| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jakie uchwały może podjąć zgromadzenie wspólników spółki z o.o. w sprawie absolutorium?

Jakie uchwały może podjąć zgromadzenie wspólników spółki z o.o. w sprawie absolutorium?

Co do zasady absolutorium udziela się poszczególnym członkom organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które w ostatnim roku obrotowym pełniły w organach tych funkcję. Dotyczyć to może członków i byłych członków zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej. Uchwały w przedmiocie absolutorium podejmuje zwyczajne zgromadzenie wspólników. Jakie uchwały w tym przedmiocie może podjąć zgromadzenie wspólników?

Rodzaje uchwał w przedmiocie absolutorium:

  • Uchwała o udzieleniu absolutorium

Nie ulega wątpliwości, że zgromadzenie wspólników może podjąć uchwałę o udzieleniu absolutorium danemu członkowi organu spółki, który w ostatnim roku obrotowym pełnił swą funkcję. Za zgodą wszystkich wspólników obecnych na zgromadzeniu można także w ramach jednej uchwały udzielić absolutorium wszystkim imiennie wskazanym w jej treści członkom zarządu albo rady nadzorczej.

  • Uchwała odmawiająca udzielenia absolutorium

Drugą możliwością jest podjęcie przez zgromadzenie wspólników spółki z o. o. uchwały odmawiającej udzielenia absolutorium, jeżeli spółka nie popiera działań podjętych przez członka organu.

Przeczytaj także: Reprezentacja spółki z o.o.

  • Niepodjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium

Zgromadzenie wspólników może także nie podjąć uchwały w sprawie udzielenia absolutorium, co będzie miało miejsce w przypadku gdy poddano pod głosowanie uchwałę o udzieleniu absolutorium, ale z powodu braku wymaganej liczby głosów nie została ona podjęta. Niepodjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium stwarza pewien stan zawieszenia, w którym nie wiadomo czy członkowi organu spółki udzielono czy tez odmówiono udzielenia absolutorium, dlatego w takiej niepewnej sytuacji członek organu ma prawo do wytoczenia przeciwko spółce powództwa o ustalenie, że powód zwolniony jest od odpowiedzialności wobec spółki za zdarzenia mające miejsce w danym roku obrotowym.

Kiedy nie podejmuje się uchwały w sprawie udzielenia absolutorium?

Zgodnie z art. 244 kodeksu spółek handlowych wspólnik nie może ani osobiście, ani przez pełnomocnika, ani jako pełnomocnik innej osoby głosować przy powzięciu uchwał dotyczących jego odpowiedzialności wobec spółki z jakiegokolwiek tytułu, w tym udzielenia absolutorium, zwolnienia z zobowiązania wobec spółki oraz sporu między nim a spółką. Jeżeli dodatkowo członek zarządu albo rady nadzorczej jest jedynym wspólnikiem spółki, to podjęcie uchwały nie będzie możliwe.
Z kolei jeżeli w spółce wieloosobowej wszyscy wspólnicy są zarazem członkami zarządu uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium można podjąć, jeżeli określony wspólnik (członek zarządu) nie zagłosuje nad udzieleniem absolutorium samemu sobie - będzie mógł jednak udzielić absolutorium innemu wspólnikowi (członkowi zarządu).

Polecamy ABC spółek

W jakim trybie zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę o udzieleniu absolutorium?

Czy uchwałę o udzieleniu absolutorium można podjąć w trybie o którym mowa w art. 227 § 2 kodeksu spółek handlowych? Zgodnie z tym przepisem bez odbycia zgromadzenia wspólników mogą być powzięte uchwały, jeżeli wszyscy wspólnicy wyrażą na piśmie zgodę na postanowienie, które ma być powzięte, albo na głosowanie pisemne. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych (§4 art. 231) pisemne głosowanie w sprawie udzielenia absolutorium jest wyłączone, zatem uchwały podjęte w tym trybie byłby sprzeczne z ustawą i nieważne.Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zgromadzenie wspólników może także nie podjąć uchwały w sprawie udzielenia absolutorium, co będzie miało miejsce w przypadku gdy poddano pod głosowanie uchwałę o udzieleniu absolutorium, ale z powodu braku wymaganej liczby głosów nie została ona podjęta.
Zgromadzenie wspólników może także nie podjąć uchwały w sprawie udzielenia absolutorium, co będzie miało miejsce w przypadku gdy poddano pod głosowanie uchwałę o udzieleniu absolutorium, ale z powodu braku wymaganej liczby głosów nie została ona podjęta.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PrawoSocjalne.pl

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »