reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jak dzielić zysk w sp. z o.o.?

Jak dzielić zysk w sp. z o.o.?

Przy podziale zysku w sp. z o.o. umowa nie może zakazywać wypłaty udziału w zysku. Może jedynie ograniczyć tą wypłatę na pewien czas całkowicie lub częściowo, w umowie spółki, przeznaczając tę nadwyżkę na fundusze celowe. W sp. z o.o. jest tylko jeden obligatoryjny fundusz –fundusz zasobowy.

Dysponowanie zyskiem

O zysku można mówić, jeżeli sprawozdanie finansowe wykaże nadwyżkę aktywów nad pasywami, czyli gdy łączna wartość praw majątkowych przewyższy sumę kapitału spółki plus sumę zobowiązań spółki. Chodzi tutaj o zobowiązania wymagalne na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego. Różnica ta jest dochodem spółki za określony rok obrotowy wyznaczony w umowie spółki.

Jeżeli od dochodów spółki odejmiemy podatek dochodowy to otrzymamy zysk netto, który można przeznaczyć do podziału między wspólników. Uchwałę o podziale zysku netto podejmują wspólnicy, ale w umowie spółki może być do tego upoważniona Rada Nadzorcza, wspólnik, osoba trzecia- w każdym razie nie może to być zarząd. 

Przeczytaj również: Kiedy spółki z o.o. nie reprezentuje zarząd?

Wspólnicy mogą swobodnie dysponować zyskiem netto, muszą oni zdecydować czy przeznaczyć na wypłaty z zysku, czy też przeznaczyć na inne cele. Jeżeli umowa nie wyłącza zysku do podziału, wspólnicy nie mogą przeznaczyć go na inne cele – zgodnie z orzecznictwem sądowym byłoby to nieodpłatne świadczenie na rzecz wspólników.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Dywidenda

Jeżeli w umowie spółki wskazano jaki procent zysku przeznacza się na wypłaty dywidendy, to z chwilą zatwierdzenia sprawozdania finansowego, wspólnikom przysługuje roszczenie o wypłatę dywidendy. Jeżeli Walne Zgromadzenie podejmie uchwałę o ustaleniu wysokości dywidendy to wspólnikom przysługuje roszczenie dopiero wtedy gdy określili tą wysokość uchwałą. Jeżeli natomiast terminu nie określono, to wypłata powinna nastąpić niezwłocznie- czyli trzy miesiące od podjęcia uchwały. Jeżeli umowa spółki dopuszcza wypłatę dywidendy w naturze to można ją tak wypłacać o ile w umowie wyraźnie to dopuszczono.

Dywidendę można zwiększać o środki zgromadzone na funduszu celowym o ile tworząc ten fundusz wspólnicy nie określili wyłącznego celu na jaki środki z tego funduszu mogą być przeznaczone, oraz o środki z zysków netto nie wypłacone za lata ubiegłe, które stanowią osobną pozycję w bilansie spółki.

Dywidendę można wypłacać również zaliczkowo, gdy:
1. za poprzedni rok obrotowy spółka osiągnęła dochód;
2. zaliczkę można wypłacić w wysokości połowy osiągniętego zysku za rok bieżący powiększoną o niewypłaconą dywidendę z lat ubiegłych lub pomniejszoną o straty z lat ubiegłych;
3. gdy spółka posiada własne środki obrotowe (nie można np. zaciągać kredytu na wypłatę dywidendy);
4. wyniki finansowe dają gwarancję, że dywidenda za rok bieżący będzie wypłacona.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 04.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wspólnicy mogą swobodnie dysponować zyskiem netto, muszą oni zdecydować czy przeznaczyć na wypłaty z zysku, czy też przeznaczyć na inne cele.
Wspólnicy mogą swobodnie dysponować zyskiem netto, muszą oni zdecydować czy przeznaczyć na wypłaty z zysku, czy też przeznaczyć na inne cele.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama