REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Przepisy o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego maja zastosowanie we wszystkich rodzajach i sposobach egzekucji.
Przepisy o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego maja zastosowanie we wszystkich rodzajach i sposobach egzekucji.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Jeżeli przeszkoda ma charakter trwały ( nie jest możliwe jej usuniecie) albo nie zostanie usunięta w określonym terminie, postępowanie egzekucyjne ulega umorzeniu. Jeżeli zaś przeszkoda ma charakter przemijający albo możliwe jest jej usuniecie, wówczas postępowanie egzekucyjne ulega zawieszeniu.

REKLAMA

Przepisy o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego maja zastosowanie we wszystkich rodzajach i sposobach egzekucji. Przed zawieszeniem postępowania egzekucyjnego komornik z zasady ma obowiązek wysłuchać dłużnika i wierzyciela. Nie dotyczy to sytuacji, gdy zawieszenie następuje na skutek wydania orzeczenia sądowego uzasadniającego zawieszenie albo ma to nastąpić z woli wierzyciela lub z mocy prawa.

Redakcja poleca: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić

  • z mocy prawa
  • z mocy postanowienia organu egzekucyjnego (wydanego z urzędu lub na wniosek)
  • z mocy postanowienia sądu albo sędziego-komisarza

W trakcie zawieszenia postępowania organ egzekucyjny nie może podejmować żadnych czynności za wyjątkiem tych, które zmierzają do podjęcia postępowania egzekucyjnego lub ustanowienia kuratora dla dłużnika.

Oznacza to, że w stosunku do stron nie mogą wystąpić dalsze skutki dokonanych czynności, poza tymi, które już nastąpiły przed zawieszeniem postępowania.

Zobacz: Zajęcie wynagrodzenia przez komornika - co robić?

Z mocy prawa

Zawieszenie z mocy prawa następuje m.in., gdy:

  • Organ egzekucyjny zaprzestanie czynności na skutek siły wyższej (np. powodzi, śnieżycy itp.);
  • Została ogłoszona upadłość dłużnika;
  • Wszczęto postępowanie naprawcze w stosunku do dłużnika.

Z mocy postanowienia organu egzekucyjnego

Zawieszenie z mocy postanowienia organu może dotyczyć całej egzekucji lub jej część i ma charakter:

  • fakultatywny (zależny od woli określonej osoby)
  • obligatoryjny (tj. obowiązkowy).

Fakultatywne zawieszenie z mocy postanowienia organu ma miejsce m.in., gdy:

  • Następuje na wniosek strony lub osoby trzeciej
  • Złożono skargę na czynności komornika
  • W ramach zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych sąd zdecyduje o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego

Obligatoryjne zawieszenie z mocy postanowienia organu następuje z urzędu lub na wniosek. Obligatoryjne zawieszenie z urzędu następuje m.in., gdy:

  • Okaże się, że dłużnik lub wierzyciel nie mają zdolności procesowej (tj. jako osoby niepełnoletnie lub ubezwłasnowolnione nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych) lub przedstawiciela ustawowego (np. rodzica w przypadku, gdy strona jest osobą nieletnią)
  • Dłużnik lub wierzyciel zmarł

Obligatoryjne zawieszenie na wniosek następuje m.in., gdy:

  • żąda tego wierzyciel
  • żąda tego dłużnik, ale tylko:
    • kiedy złożył zabezpieczenie zwalniające go od egzekucji;
    • kiedy posiada orzeczenie sądowe, w którym sąd uchylił natychmiastową wykonalność tytułu wykonawczego lub wstrzymał wykonanie tytułu.

Zobacz: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Z mocy postanowienia sądu albo sędziego-komisarza

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego z mocy postanowienia sądu albo sędziego-komisarza następuje m.in., gdy:

  • Złożono skargę na czynności komornika – ale tylko na wniosek uczestnika postępowania lub osoby trzeciej;
  • Prowadzone jest postępowanie w ramach zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych i o zawieszenie postępowania egzekucyjnego wnioskuje strona lub zawieszenie to dokonane jest z urzędu;
  • W ramach postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu opatrzonego zaświadczeniem europejskiego tytułu wykonawczego wnioskuje o to dłużnik składający zaświadczenie o utracie lub ograniczeniu wykonalności tego tytułu;
  • Ogłoszono upadłość dłużnika z możliwością zawarcia układu i postępowanie egzekucyjne dotyczy tych należności, które z mocy prawa nie są objęte układem.

Należy zauważyć, że przepisy nie przewidują instytucji wstrzymania postępowania egzekucyjnego. Istnieje natomiast instytucja wstrzymania się przez komornika z dokonaniem czynności.

REKLAMA

Chodzi o konkretną czynność w toku postępowania egzekucyjnego. Wstrzymanie ma charakter tymczasowy. Komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, (np. zajęciem lodówki), jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik okaże niebudzący wątpliwości dokument, z którego będzie wynikało, że obowiązek swój spełnił (np. spłacił dług) lub wierzyciel udzielił mu zwłoki w spełnieniu świadczenia. Komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności także wówczas, gdy dłużnik (lub jego małżonek) podniesie zarzut wynikający z małżeńskiej umowy majątkowej przeciwko dokonaniu czynności, okaże tę umowę i dokument, z którego będzie wynikało, że zawarcie tej umowy było wierzycielowi znane.

Wstrzymując się z dokonaniem czynności komornik obowiązany jest podjąć działania, które w przyszłości umożliwią jej dokonanie (np. zabezpieczy możliwość ukrycia przez dłużnika konkretnej ruchomości). O wstrzymaniu komornik zawiadamia wierzyciela, który może polecić kontynuację czynności.

Komornik w dniu 22.10.2008r. na wniosek wierzyciela wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi. W toku postępowania w dniu 25.10.2008r. komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia i samochodu osobowego dłużnika. W dniu 28.10.2008r. wierzyciel złożył wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Konsekwencje takiej sytuacji są następujące. Pojazd nadal jest zajęty, jednakże komornik nie może go sprzedać do czasu złożenia stosownego wniosku przez wierzyciela. Wynagrodzenie dłużnika jest zajęte i zakład pracy ma obowiązek dokonywać potrąceń. Jednakże kwoty uzyskane z potrąceń z wynagrodzenia dłużnika nie są przekazywane wierzycielowi tylko na rachunek depozytowy sądu. W przypadku gdyby wierzyciel razem z wnioskiem o zawieszenie postępowania złożył wniosek o zwolnienie od zajęcia wynagrodzenia i samochodu to komornik zwolniłyby samochód od zajęcia i wycofał zajęcie wynagrodzenia dłużnika (zakład pracy nie dokonywałby dalszych potrąceń).

1. Podjęcie zawieszonego postępowania egzekucyjnego następuje w zasadzie na wniosek strony, a wyjątkowo z urzędu.

Przelew wierzytelności, a przejęcie długu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA