REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpocząć działalność gospodarczą? - spółka jawna

Kancelaria Kornat
Kancelaria prawna
Rafał Kornat
Adwokat kościelny
Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki jawnej.
Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki jawnej.

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wymaga wyboru formy prawnej w jakiej realizowane będzie przedsięwzięcie biznesowe. Czy spółka jawna jest formą korzystną dla Twojego pomysłu na firmę?

Przepisy dotyczące tej formy prowadzenia działalności zawarte są w ustawie z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych ( DzU nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) Zgodnie z art. 22§ 1 k. s. h. spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

REKLAMA

Firma, stanowiąca element identyfikujący podmiot gospodarczy w przypadku omawianej spółki jawnej powinna zawierać : nazwiska lub nazwy wszystkich wspólników, kilku z nich albo przynajmniej nazwisko lub nazwę jednego z nich. Również poza posiadaniem danych wspólników, obowiązkowe jest umieszczenie dodatkowego oznaczenia „ spółka jawna” . Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „ sp.j”.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

REKLAMA

Spółka jawna jest spółką osobową posiadającą osobowość prawną czyli może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, a także pozywać i być pozywana. W art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej ( DzU nr 281, poz. 2777 ze zm.) jest zapisane – przedsiębiorcą jest jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa nadaje osobowość prawną.

Spółka jawna jest osobową spółką handlową i praktycznie stanowi odpowiednik spółki cywilnej. Zasadnicza różnica to subsydiarna odpowiedzialność wspólnika i obowiązek wskazania w nazwie co najmniej nazwiska ( firmy) jednego ze wspólników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Subsydiarna odpowiedzialność, o której mowa w art. 31 k.s.h., charakteryzuje się tym, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.

Solidarność wspólników i spółki oznacza natomiast sytuacje w których wierzyciel może egzekwować swoją należność w dowolnej proporcji od każdego z dłużników, tylko niektórych z nich, bądź jednego – wedle własnego wyboru, a zaspokojenie wierzyciela przez jednego z dłużników zwalnia pozostałych dłużników z obowiązku zapłaty. 

Polecamy: Jak rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej

REKLAMA

W tym ostatnim przypadku wzajemne rozliczenie pomiędzy dłużnikami określa ich wzajemna umowa, a jeśli jej brak, dłużnik, który spełnił świadczenie może żądać od pozostałych dłużników zwrotu w częściach równych. Solidarność wyznacza zatem sposób, w jaki wierzyciel może dochodzić zaspokojenia, a subsydiarność moment, od którego uaktywnia się odpowiedzialność wspólników.

Należy również zaznaczyć, że kto zawiera umowę spółki jawnej z przedsiębiorcą jednoosobowym, który wnosi do spółki swoje przedsiębiorstwo, odpowiada także za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu tego przedsiębiorstwa przed dniem utworzenia spółki. Natomiast osoba, która przystępuje do już zawiązanej spółki jawnej odpowiada za zobowiązania spółki powstałe przed dniem jej przystąpienia (art. 32-33 k.s.h.).

Należy zaznaczyć, że spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. W spółkach osobowych, podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy, a osiągane przez nich dochody są opodatkowane osobno wobec każdego wspólnika.

Spółkę jawną należy zarejestrować we właściwym sądzie rejestrowym. Wniosek o wpis musi zawierać:

 • firmę, siedzibę i adres spółki,
 • przedmiot działalności spółki,
 • nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników oraz adresy wspólników albo ich adresy do doręczeń,
 • nazwiska i imiona osób, które są uprawnione do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji.

Podstawa prawna :

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  REKLAMA

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  REKLAMA

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA