REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Przepisy o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego maja zastosowanie we wszystkich rodzajach i sposobach egzekucji.
Przepisy o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego maja zastosowanie we wszystkich rodzajach i sposobach egzekucji.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Jeżeli przeszkoda ma charakter trwały ( nie jest możliwe jej usuniecie) albo nie zostanie usunięta w określonym terminie, postępowanie egzekucyjne ulega umorzeniu. Jeżeli zaś przeszkoda ma charakter przemijający albo możliwe jest jej usuniecie, wówczas postępowanie egzekucyjne ulega zawieszeniu.

REKLAMA

Przepisy o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego maja zastosowanie we wszystkich rodzajach i sposobach egzekucji. Przed zawieszeniem postępowania egzekucyjnego komornik z zasady ma obowiązek wysłuchać dłużnika i wierzyciela. Nie dotyczy to sytuacji, gdy zawieszenie następuje na skutek wydania orzeczenia sądowego uzasadniającego zawieszenie albo ma to nastąpić z woli wierzyciela lub z mocy prawa.

Redakcja poleca: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić

  • z mocy prawa
  • z mocy postanowienia organu egzekucyjnego (wydanego z urzędu lub na wniosek)
  • z mocy postanowienia sądu albo sędziego-komisarza

W trakcie zawieszenia postępowania organ egzekucyjny nie może podejmować żadnych czynności za wyjątkiem tych, które zmierzają do podjęcia postępowania egzekucyjnego lub ustanowienia kuratora dla dłużnika.

Oznacza to, że w stosunku do stron nie mogą wystąpić dalsze skutki dokonanych czynności, poza tymi, które już nastąpiły przed zawieszeniem postępowania.

Zobacz: Zajęcie wynagrodzenia przez komornika - co robić?

Z mocy prawa

Zawieszenie z mocy prawa następuje m.in., gdy:

  • Organ egzekucyjny zaprzestanie czynności na skutek siły wyższej (np. powodzi, śnieżycy itp.);
  • Została ogłoszona upadłość dłużnika;
  • Wszczęto postępowanie naprawcze w stosunku do dłużnika.

Z mocy postanowienia organu egzekucyjnego

Zawieszenie z mocy postanowienia organu może dotyczyć całej egzekucji lub jej część i ma charakter:

  • fakultatywny (zależny od woli określonej osoby)
  • obligatoryjny (tj. obowiązkowy).

Fakultatywne zawieszenie z mocy postanowienia organu ma miejsce m.in., gdy:

  • Następuje na wniosek strony lub osoby trzeciej
  • Złożono skargę na czynności komornika
  • W ramach zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych sąd zdecyduje o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego

Obligatoryjne zawieszenie z mocy postanowienia organu następuje z urzędu lub na wniosek. Obligatoryjne zawieszenie z urzędu następuje m.in., gdy:

  • Okaże się, że dłużnik lub wierzyciel nie mają zdolności procesowej (tj. jako osoby niepełnoletnie lub ubezwłasnowolnione nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych) lub przedstawiciela ustawowego (np. rodzica w przypadku, gdy strona jest osobą nieletnią)
  • Dłużnik lub wierzyciel zmarł

Obligatoryjne zawieszenie na wniosek następuje m.in., gdy:

  • żąda tego wierzyciel
  • żąda tego dłużnik, ale tylko:
    • kiedy złożył zabezpieczenie zwalniające go od egzekucji;
    • kiedy posiada orzeczenie sądowe, w którym sąd uchylił natychmiastową wykonalność tytułu wykonawczego lub wstrzymał wykonanie tytułu.

Zobacz: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Z mocy postanowienia sądu albo sędziego-komisarza

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego z mocy postanowienia sądu albo sędziego-komisarza następuje m.in., gdy:

  • Złożono skargę na czynności komornika – ale tylko na wniosek uczestnika postępowania lub osoby trzeciej;
  • Prowadzone jest postępowanie w ramach zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych i o zawieszenie postępowania egzekucyjnego wnioskuje strona lub zawieszenie to dokonane jest z urzędu;
  • W ramach postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu opatrzonego zaświadczeniem europejskiego tytułu wykonawczego wnioskuje o to dłużnik składający zaświadczenie o utracie lub ograniczeniu wykonalności tego tytułu;
  • Ogłoszono upadłość dłużnika z możliwością zawarcia układu i postępowanie egzekucyjne dotyczy tych należności, które z mocy prawa nie są objęte układem.

Należy zauważyć, że przepisy nie przewidują instytucji wstrzymania postępowania egzekucyjnego. Istnieje natomiast instytucja wstrzymania się przez komornika z dokonaniem czynności.

REKLAMA

Chodzi o konkretną czynność w toku postępowania egzekucyjnego. Wstrzymanie ma charakter tymczasowy. Komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, (np. zajęciem lodówki), jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik okaże niebudzący wątpliwości dokument, z którego będzie wynikało, że obowiązek swój spełnił (np. spłacił dług) lub wierzyciel udzielił mu zwłoki w spełnieniu świadczenia. Komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności także wówczas, gdy dłużnik (lub jego małżonek) podniesie zarzut wynikający z małżeńskiej umowy majątkowej przeciwko dokonaniu czynności, okaże tę umowę i dokument, z którego będzie wynikało, że zawarcie tej umowy było wierzycielowi znane.

Wstrzymując się z dokonaniem czynności komornik obowiązany jest podjąć działania, które w przyszłości umożliwią jej dokonanie (np. zabezpieczy możliwość ukrycia przez dłużnika konkretnej ruchomości). O wstrzymaniu komornik zawiadamia wierzyciela, który może polecić kontynuację czynności.

Komornik w dniu 22.10.2008r. na wniosek wierzyciela wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi. W toku postępowania w dniu 25.10.2008r. komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia i samochodu osobowego dłużnika. W dniu 28.10.2008r. wierzyciel złożył wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Konsekwencje takiej sytuacji są następujące. Pojazd nadal jest zajęty, jednakże komornik nie może go sprzedać do czasu złożenia stosownego wniosku przez wierzyciela. Wynagrodzenie dłużnika jest zajęte i zakład pracy ma obowiązek dokonywać potrąceń. Jednakże kwoty uzyskane z potrąceń z wynagrodzenia dłużnika nie są przekazywane wierzycielowi tylko na rachunek depozytowy sądu. W przypadku gdyby wierzyciel razem z wnioskiem o zawieszenie postępowania złożył wniosek o zwolnienie od zajęcia wynagrodzenia i samochodu to komornik zwolniłyby samochód od zajęcia i wycofał zajęcie wynagrodzenia dłużnika (zakład pracy nie dokonywałby dalszych potrąceń).

1. Podjęcie zawieszonego postępowania egzekucyjnego następuje w zasadzie na wniosek strony, a wyjątkowo z urzędu.

Przelew wierzytelności, a przejęcie długu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA