reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Jak sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty

Jak sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty

Niewiele osób wie, co powinno zrobić z takim nakazem zapłaty, a najgorsza jest bierna postawa i uznanie sprawy za przegraną. Jak krok po kroku sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty?

Coraz częściej w obecnych czasach zarówno przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne zaczynają dochodzić swoich praw przed sądem. Skutkami powyższego są zarówno działania przeróżnych firm windykacyjnych jak również doręczanie wydanych w sprawach nakazów zapłaty, najczęściej w postępowaniu elektronicznym. Niewiele osób wie, co powinno zrobić z takim nakazem zapłaty, a najgorsza jest bierna postawa i uznanie sprawy za przegraną. Poniżej wyjaśnię Państwu jakie kroki należy podjąć, aby zaprzeczyć twierdzeniom Powoda, na podstawie których wydano nakaz zapłaty.

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż od nakazu zapłaty wydanym w postępowaniu nakazowym, zgodnie z literą prawa wnosi się zarzuty. Zaś w pozostałych postępowaniach Pozwany wnosi do Sądu sprzeciw. Każdy nakaz zapłaty zawiera pouczenie, z którym postępując zgodnie, Pozwany skutecznie wniesie środek zaskarżenia do Sądu. 

W niniejszym opracowaniu omówię sporządzanie sprzeciwu na przykładzie nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Zgodnie z regulacją art. 505 (28) k.p.c. do elektronicznego postępowania upominawczego stosujemy przepisy o postępowaniu upominawczym z odrębnościami wskazanymi w art. 505 (28) - 505 (38) k.p.c.  

W elektronicznym postępowaniu upominawczym mogą być dochodzone roszczenia, które stały się wymagalne w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu

Przy sporządzaniu sprzeciwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym należy mieć na uwadze treść art. 505 (35) k.p.c., który stanowi:

„Sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uzasadnienia i przedstawienia dowodów, jednak w sprzeciwie pozwany powinien przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy. W pozostałym zakresie przepisu art. 503 § 1 zdanie drugie nie stosuje się”.

Zgodnie z pouczeniem zawartym w nakazie zapłaty wydanym w elektronicznym postępowaniu upominawczym wskazano m.in., że:

  1. Nakaz wydano na podstawie twierdzeń powoda, niezweryfikowanych na podstawie dowodów przez Sąd,
  2. Pozwanemu służy sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty, pismo to wnosi się do Sądu, który wydał nakaz zapłaty w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zapłaty. W sprzeciwie należy wskazać sygnaturę akt sprawy i datę wydania nakazu.
  3. Jeżeli Pozwany zaskarża jedynie rozstrzygnięcie o kosztach procesu zawarte w niniejszym nakazie zapłaty, przysługuje zażalenie w terminie 7 dni od dnia doręczenia nakazu zapłaty do Sądu Okręgowego w Lublinie/skargi na orzeczenie referendarza sądowego. 
  4. Sprzeciw od nakazu wydanego w postępowaniu elektronicznym, na etapie wnoszenia do e-sądu, powinien odpowiadać wymogom pisma procesowego (art. 126 k.p.c.), z tym, że nie jest wymagane jego uzasadnienie i przedstawienie dowodów ani innych dokumentów. Ponadto powinien zawierać zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy. 
  5. W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc w całości a sprawa przekazywana jest do sądu według właściwości ogólnej pozwanego.
  6. Po przekazaniu sprawy do sądu właściwego, należy przedstawić wszystkie zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszystkie okoliczności faktyczne. Sąd po skutecznym przyjęciu sprzeciwu pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich bez swojej winy lub że ich uwzględnienie nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy bądź występują inne szczególne okoliczności. 
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 20.12.2016

Ekspert:

Paulina Kosior

Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty./ Fot. Fotolia
Jak sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty./ Fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama