| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Komu udziela się absolutorium w spółce z o.o.?

Komu udziela się absolutorium w spółce z o.o.?

Absolutorium udzielane jest członkom organów spółki z ograniczona odpowiedzialnością na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników, które powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Jakie uchwały może podjąć zgromadzenie wspólników? Czy absolutorium powinno być udzielne indywidualnie każdemu członkowi organu?

Czym jest absolutorium?

Absolutorium to określenie jakim posługuję się między innymi ustawa kodeks spółek handlowych w odniesieniu do zatwierdzenia czynności wykonywanych przez członków organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Absolutorium możne być także traktowane jako zwolnienie z długu przez spółkę tych osób – członków organów, które je otrzymały. Zgodnie z art. 231 kodeksu spółek handlowych przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o., które powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego powinno być udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonywania przez nich obowiązków.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Komu udziela się absolutorium?

Zgodnie z wyżej przywołanym przepisem absolutorium udziela się poszczególnym członkom organów, a nie organom in corpore. Wobec powyższego powinno być podjętych tyle osobnych uchwał, ilu jest członków organów. Zatem udzielenie Absolutorium dotyczy wszystkich osób, które pełniły funkcje członków:

  • zarządu,
  • rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej w ostatnim roku obrotowym.

Porównaj: Kiedy można dokonać podziału spółek?

Czy można udzielić absolutorium podejmując jedną uchwałę?

Co do zasady absolutorium powinno być udzielone indywidualnie każdemu członkowi organu spółki z o.o., który pełnił funkcję w ostatnim roku obrotowym, jednakże za zgodą wszystkich wspólników obecnych na zgromadzeniu można w ramach jednej uchwały udzielić absolutorium wszystkim imiennie wskazanym w jej treści członkom zarządu albo rady nadzorczej.

Czy byli członkowie organów, którym ma być udzielone absolutorium mogą uczestniczyć w obradach zgromadzenia wspólników, na którym ma być udzielone im absolutorium?
W przypadku członków organów, którym ma być udzielone absolutorium, a których mandaty wygasły przed dniem zgromadzenia wspólników, to mogą one uczestniczyć w zgromadzeniu, przeglądać sprawozdanie zarządu i sprawozdanie finansowe wraz z odpisem sprawozdania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej oraz biegłego rewidenta i przedkładać do tych sprawozdań swoje opinie na piśmie. Skorzystanie z tych uprawnień jest możliwe jeśli osoby te złożą zarządowi stosowne żądanie na piśmie najpóźniej na tydzień przed zgromadzeniem wspólników.

Polecamy serwis Odszkodowania

Adam Nowak był członkiem zarządu spółki z o.o. jednak jego mandat wygasł przed dniem, w którym ma odbyć się zwyczajne zgromadzenie wspólników, którego przedmiotem ma być udzielenie członkom organów spółki absolutorium. Czy zgromadzenie wspólników powinno powziąć uchwałę w sprawie absolutorium także odnośnie Adama Nowaka?
Tak. Udzielenie absolutorium dotyczy każdego członka organu, który w ostatnim roku obrotowym pełnił funkcję w organach spółki. Przy czym członkowie organów spółki, których mandaty wygasły przed dniem zgromadzenia wspólników, mają prawo uczestniczyć w zgromadzeniu, przeglądać sprawozdanie zarządu i sprawozdanie finansowe wraz z odpisem sprawozdania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej oraz biegłego rewidenta i przedkładać do nich opinie na piśmie jednak należy pamiętać, że żądanie dotyczące skorzystania z tych uprawnień powinno być złożone zarządowi na piśmie najpóźniej na tydzień przed zgromadzeniem wspólników.

Czytaj także

Aktualizacja: 04.07.2014

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Absolutorium to określenie jakim posługuję się między innymi ustawa kodeks spółek handlowych w odniesieniu do zatwierdzenia czynności wykonywanych przez członków organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Absolutorium to określenie jakim posługuję się między innymi ustawa kodeks spółek handlowych w odniesieniu do zatwierdzenia czynności wykonywanych przez członków organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »