Jak rozpocząć działalność gospodarczą? - spółka jawna
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy dotyczące tej formy prowadzenia działalności zawarte są w ustawie z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych ( DzU nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) Zgodnie z art. 22§ 1 k. s. h. spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.
REKLAMA
Firma, stanowiąca element identyfikujący podmiot gospodarczy w przypadku omawianej spółki jawnej powinna zawierać : nazwiska lub nazwy wszystkich wspólników, kilku z nich albo przynajmniej nazwisko lub nazwę jednego z nich. Również poza posiadaniem danych wspólników, obowiązkowe jest umieszczenie dodatkowego oznaczenia „ spółka jawna” . Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „ sp.j”.
Polecamy: Jak założyć własną firmę
REKLAMA
Spółka jawna jest spółką osobową posiadającą osobowość prawną czyli może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, a także pozywać i być pozywana. W art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej ( DzU nr 281, poz. 2777 ze zm.) jest zapisane – przedsiębiorcą jest jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa nadaje osobowość prawną.
Spółka jawna jest osobową spółką handlową i praktycznie stanowi odpowiednik spółki cywilnej. Zasadnicza różnica to subsydiarna odpowiedzialność wspólnika i obowiązek wskazania w nazwie co najmniej nazwiska ( firmy) jednego ze wspólników.
Subsydiarna odpowiedzialność, o której mowa w art. 31 k.s.h., charakteryzuje się tym, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.
Solidarność wspólników i spółki oznacza natomiast sytuacje w których wierzyciel może egzekwować swoją należność w dowolnej proporcji od każdego z dłużników, tylko niektórych z nich, bądź jednego – wedle własnego wyboru, a zaspokojenie wierzyciela przez jednego z dłużników zwalnia pozostałych dłużników z obowiązku zapłaty.
Polecamy: Jak rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej
REKLAMA
W tym ostatnim przypadku wzajemne rozliczenie pomiędzy dłużnikami określa ich wzajemna umowa, a jeśli jej brak, dłużnik, który spełnił świadczenie może żądać od pozostałych dłużników zwrotu w częściach równych. Solidarność wyznacza zatem sposób, w jaki wierzyciel może dochodzić zaspokojenia, a subsydiarność moment, od którego uaktywnia się odpowiedzialność wspólników.
Należy również zaznaczyć, że kto zawiera umowę spółki jawnej z przedsiębiorcą jednoosobowym, który wnosi do spółki swoje przedsiębiorstwo, odpowiada także za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu tego przedsiębiorstwa przed dniem utworzenia spółki. Natomiast osoba, która przystępuje do już zawiązanej spółki jawnej odpowiada za zobowiązania spółki powstałe przed dniem jej przystąpienia (art. 32-33 k.s.h.).
Należy zaznaczyć, że spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. W spółkach osobowych, podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy, a osiągane przez nich dochody są opodatkowane osobno wobec każdego wspólnika.
Spółkę jawną należy zarejestrować we właściwym sądzie rejestrowym. Wniosek o wpis musi zawierać:
- firmę, siedzibę i adres spółki,
- przedmiot działalności spółki,
- nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników oraz adresy wspólników albo ich adresy do doręczeń,
- nazwiska i imiona osób, które są uprawnione do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji.
Podstawa prawna :
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.