REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są obowiązki rady nadzorczej w sp. z o.o.?

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
Rada Nadzorcza może działać jedynie jeżeli jej skład osobowy jest co najmniej w liczbie minimalnej, wcześniej określonej w umowie spółki.
Rada Nadzorcza może działać jedynie jeżeli jej skład osobowy jest co najmniej w liczbie minimalnej, wcześniej określonej w umowie spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Na jakich zasadach jest powoływana rada nadzorcza? Ile trwa jej kadencja i jakie są jej obowiązki -  dowiesz się z poniższego artykułu.

Kto powołuje?

Rada Nadzorcza powoływana jest przez Zgromadzenie Wspólników na takich zasadach jak zarząd, o ile umowa spółki nie stanowi inaczej. Kadencja zgodnie z kodeksem spółek handlowych trwa jeden rok, a w skład Rady Nadzorczej wchodzi minimum 3 członków. Rada Nadzorcza jest obligatoryjna jeśli w spółce jest więcej niż 25 wspólników, zaś kwota kapitału zakładowego przekracza 500 000 zł. Rada pełni funkcje nadzorczą we wszystkich dziedzinach spółki np. może ona domagać się wyjaśnień od członków zarządu czy pracowników spółki.

REKLAMA

Jakie obowiązki?

Obowiązki Rady Nadzorczej to:
1. Ocena sprawozdań zarządu składanego na Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników co do zgodności z dokumentami i stanem faktycznym.
2. Ocena działań członków zarządu co do podziału zysków i strat.
3. Składanie corocznego sprawozdania ze swojej działalności.

Przeczytaj także: Komu udziela się absolutorium w spółce z o.o.?

Rada Nadzorcza wykonuje kontrolę w sposób kolegialny lub indywidualny. Z członkostwem w niej nie można łączyć jednocześnie funkcji:

  • członka zarządu;
  • prokurenta;
  • likwidatora;
  • kierownika zakładu i oddziału spółki;
  • adwokata/radcy prawnego spółki;
  • głównego księgowego.

Rada Nadzorcza może działać jedynie jeżeli jej skład osobowy jest co najmniej w liczbie minimalnej, wcześniej określonej w umowie spółki. Może on być również określony widełkowo. Na straży pełnego składu Rady Nadzorczej stoi zarząd spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kadencja

Kadencja w umowie spółki może być określona inaczej niż w kodeksie spółek handlowych (1 rok). Umowa może także rozszerzyć uprawnienia Rady Nadzorczej, przykładowo może stanowić, że:
1. członek Rady wskazany jej uchwałą może uczestniczyć w posiedzeniach zarządu bez prawa głosu;
2. poszczególni członkowie Rady sprawują nadzór nad poszczególnymi działami spółki;
3. wymagane jest wyrażenie zgody przez Radę Nadzorczą dla zarządu na utworzenie nowego oddziału lub przystąpienia do spółki nowego wspólnika;
4. Rada musi wyrazić zgodę na powołanie prokurentów;
5. Rada musi wyrazić zarządowi zgodę na zaciąganie zobowiązań powyżej określonej kwoty;
6. Rada ustala wynagrodzenie zarządu (lub zasady wynagradzania wynagrodzenie dla członków);
7. Rada ustala zasady wynagradzani pracowników spółki;
8. Rada może zawieszać członków zarządu, ale tylko z ważnych powodów, gdy umowa na to zezwala, przy jednoczesnym doprecyzowaniu tych powodów w umowie.

Polecamy serwis Windykacja

Uchwały

REKLAMA

Rada Nadzorcza może podejmować uchwały na posiedzeniach oraz poza nimi. Podejmowanie uchwał poza posiedzeniami jest możliwe jeśli umowa tak stanowi. W trybie kurendy, tj. gdy projekt uchwały jest przesyłany wszystkim członkom jednocześnie, zaś członkowie głosują pisemnie, odsyłając następnie ten projekt. Poza posiedzeniami także drogą elektroniczną, po przesłaniu projektu uchwały i następnie odesłaniu go e-mailem.

Przy podejmowaniu uchwał na posiedzeniu jest wymagane kworum minimum 50% członków Rady Nadzorczej, przy czym wszyscy muszą być o tym posiedzeniu powiadomieni. Uchwały zapadają taką większością głosów jaką przewidziano w umowie lub regulaminie Rady Nadzorczej. Możliwe jest podejmowanie uchwał na posiedzeniu za pomocą innego członka Rady Nadzorczej, poprzez pisemne wskazanie, że głosuje tak czy inaczej, pod warunkiem że dana sprawa ujęta została w porządku obrad. Nie ma obowiązku ustalania porządku obrad, chyba że co innego wynika z regulaminu posiedzeń Rady Nadzorczej

Uchwała podjęta niezgodnie z uprawnieniami Rady Nadzorczej jest nieważna, ale może być zaskarżalna. Wtedy można zwołać Zgromadzenie Wspólników, które uchwałą zobowiąże Radę Nadzorczą do podjęcia stosownej uchwały.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA