kosztów. Wnoszący skargę może również złożyć wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego w całości lub części.

Zobacz: Skarga na czynności komornika

Skarga na przewlekłość postępowania

Wierzyciel ma również możliwość złożenia do sądu skargi na przewlekłość postępowania egzekucyjnego. Jeżeli skarga zostanie uwzględniona i sąd stwierdzi, że w postępowaniu nastąpiła przewlekłość sąd może też zalecić komornikowi, który opieszale prowadzi daną sprawę wykonanie w odpowiednim terminie odpowiednich czynności mających taką sprawę przyspieszyć. W razie uwzględnienia skargi sąd, na żądanie osoby, która wniosła skargę przyznaje od komornika kwotę w wysokości od 2 tys. do 20 tys. zł.

Zobacz: Skarga na przewlekłość postępowania

Naprawienie szkody przez komornika

Poszkodowany działaniem komornika może dochodzić od komornika odszkodowania. Zgodnie z ustawa o komornikach sądowych i egzekucji komornik jest obowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu czynności. Wysokość odszkodowania będzie wyznaczona wysokością szkody poniesionej przez skarżącego.

Wniesienie skargi na przewlekłość postępowania sądowego lub egzekucyjnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA