REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu egzekucyjnym

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki, które w trakcie postępowania musi ponieść strona.
Koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki, które w trakcie postępowania musi ponieść strona.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kto skierował kiedykolwiek wniosek egzekucyjny do komornika wie, iż postępowanie egzekucyjne jest odpłatne. Odpłatność przejawia się w obowiązku uiszczania Komornikowi zaliczek, z których częściowo finansowane jest postępowanie egzekucyjne. Zaliczki uiszczane są m. in. na: koszty doręczenia korespondencji, koszty przejazdów komornika, koszty ogłoszenia w prasie, czy też koszty biegłych szacujących ruchomości lub nieruchomości.

Zasada ogólna zwolnienia od kosztów sądowych (egzekucyjnych)

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda osoba fizyczna, która zamierza wytoczyć powództwo, albo której sprawa toczy się już w Sądzie, a która nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych, albowiem nie stać jej na to, zaś uiszczenie tych kosztów spowodowałoby, że nie posiadałaby ona niezbędnych środków na utrzymania siebie i rodziny, może domagać się od Sądu zwolnienia od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki, które w trakcie postępowania musi ponieść strona.

REKLAMA

Powyższa sytuacja odnosi się również do postępowania egzekucyjnego. Dla strony, która w postępowaniu sądowym została w całości zwolniona od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych, postępowania egzekucyjne pozostaje całkowicie bezpłatne. Wierzyciel nie musi w tym zakresie składać już żadnego wniosku, zaś komornik z urzędu nie wzywa wierzyciela do uiszczenia zaliczek, które za wierzyciela wykłada Skarb Państwa – właściwy Sąd Rejonowy.

Wniosek o zwolnienie od kosztów postępowania egzekucyjnego

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które w postępowaniu sądowym nie zostały zwolnione z kosztów sądowych. Osoby takie wszczynając postępowanie egzekucyjne, będą wzywane przez Komornika do uiszczenia stosownych zaliczek. Jeżeli wierzyciela nie stać będzie na ich uiszczenia, wówczas może wystąpić ze stosownym wnioskiem o zwolnienie go od kosztów postępowania egzekucyjnego. 

Zobacz również serwis: Windykacja

Wniosek taki należy złożyć do Sądu, wskazując, iż wnioskodawca – wierzyciel domaga się całkowitego zwolnienia od kosztów postępowania egzekucyjnego lub określonej jego części. Do wniosku o zwolnienie od kosztów egzekucyjnych (sądowych) należy dołączyć oświadczenie sporządzone według ściśle określonego przepisami prawa wzoru, obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątkowym, dochodach i źródłach utrzymania osoby, która domaga się zwolnienia od kosztów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praktyka sądów

REKLAMA

Z praktyki funkcjonowania Sądów widać, iż Sądy niechętnie zwalniają od kosztów postępowania egzekucyjnego w całości, gdyż są to wówczas wielkości nieznane, a chętniej i dużo częściej zwalniają od określonych kosztów, które już się zmaterializowały.

Tak więc najbardziej celowym jest złożenie do Sądu stosownego wniosku o zwolnienie od określonych kosztów postępowania egzekucyjnego, do uiszczenia których wierzyciel został wezwany przez Komornika. Kosztem takim może być zaliczka na opłacenie biegłego do spraw szacowania nieruchomości i na ogłoszenia w prasie o licytacjach tej nieruchomości, która wacha się od kwoty kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Zobacz również serwis: Egzekucja należności pieniężnych

Zwolnienie od kosztów postępowania z mocy prawa

Z mocy prawa od kosztów postępowania egzekucyjnego zwolnieni są wierzyciele, którzy dochodzą zaspokojenia roszczeń alimentacyjnych, a także wierzyciele - pracownicy egzekwujący wyroki zapadłe w tzw. sprawach pracowniczych.

Krąg podmiotów zwolnionych od kosztów sądowych jest nieco szerszy, jednakże wierzyciele alimentacyjni i pracownicy są najczęstszą i najliczniejszą grupą osób, którzy realizują swoje uprawnienia na drodze egzekucyjnej.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

REKLAMA

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

REKLAMA