Jak napisać wniosek o wszczęcie egzekucji?
REKLAMA
REKLAMA
Wymagane dokumenty
REKLAMA
- Tytuł wykonawczy
- Odpis aktualny z KRS – jeśli egzekucję prowadzi spółka handlowa.
Stopień trudności : niski
Koszt: zmienny, zależny od kwoty i wysokości zaliczek na poczet czynności.
Krok 1: Przygotowania do egzekucji.
Tytuł wykonawczy
Jeśli sprawa sądowa się zakończyła, a wyrok (bądź nakaz) się uprawomocnił, musimy wystąpić do sądu o opatrzenie tytułu egzekucyjnego klauzulą wykonalności. Dopiero tak przygotowany dokument może być podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego
Koszt: 6 zł za nadanie klauzuli i po 6 zł za odpis każdej rozpoczętej strony wyroku.
Ważne!
Prawomocnym nakazom zapłaty sąd powinien nadać klauzulę wykonalności z urzędu
Wybór komornika
Ostatnimi czasy zmieniły się zasady wyboru komornika, który ma prowadzić egzekucję. Obecnie możemy zgłosić się w tym celu do dowolnego komornika w kraju.
Ważne!
Nie dotyczy to egzekucji z nieruchomości – tam właściwy jest komornik w rewirze którego dana nieruchomość się znajduje.
Zasadność wyboru – jeśli wiemy, że do zajęcia są rachunki bankowe- można skorzystać z usług „zaprzyjaźnionego” komornika. Jeśli jednak do zajęcia są ruchomości, a przewidywana jest także licytacja – lepiej pozostać przy rewirze – koszty dojazdu (a tym samym zaliczki) mogą być b. wysokie.
Sprawdzanie majątku dłużnika
Wiele czynności (takie jak sprawdzenie rachunków bankowych, czy samochodów zarejestrowanych na dłużnika) może dokonać za nas komornik – warto jednak go naprowadzić. Jeśli posiadamy jakiekolwiek informacje na temat dłużnika oraz jego majątku, należy to uwzględnić we wniosku. Jeśli mamy informacje o nieruchomościach dłużnika – warto ustanowić na niej hipotekę przymusową.
Porównaj: Jak ustanowić hipotekę przymusową na nieruchomości.wieszjak.pl
Krok 2. Piszemy wniosek – oznaczenie komornika i uczestników postępowania.
Komornik
Wniosek o wszczęcie egzekucji zawsze pisze się do komornika sądowego. Jeśli egzekucja musi się toczyć w określonym rewirze (np. dotyczy nieruchomości) – właściwy rewir ustalimy dzwoniąc do któregokolwiek komornika w danym mieście.
Jeśli w danej miejscowości nie ma kancelarii komorniczej, należy szukać w okolicznych (najbliższych) miastach w których znajduje się sąd rejonowy- komornicy zawsze działają „przy sądzie rejonowym”.
Wnioskodawca (wierzyciel)
Wnioskodawcą jest zawsze osoba wskazana w tytule egzekucyjnym. Jeśli w wyniku cesji prawo przeszło na inną osobę, należy wnieść o nadanie na jej rzecz klauzuli wykonalności.
Dłużnik
Oznaczając dłużnika powinniśmy posiłkować się tytułem egzekucyjnym. Jeśli dług przeszedł na spadkobierców – musimy wystąpić o wydanie klauzuli wykonalności przeciwko nim.
Czasami w tym celu konieczne będzie wszczęcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po dłużniku.
W jednym wniosku możemy wskazać kilku dłużników- jeśli objęci są jednym wyrokiem (nakazem).
Przy nazwisku dłużnika – warto wskazać dodatkowe informacje :
- adres zamieszkania, adres miejsca prowadzonej działalności
- miejsce pracy
- numer PESEL
itp.
Krok 3. Piszemy wniosek – podstawowe żądania
W pierwszej kolejności, musimy określić jakiej kwoty i w jakiej wysokości domagamy się od dłużnika. W skład dochodzonych roszczeń należy również doliczyć koszty procesowe zasądzone od dłużnika.
Przykład
- wyegzekwowanie od dłużnika kwoty 30.000,00 złotych z ustawowymi odsetkami od dnia 25.06.2006 r. do dnia zapłaty, zgodnie z załączonym tytułem wykonawczym, - wyegzekwowanie od dłużnika kwoty 1.500 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego, - wyegzekwowanie od dłużnika kosztów postępowania egzekucyjnego |
Krok 4. Piszemy wniosek – żądania fakultatywne
We wniosku o wszczęcie egzekucji możemy naprowadzić komornika na poszczególne elementy majątku dłużnika.
Przykład
- z rachunku bankowego o nr …………………………………….. prowadzonym w banku ……………… - z innych rachunków bankowych – do ustalenia -z ruchomości dłużnika , a w szczególności z pojazdu VOLKSWAGEN PASSAT nr rej xxxx należących do dłużnika, znajdujących się w miejscu jego zamieszkania lub gdzie indziej - poprzez ich zajęcie i sprzedaż na licytacji; - z nieruchomości dłużnika – do ustalenia. |
Generalnie, im więcej aktywów dłużnika jesteśmy w stanie wskazać tym lepiej. Pomocne do ustalenia aktywów mogą być:
- Akta KRS -można w nich znaleźć udziały i akcje posiadane przez dłużnika
REKLAMA
- Rejestr Gruntów i Budynków – można spróbować wysłać zapytania do starostw o nieruchomości posiadane przez dłużnika (trudno jednak działać w ten sposób w ciemno – gra jest warta świeczki jeśli mamy wiadomości o posiadaniu nieruchomości przez dłużnika).
Sposób przekazywania pieniędzy - jeśli nie wskażemy numeru konta, na które komornik ma przelewać pieniądze, wówczas będziemy otrzymywać przekazy pocztowe na adres wskazany we wniosku.
Krok 5: Złożenie wniosku i egzekucja
Wniosek można złożyć osobiście w kancelarii komorniczej, lub wysłać go pocztą – listem poleconym.
Do wniosku należy załączyć :
- oryginał tytułu wykonawczego (wyrok / nakaz zapłaty – opatrzony klauzulą wykonalności).
- odpis z KRS – jeśli wniosek składamy w imieniu spółki.
W trakcie egzekucji komornik może nas zobowiązać do wpłacania zaliczek na poczet wykonywanych czynności, uzależniając ich wykonanie od wniesienia opłaty. Jeśli egzekucja będzie skuteczna – koszty zostaną nam zwrócone.
Jeśli komornik zakończy egzekucję (skutecznie) postępowanie zostanie umorzone - wygaśnie również tytuł wykonawczy.
Jeśli egzekucja będzie bezskuteczna – komornik wyda odpowiednie postępowanie, po czym zwróci nam tytuł wykonawczy (z ewentualną adnotacją o wysokości ściągniętych pieniędzy.).
Wskazówka
Bezskuteczność egzekucji przeciwko spółce osobowej (jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo- akcyjnej) - otwieramożliwość dochodzenia roszczeń od ich wspólników (lecz tylko od tych ponoszących nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki :
- wspólnicy spółki jawnej
- partnerzy w spółce – w zakresie długów samej spółki – np. z tytułu najmu lokalu pod siedzibę, ale już nie za błędy w zawodowe popełnione przez innych partnerów
- komplementariusze spółek komandytowych i komandytowo- akcyjnych
- komandytariusze do wysokości nie wniesionej sumy komandytowej.
Postanowienie jest podstawą do opatrzenia wyroku (nakazu zapłaty) wydanego przeciw spółce, klauzulą wykonalności odnośnie jej wspólników. Umożliwia to sięgnięcie do ich majątku osobistego.
Adam Kret, prawnik
wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.