REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dzielić zysk w sp. z o.o.?

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
Wspólnicy mogą swobodnie dysponować zyskiem netto, muszą oni zdecydować czy przeznaczyć na wypłaty z zysku, czy też przeznaczyć na inne cele.
Wspólnicy mogą swobodnie dysponować zyskiem netto, muszą oni zdecydować czy przeznaczyć na wypłaty z zysku, czy też przeznaczyć na inne cele.

REKLAMA

REKLAMA

Przy podziale zysku w sp. z o.o. umowa nie może zakazywać wypłaty udziału w zysku. Może jedynie ograniczyć tą wypłatę na pewien czas całkowicie lub częściowo, w umowie spółki, przeznaczając tę nadwyżkę na fundusze celowe. W sp. z o.o. jest tylko jeden obligatoryjny fundusz –fundusz zasobowy.

Dysponowanie zyskiem

O zysku można mówić, jeżeli sprawozdanie finansowe wykaże nadwyżkę aktywów nad pasywami, czyli gdy łączna wartość praw majątkowych przewyższy sumę kapitału spółki plus sumę zobowiązań spółki. Chodzi tutaj o zobowiązania wymagalne na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego. Różnica ta jest dochodem spółki za określony rok obrotowy wyznaczony w umowie spółki.

REKLAMA

Jeżeli od dochodów spółki odejmiemy podatek dochodowy to otrzymamy zysk netto, który można przeznaczyć do podziału między wspólników. Uchwałę o podziale zysku netto podejmują wspólnicy, ale w umowie spółki może być do tego upoważniona Rada Nadzorcza, wspólnik, osoba trzecia- w każdym razie nie może to być zarząd

Przeczytaj również: Kiedy spółki z o.o. nie reprezentuje zarząd?

Wspólnicy mogą swobodnie dysponować zyskiem netto, muszą oni zdecydować czy przeznaczyć na wypłaty z zysku, czy też przeznaczyć na inne cele. Jeżeli umowa nie wyłącza zysku do podziału, wspólnicy nie mogą przeznaczyć go na inne cele – zgodnie z orzecznictwem sądowym byłoby to nieodpłatne świadczenie na rzecz wspólników.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Dywidenda

REKLAMA

Jeżeli w umowie spółki wskazano jaki procent zysku przeznacza się na wypłaty dywidendy, to z chwilą zatwierdzenia sprawozdania finansowego, wspólnikom przysługuje roszczenie o wypłatę dywidendy. Jeżeli Walne Zgromadzenie podejmie uchwałę o ustaleniu wysokości dywidendy to wspólnikom przysługuje roszczenie dopiero wtedy gdy określili tą wysokość uchwałą. Jeżeli natomiast terminu nie określono, to wypłata powinna nastąpić niezwłocznie- czyli trzy miesiące od podjęcia uchwały. Jeżeli umowa spółki dopuszcza wypłatę dywidendy w naturze to można ją tak wypłacać o ile w umowie wyraźnie to dopuszczono.

Dywidendę można zwiększać o środki zgromadzone na funduszu celowym o ile tworząc ten fundusz wspólnicy nie określili wyłącznego celu na jaki środki z tego funduszu mogą być przeznaczone, oraz o środki z zysków netto nie wypłacone za lata ubiegłe, które stanowią osobną pozycję w bilansie spółki.

Dywidendę można wypłacać również zaliczkowo, gdy:
1. za poprzedni rok obrotowy spółka osiągnęła dochód;
2. zaliczkę można wypłacić w wysokości połowy osiągniętego zysku za rok bieżący powiększoną o niewypłaconą dywidendę z lat ubiegłych lub pomniejszoną o straty z lat ubiegłych;
3. gdy spółka posiada własne środki obrotowe (nie można np. zaciągać kredytu na wypłatę dywidendy);
4. wyniki finansowe dają gwarancję, że dywidenda za rok bieżący będzie wypłacona.

Jeśli zaliczka zostanie wypłacona, a spółka zanotuje stratę, to wspólnicy będą zobowiązani do zwrotu zaliczki.

Co to jest dywidenda uprzywilejowana?

Istnieje również w kodeksie spółek handlowych pojęcie dywidendy uprzywilejowanej, która daje uprawnienie do otrzymania zwiększonej o 50% dywidendy. Nie daje ona jednak prawa do otrzymania jej z pierwszeństwem przed innymi wspólnikami. Może to nastąpić, jeżeli określone udziały lub wspólnicy są do tego dodatkowo uprzywilejowani, przy czym uprzywilejowanie to może przejść w drodze sukcesji syngularnej lub generalnej na następców prawnych.

Polecamy serwis Windykacja

REKLAMA

Bezprawne wypłaty dywidendy - można o nich mówić, gdy zostaną dokonane bez podstawy prawnej. Zakazane są przesunięcia majątkowe między wspólnikami, a spółką oraz między spółką a osobami trzecimi. W przypadku takiej wypłaty wspólnik lub osoba trzecia jest odpowiedzialna solidarnie z członkiem zarządu, który dopuścił się takiej wypłaty, za jej zwrot. Spółka ani umową, ani późniejszą uchwałą nie może zwolnić od zwrotu osób, które otrzymały bezprawną wypłatę. Wspólnicy którzy otrzymali taką wypłatę, też odpowiadają za jej zwrot.

Za wypłatę dywidendy solidarnie odpowiadają członkowie zarządu, którzy wiedząc o bezprawnej wypłacie nie sprzeciwili się jej dokonaniu. Jeżeli nie da się wyegzekwować zwrotu wszyscy wspólnicy odpowiadają solidarnie, proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Wynika to stąd, że każdy wspólnik ma dostęp do sprawozdania finansowego spółki i do sprawozdania Rady Nadzorczej składanych na Zgromadzeniu Wspólników, a ponadto każdy wspólnik jest uprawiony do złożenia do sądu pozwu o zwrot bezpodstawnie dokonanych wypłat przeciwko wspólnikowi jak i członkowi zarządu, który spowodował takie wypłaty lub się im nie sprzeciwił.

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA