REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrącenie wierzytelności spółki cywilnej

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Kiedy możliwe jest potrącenie wierzytelności?  fot. Fotolia
Kiedy możliwe jest potrącenie wierzytelności? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wierzytelność spółki cywilnej nie może być przedmiotem potrącenia z wierzytelnością przysługującą dłużnikowi względem tylko jednego ze wspólników.

Dokonanie potrącenia wierzytelności wymaga tożsamości stron, które muszą być wzajemnie dłużnikami i wierzycielami względem siebie. Taka sytuacja jest wykluczona, jeżeli dłużnikowi spółki cywilnej przysługuje wierzytelność jedynie względem jednego ze wspólników – orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi.

REKLAMA

Stan faktyczny

REKLAMA

Orzeczenie Sądu Apelacyjnego dotyczyło kwestii możliwości potrącenia wzajemnych wierzytelności. Taką możliwość przewidują przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 498 tegoż kodeksu gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.

W przytoczonej sprawie pozwanej spółce z o.o. (spółce „S.”), która była dłużnikiem spółki cywilnej (spółki „N.”), przysługiwała również wierzytelność względem jednego ze wspólników spółki cywilnej „N.”. Wierzytelność ta wynikała bowiem z działalność wspólnika w innej spółce cywilnej (spółce „R.”). W związku z powyższym w sprzeciwie od nakazu zapłaty podniosła ona zarzut potrącenia swojej wierzytelności z wierzytelnością powodów (wspólników spółki cywilnej „N.”).

Czy możliwe jest potrącenie wierzytelności jaka przysługuje wspólnikom spółki cywilnej (spółka cywilna N.) z wierzytelnością jaka przysługuje pozwanemu względem tylko jednego ze wspólników z racji jego aktywności w innej spółce cywilnej (spółce cywilnej R.)?

Zarzuty pozwanej spółki, podniesione w sprzeciwie od nakazu, zostały uwzględnione przez Sąd Okręgowy. Skład orzekający uznał, że pozwany wykazał istnienie wierzytelności i jednocześnie stwierdził, iż potrącenie w tej sytuacji jest możliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czy spółka cywilna może posiadać własny majątek?

Orzeczenie

REKLAMA

Stanowiska Sądu Okręgowego nie podzielił jednak Sąd Apelacyjny. Zdaniem składu orzekającego nie ma możliwości potrącenia wierzytelności dłużnika względem jednego ze wspólników z wierzytelnością spółki cywilnej. W takiej sytuacji nie dochodzi bowiem do tożsamości stron obydwu stosunków.

Aby potrącenie było możliwe musi istnieć tożsamość stron obydwu wierzytelności. Obie strony muszą być wzajemnie swoimi wierzycielami i dłużnikami. Przesłanki tej nie spełnia sytuacja, w której wierzytelność przysługująca dłużnikowi spółki cywilnej służy jedynie względem jednego ze wspólników.

Zobacz: Co może stanowić wkład spółki cywilnej?

Podstawa:

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 7 września 2010 r., sygn. akt: I ACa 544/10

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA