| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Windykacja konsumencka > Odpowiedzialność spadkobiercy wobec wierzycieli spadkodawcy

Odpowiedzialność spadkobiercy wobec wierzycieli spadkodawcy

Rok temu zmarł mój ojciec. Szybko okazało się, że miał długi. Teraz wierzyciele dzwonią do mnie i żądają spłaty zobowiązań zaciągniętych przez mojego ojca. Jestem jedyną osobą, która odziedziczyła spadek po ojcu, gdyż matka już nie żyje, a ja nie miałem rodzeństwa. Czy muszę spłacać długi ojca i czy postępowanie wierzycieli jest prawidłowe i zgodne z prawem.

Odpowiedzialność za długi

Postępowanie wierzycieli jest w pełni prawidłowe. Zasadą obowiązującą w polskim prawie jest, iż spadkobiercy odpowiadają za długi spadkowe spadkodawców całym swoim majątkiem, w tym i majątkiem nabytym w drodze dziedziczenia od spadkodawcy. Z chwilą bowiem śmierci spadkodawcy przechodzą na spadkobiercę prawa i obowiązki zmarłego (spadkodawcy).

Nabycie spadku następuje z chwilą otwarcia spadku, chwilą tą zaś jest śmierć spadkodawcy. Spadek więc nabywa się z mocy prawa i z mocy prawa wstępuje się w ogół praw i obowiązków zmarłego. Dotyczy to każdego spadkobiercy, tak ustawowego, jak i tego, który dziedziczy na podstawie testamentu.

Zobacz również serwis: Spadki

Odrzucenie spadku

Omówione wyżej nabycie spadku, mimo iż następuje z mocy prawa, nie ma charakteru ostatecznego, gdyż spadkobierca może odrzucić spadek.

Odrzucenie spadku jest sposobem na to, aby nie odpowiadać za długi spadkodawcy, niemniej niesie za sobą pewne zagrożenie. Spadkobierca, który odrzucił spadek, traktowany jest bowiem przez prawo, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Wówczas dziedziczyć będą dzieci tego spadkobiercy. Jeżeli są one niepełnoletnie, wówczas z mocy prawa nabywają spadek z dobrodziejstwem inwentarza, jeżeli jednak i one są dorosłe, także one powinny spadek odrzucić, aby nie odpowiadać za długi spadkodawcy. Stąd lepszym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności za długi spadkodawcy jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że spadkobierca odpowiada za długi spadkodawcy, ale wyłącznie do wysokości wartości tego spadku (tzw. stanu czynnego spadku). Jeżeli więc spadkodawca pozostawił tylko dom o wartości 200.000,00 zł, zaś jego długi wynoszą 400.000,00 zł, wówczas spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do kwoty 200.000,00 zł. 

Oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie muszą składać osoby niepełnoletnie, a więc spadkobiercy, którzy nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych, jak i spadkobiercy, w stosunku do których istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia. Brak bowiem oświadczenia takiego spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Zobacz również: Dobrodziejstwo inwentarza i jego spis

Oświadczenie i termin

Oświadczenie o odrzuceniu spadku, jak i przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza musi nastąpić w terminie sześciu miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy, a ściślej od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o dziedziczeniu.

Oświadczenie takie można złożyć w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku przed Sądem, jak i przed notariuszem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »