REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność spadkobiercy wobec wierzycieli spadkodawcy

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Odrzucenie spadku jest sposobem na to, aby nie odpowiadać za długi spadkodawcy, niemniej niesie za sobą pewne zagrożenie.
Odrzucenie spadku jest sposobem na to, aby nie odpowiadać za długi spadkodawcy, niemniej niesie za sobą pewne zagrożenie.

REKLAMA

REKLAMA

Rok temu zmarł mój ojciec. Szybko okazało się, że miał długi. Teraz wierzyciele dzwonią do mnie i żądają spłaty zobowiązań zaciągniętych przez mojego ojca. Jestem jedyną osobą, która odziedziczyła spadek po ojcu, gdyż matka już nie żyje, a ja nie miałem rodzeństwa. Czy muszę spłacać długi ojca i czy postępowanie wierzycieli jest prawidłowe i zgodne z prawem.

Odpowiedzialność za długi

Postępowanie wierzycieli jest w pełni prawidłowe. Zasadą obowiązującą w polskim prawie jest, iż spadkobiercy odpowiadają za długi spadkowe spadkodawców całym swoim majątkiem, w tym i majątkiem nabytym w drodze dziedziczenia od spadkodawcy. Z chwilą bowiem śmierci spadkodawcy przechodzą na spadkobiercę prawa i obowiązki zmarłego (spadkodawcy).

REKLAMA

Nabycie spadku następuje z chwilą otwarcia spadku, chwilą tą zaś jest śmierć spadkodawcy. Spadek więc nabywa się z mocy prawa i z mocy prawa wstępuje się w ogół praw i obowiązków zmarłego. Dotyczy to każdego spadkobiercy, tak ustawowego, jak i tego, który dziedziczy na podstawie testamentu.

Zobacz również serwis: Spadki

Odrzucenie spadku

Omówione wyżej nabycie spadku, mimo iż następuje z mocy prawa, nie ma charakteru ostatecznego, gdyż spadkobierca może odrzucić spadek.

Odrzucenie spadku jest sposobem na to, aby nie odpowiadać za długi spadkodawcy, niemniej niesie za sobą pewne zagrożenie. Spadkobierca, który odrzucił spadek, traktowany jest bowiem przez prawo, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Wówczas dziedziczyć będą dzieci tego spadkobiercy. Jeżeli są one niepełnoletnie, wówczas z mocy prawa nabywają spadek z dobrodziejstwem inwentarza, jeżeli jednak i one są dorosłe, także one powinny spadek odrzucić, aby nie odpowiadać za długi spadkodawcy. Stąd lepszym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności za długi spadkodawcy jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

REKLAMA

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że spadkobierca odpowiada za długi spadkodawcy, ale wyłącznie do wysokości wartości tego spadku (tzw. stanu czynnego spadku). Jeżeli więc spadkodawca pozostawił tylko dom o wartości 200.000,00 zł, zaś jego długi wynoszą 400.000,00 zł, wówczas spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do kwoty 200.000,00 zł. 

Oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie muszą składać osoby niepełnoletnie, a więc spadkobiercy, którzy nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych, jak i spadkobiercy, w stosunku do których istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia. Brak bowiem oświadczenia takiego spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Zobacz również: Dobrodziejstwo inwentarza i jego spis

Oświadczenie i termin

Oświadczenie o odrzuceniu spadku, jak i przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza musi nastąpić w terminie sześciu miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy, a ściślej od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o dziedziczeniu.

Oświadczenie takie można złożyć w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku przed Sądem, jak i przed notariuszem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA