| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu egzekucyjnym

Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu egzekucyjnym

Każdy kto skierował kiedykolwiek wniosek egzekucyjny do komornika wie, iż postępowanie egzekucyjne jest odpłatne. Odpłatność przejawia się w obowiązku uiszczania Komornikowi zaliczek, z których częściowo finansowane jest postępowanie egzekucyjne. Zaliczki uiszczane są m. in. na: koszty doręczenia korespondencji, koszty przejazdów komornika, koszty ogłoszenia w prasie, czy też koszty biegłych szacujących ruchomości lub nieruchomości.

Zasada ogólna zwolnienia od kosztów sądowych (egzekucyjnych)

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda osoba fizyczna, która zamierza wytoczyć powództwo, albo której sprawa toczy się już w Sądzie, a która nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych, albowiem nie stać jej na to, zaś uiszczenie tych kosztów spowodowałoby, że nie posiadałaby ona niezbędnych środków na utrzymania siebie i rodziny, może domagać się od Sądu zwolnienia od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki, które w trakcie postępowania musi ponieść strona.

Powyższa sytuacja odnosi się również do postępowania egzekucyjnego. Dla strony, która w postępowaniu sądowym została w całości zwolniona od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych, postępowania egzekucyjne pozostaje całkowicie bezpłatne. Wierzyciel nie musi w tym zakresie składać już żadnego wniosku, zaś komornik z urzędu nie wzywa wierzyciela do uiszczenia zaliczek, które za wierzyciela wykłada Skarb Państwa – właściwy Sąd Rejonowy.

Wniosek o zwolnienie od kosztów postępowania egzekucyjnego

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które w postępowaniu sądowym nie zostały zwolnione z kosztów sądowych. Osoby takie wszczynając postępowanie egzekucyjne, będą wzywane przez Komornika do uiszczenia stosownych zaliczek. Jeżeli wierzyciela nie stać będzie na ich uiszczenia, wówczas może wystąpić ze stosownym wnioskiem o zwolnienie go od kosztów postępowania egzekucyjnego. 

Zobacz również serwis: Windykacja

Wniosek taki należy złożyć do Sądu, wskazując, iż wnioskodawca – wierzyciel domaga się całkowitego zwolnienia od kosztów postępowania egzekucyjnego lub określonej jego części. Do wniosku o zwolnienie od kosztów egzekucyjnych (sądowych) należy dołączyć oświadczenie sporządzone według ściśle określonego przepisami prawa wzoru, obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątkowym, dochodach i źródłach utrzymania osoby, która domaga się zwolnienia od kosztów.

Praktyka sądów

Z praktyki funkcjonowania Sądów widać, iż Sądy niechętnie zwalniają od kosztów postępowania egzekucyjnego w całości, gdyż są to wówczas wielkości nieznane, a chętniej i dużo częściej zwalniają od określonych kosztów, które już się zmaterializowały.

Tak więc najbardziej celowym jest złożenie do Sądu stosownego wniosku o zwolnienie od określonych kosztów postępowania egzekucyjnego, do uiszczenia których wierzyciel został wezwany przez Komornika. Kosztem takim może być zaliczka na opłacenie biegłego do spraw szacowania nieruchomości i na ogłoszenia w prasie o licytacjach tej nieruchomości, która wacha się od kwoty kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Zobacz również serwis: Egzekucja należności pieniężnych

Zwolnienie od kosztów postępowania z mocy prawa

Z mocy prawa od kosztów postępowania egzekucyjnego zwolnieni są wierzyciele, którzy dochodzą zaspokojenia roszczeń alimentacyjnych, a także wierzyciele - pracownicy egzekwujący wyroki zapadłe w tzw. sprawach pracowniczych.

Krąg podmiotów zwolnionych od kosztów sądowych jest nieco szerszy, jednakże wierzyciele alimentacyjni i pracownicy są najczęstszą i najliczniejszą grupą osób, którzy realizują swoje uprawnienia na drodze egzekucyjnej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »