REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać wniosek o wszczęcie egzekucji?

Adam Kret
Jak napisać wniosek o wszczęcie egzekucji?
Jak napisać wniosek o wszczęcie egzekucji?

REKLAMA

REKLAMA

Dysponując tytułem wykonawczym (wyrok, lub nakaz zapłaty opatrzone klauzulą wykonalności), możemy sprawę skierować do komornika sądowego. Komornik przeprowadza postępowanie egzekucyjne z użyciem szczególnych środków prawnych, niedostępnych wierzycielowi.

Wymagane dokumenty

REKLAMA

- Tytuł wykonawczy

- Odpis aktualny z KRS – jeśli egzekucję prowadzi spółka handlowa.

Stopień trudności : niski

Koszt: zmienny, zależny od kwoty i wysokości zaliczek na poczet czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 1: Przygotowania do egzekucji.

Tytuł wykonawczy

Jeśli sprawa sądowa się zakończyła, a wyrok (bądź nakaz) się uprawomocnił, musimy wystąpić do sądu o opatrzenie tytułu egzekucyjnego klauzulą wykonalności. Dopiero tak przygotowany dokument może być podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego

Koszt: 6 zł za nadanie klauzuli i po 6 zł za odpis każdej rozpoczętej strony wyroku.

Ważne!

Prawomocnym nakazom zapłaty sąd powinien nadać klauzulę wykonalności z urzędu

Wybór komornika

Ostatnimi czasy zmieniły się zasady wyboru komornika, który ma prowadzić egzekucję. Obecnie możemy zgłosić się w tym celu do dowolnego komornika w kraju.

Ważne!

Nie dotyczy to egzekucji z nieruchomości – tam właściwy jest komornik w rewirze którego dana nieruchomość się znajduje.

Zasadność wyboru – jeśli wiemy, że do zajęcia są rachunki bankowe- można skorzystać z usług „zaprzyjaźnionego” komornika. Jeśli jednak do zajęcia są ruchomości, a przewidywana jest także licytacja – lepiej pozostać przy rewirze – koszty dojazdu (a tym samym zaliczki) mogą być b. wysokie.

Sprawdzanie majątku dłużnika

Wiele czynności (takie jak sprawdzenie rachunków bankowych, czy samochodów zarejestrowanych na dłużnika) może dokonać za nas komornik – warto jednak go naprowadzić. Jeśli posiadamy jakiekolwiek informacje na temat dłużnika oraz jego majątku, należy to uwzględnić we wniosku. Jeśli mamy informacje o nieruchomościach dłużnika – warto ustanowić na niej hipotekę przymusową.

Porównaj: Jak ustanowić hipotekę przymusową na nieruchomości.wieszjak.pl

Krok 2. Piszemy wniosek – oznaczenie komornika i uczestników postępowania.

Komornik

Wniosek o wszczęcie egzekucji zawsze pisze się do komornika sądowego. Jeśli egzekucja musi się toczyć w określonym rewirze (np. dotyczy nieruchomości) – właściwy rewir ustalimy dzwoniąc do któregokolwiek komornika w danym mieście.

Jeśli w danej miejscowości nie ma kancelarii komorniczej, należy szukać w okolicznych (najbliższych) miastach w których znajduje się sąd rejonowy- komornicy zawsze działają „przy sądzie rejonowym”.

Wnioskodawca (wierzyciel)

Wnioskodawcą jest zawsze osoba wskazana w tytule egzekucyjnym. Jeśli w wyniku cesji prawo przeszło na inną osobę, należy wnieść o nadanie na jej rzecz klauzuli wykonalności.

Dłużnik

Oznaczając dłużnika powinniśmy posiłkować się tytułem egzekucyjnym. Jeśli dług przeszedł na spadkobierców – musimy wystąpić o wydanie klauzuli wykonalności przeciwko nim.

Czasami w tym celu konieczne będzie wszczęcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po dłużniku.

W jednym wniosku możemy wskazać kilku dłużników- jeśli objęci są jednym wyrokiem (nakazem).

Przy nazwisku dłużnika – warto wskazać dodatkowe informacje :

- adres zamieszkania, adres miejsca prowadzonej działalności

- miejsce pracy

- numer PESEL

itp.

Krok 3. Piszemy wniosek – podstawowe żądania

W pierwszej kolejności, musimy określić jakiej kwoty i w jakiej wysokości domagamy się od dłużnika. W skład dochodzonych roszczeń należy również doliczyć koszty procesowe zasądzone od dłużnika.

Przykład


W oparciu o wyrok z dnia 20.04.2008 r. (sygn. akt. I C 12/08) wydany przez Sąd Rejonowy w Radomiu, opatrzony klauzulą wykonalności (w załączeniu), wnoszę o:

- wyegzekwowanie od dłużnika kwoty 30.000,00 złotych z ustawowymi odsetkami od dnia 25.06.2006 r. do dnia zapłaty, zgodnie z załączonym tytułem wykonawczym,

- wyegzekwowanie od dłużnika kwoty 1.500 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego,

- wyegzekwowanie od dłużnika kosztów postępowania egzekucyjnego


Krok 4. Piszemy wniosek – żądania fakultatywne

We wniosku o wszczęcie egzekucji możemy naprowadzić komornika na poszczególne elementy majątku dłużnika.

Przykład


Wnoszę o wszczęcie egzekucji:

- z rachunku bankowego o nr …………………………………….. prowadzonym w banku ………………

- z innych rachunków bankowych – do ustalenia

-z ruchomości dłużnika , a w szczególności z pojazdu VOLKSWAGEN PASSAT nr rej xxxx należących do dłużnika, znajdujących się w miejscu jego zamieszkania lub gdzie indziej - poprzez ich zajęcie i sprzedaż na licytacji;

- z nieruchomości dłużnika – do ustalenia.


Generalnie, im więcej aktywów dłużnika jesteśmy w stanie wskazać tym lepiej. Pomocne do ustalenia aktywów mogą być:

- Akta KRS -można w nich znaleźć udziały i akcje posiadane przez dłużnika

REKLAMA

- Rejestr Gruntów i Budynków – można spróbować wysłać zapytania do starostw o nieruchomości posiadane przez dłużnika (trudno jednak działać w ten sposób w ciemno – gra jest warta świeczki jeśli mamy wiadomości o posiadaniu nieruchomości przez dłużnika).

Sposób przekazywania pieniędzy - jeśli nie wskażemy numeru konta, na które komornik ma przelewać pieniądze, wówczas będziemy otrzymywać przekazy pocztowe na adres wskazany we wniosku.


Krok 5: Złożenie wniosku i egzekucja

Wniosek można złożyć osobiście w kancelarii komorniczej, lub wysłać go pocztą – listem poleconym.

Do wniosku należy załączyć :

- oryginał tytułu wykonawczego (wyrok / nakaz zapłaty – opatrzony klauzulą wykonalności).

- odpis z KRS – jeśli wniosek składamy w imieniu spółki.

W trakcie egzekucji komornik może nas zobowiązać do wpłacania zaliczek na poczet wykonywanych czynności, uzależniając ich wykonanie od wniesienia opłaty. Jeśli egzekucja będzie skuteczna – koszty zostaną nam zwrócone.

Jeśli komornik zakończy egzekucję (skutecznie) postępowanie zostanie umorzone - wygaśnie również tytuł wykonawczy.

Jeśli egzekucja będzie bezskuteczna – komornik wyda odpowiednie postępowanie, po czym zwróci nam tytuł wykonawczy (z ewentualną adnotacją o wysokości ściągniętych pieniędzy.).

Wskazówka

Bezskuteczność egzekucji przeciwko spółce osobowej (jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo- akcyjnej) - otwieramożliwość dochodzenia roszczeń od ich wspólników (lecz tylko od tych ponoszących nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki :

- wspólnicy spółki jawnej

- partnerzy w spółce – w zakresie długów samej spółki – np. z tytułu najmu lokalu pod siedzibę, ale już nie za błędy w zawodowe popełnione przez innych partnerów

- komplementariusze spółek komandytowych i komandytowo- akcyjnych

- komandytariusze do wysokości nie wniesionej sumy komandytowej.

Postanowienie jest podstawą do opatrzenia wyroku (nakazu zapłaty) wydanego przeciw spółce, klauzulą wykonalności odnośnie jej wspólników. Umożliwia to sięgnięcie do ich majątku osobistego.


Adam Kret, prawnik

wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA