REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność spadkobiercy wobec wierzycieli spadkodawcy

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Odrzucenie spadku jest sposobem na to, aby nie odpowiadać za długi spadkodawcy, niemniej niesie za sobą pewne zagrożenie.
Odrzucenie spadku jest sposobem na to, aby nie odpowiadać za długi spadkodawcy, niemniej niesie za sobą pewne zagrożenie.

REKLAMA

REKLAMA

Rok temu zmarł mój ojciec. Szybko okazało się, że miał długi. Teraz wierzyciele dzwonią do mnie i żądają spłaty zobowiązań zaciągniętych przez mojego ojca. Jestem jedyną osobą, która odziedziczyła spadek po ojcu, gdyż matka już nie żyje, a ja nie miałem rodzeństwa. Czy muszę spłacać długi ojca i czy postępowanie wierzycieli jest prawidłowe i zgodne z prawem.

Odpowiedzialność za długi

Postępowanie wierzycieli jest w pełni prawidłowe. Zasadą obowiązującą w polskim prawie jest, iż spadkobiercy odpowiadają za długi spadkowe spadkodawców całym swoim majątkiem, w tym i majątkiem nabytym w drodze dziedziczenia od spadkodawcy. Z chwilą bowiem śmierci spadkodawcy przechodzą na spadkobiercę prawa i obowiązki zmarłego (spadkodawcy).

REKLAMA

Nabycie spadku następuje z chwilą otwarcia spadku, chwilą tą zaś jest śmierć spadkodawcy. Spadek więc nabywa się z mocy prawa i z mocy prawa wstępuje się w ogół praw i obowiązków zmarłego. Dotyczy to każdego spadkobiercy, tak ustawowego, jak i tego, który dziedziczy na podstawie testamentu.

Zobacz również serwis: Spadki

Odrzucenie spadku

Omówione wyżej nabycie spadku, mimo iż następuje z mocy prawa, nie ma charakteru ostatecznego, gdyż spadkobierca może odrzucić spadek.

Odrzucenie spadku jest sposobem na to, aby nie odpowiadać za długi spadkodawcy, niemniej niesie za sobą pewne zagrożenie. Spadkobierca, który odrzucił spadek, traktowany jest bowiem przez prawo, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Wówczas dziedziczyć będą dzieci tego spadkobiercy. Jeżeli są one niepełnoletnie, wówczas z mocy prawa nabywają spadek z dobrodziejstwem inwentarza, jeżeli jednak i one są dorosłe, także one powinny spadek odrzucić, aby nie odpowiadać za długi spadkodawcy. Stąd lepszym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności za długi spadkodawcy jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

REKLAMA

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że spadkobierca odpowiada za długi spadkodawcy, ale wyłącznie do wysokości wartości tego spadku (tzw. stanu czynnego spadku). Jeżeli więc spadkodawca pozostawił tylko dom o wartości 200.000,00 zł, zaś jego długi wynoszą 400.000,00 zł, wówczas spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do kwoty 200.000,00 zł. 

Oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie muszą składać osoby niepełnoletnie, a więc spadkobiercy, którzy nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych, jak i spadkobiercy, w stosunku do których istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia. Brak bowiem oświadczenia takiego spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Zobacz również: Dobrodziejstwo inwentarza i jego spis

Oświadczenie i termin

Oświadczenie o odrzuceniu spadku, jak i przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza musi nastąpić w terminie sześciu miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy, a ściślej od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o dziedziczeniu.

Oświadczenie takie można złożyć w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku przed Sądem, jak i przed notariuszem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA