| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak rozpocząć działalność gospodarczą - spółka partnerska

Jak rozpocząć działalność gospodarczą - spółka partnerska

Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Czy spółka partnerska jest skuteczną formą prowadzenia działalności gospodarczej?

Regulacje prawne dotyczące spółki partnerskiej normowane są przepisami art. 86-101 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych ( Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). W sprawach nieuregulowanych powyższymi przepisami do spółki partnerskiej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba, że ustawa stanowi inaczej.

Umowa spółki partnerskiej powinna zawierać:

  • określenie wolnego zawodu wykonywanego przez partnerów w ramach spółki,
  • przedmiot działalności spółki,
  • nazwiska i imiona partnerów, którzy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, w przypadku przewidzianym w art. 95 § 2,
  • w przypadku, gdy spółkę reprezentują tylko niektórzy partnerzy, nazwiska i imiona tych partnerów,
  • firmę i siedzibę spółki,
  • czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
  • określenie wkładów wnoszonych przez każdego partnera i ich wartość.

Firma spółki partnerskiej powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego partnera, dodatkowe oznaczenie partner „ i partner” bądź „ i partnerzy” albo „spółka partnerska” oraz określenie wolnego zawodu wykonywanego w spółce.

Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „ sp. p”. Firmy z oznaczeniem „ i partner” bądź „ i partnerzy” albo „spółka partnerska” oraz skrótu „ sp.p” może używać tylko spółka partnerska. Spółka partnerska obligatoryjnie musi prowadzić księgi handlowe, jeżeli jej przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro.

Polecamy: serwis Leasing

Należy zaznaczyć, że spółka partnerska nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. W spółkach osobowych, podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy, a osiągane przez nich dochody są opodatkowane osobno wobec każdego wspólnika. Każdy wspólnik jako osoba fizyczna jest zobowiązany rozliczyć się z podatku dochodowego. Jeśli chodzi o odpowiedzialność za zobowiązania, partner w spółce nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Spółka partnerska nie ma określonych wymagań kapitałowych. Oznacza to, że partnerzy nie są zobowiązani do wnoszenia wkładu pieniężnego ani rzeczowego, aby zawiązać spółkę.

Spółka partnerska działa wyłącznie w zakresie wykonywania wolnych zawodów partnerów.

Polecamy: Jak rozpocząć działalność gospodarczą - spółka cywilna

Podstawa prawna: 

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »