REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrącenie wierzytelności spółki cywilnej

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Kiedy możliwe jest potrącenie wierzytelności? fot. Fotolia
Kiedy możliwe jest potrącenie wierzytelności? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wierzytelność spółki cywilnej nie może być przedmiotem potrącenia z wierzytelnością przysługującą dłużnikowi względem tylko jednego ze wspólników.

Dokonanie potrącenia wierzytelności wymaga tożsamości stron, które muszą być wzajemnie dłużnikami i wierzycielami względem siebie. Taka sytuacja jest wykluczona, jeżeli dłużnikowi spółki cywilnej przysługuje wierzytelność jedynie względem jednego ze wspólników – orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi.

REKLAMA

Stan faktyczny

REKLAMA

Orzeczenie Sądu Apelacyjnego dotyczyło kwestii możliwości potrącenia wzajemnych wierzytelności. Taką możliwość przewidują przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 498 tegoż kodeksu gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.

W przytoczonej sprawie pozwanej spółce z o.o. (spółce „S.”), która była dłużnikiem spółki cywilnej (spółki „N.”), przysługiwała również wierzytelność względem jednego ze wspólników spółki cywilnej „N.”. Wierzytelność ta wynikała bowiem z działalność wspólnika w innej spółce cywilnej (spółce „R.”). W związku z powyższym w sprzeciwie od nakazu zapłaty podniosła ona zarzut potrącenia swojej wierzytelności z wierzytelnością powodów (wspólników spółki cywilnej „N.”).

Czy możliwe jest potrącenie wierzytelności jaka przysługuje wspólnikom spółki cywilnej (spółka cywilna N.) z wierzytelnością jaka przysługuje pozwanemu względem tylko jednego ze wspólników z racji jego aktywności w innej spółce cywilnej (spółce cywilnej R.)?

Zarzuty pozwanej spółki, podniesione w sprzeciwie od nakazu, zostały uwzględnione przez Sąd Okręgowy. Skład orzekający uznał, że pozwany wykazał istnienie wierzytelności i jednocześnie stwierdził, iż potrącenie w tej sytuacji jest możliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czy spółka cywilna może posiadać własny majątek?

Orzeczenie

REKLAMA

Stanowiska Sądu Okręgowego nie podzielił jednak Sąd Apelacyjny. Zdaniem składu orzekającego nie ma możliwości potrącenia wierzytelności dłużnika względem jednego ze wspólników z wierzytelnością spółki cywilnej. W takiej sytuacji nie dochodzi bowiem do tożsamości stron obydwu stosunków.

Aby potrącenie było możliwe musi istnieć tożsamość stron obydwu wierzytelności. Obie strony muszą być wzajemnie swoimi wierzycielami i dłużnikami. Przesłanki tej nie spełnia sytuacja, w której wierzytelność przysługująca dłużnikowi spółki cywilnej służy jedynie względem jednego ze wspólników.

Zobacz: Co może stanowić wkład spółki cywilnej?

Podstawa:

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 7 września 2010 r., sygn. akt: I ACa 544/10

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA