REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skorzystać z prawa odstąpienia od umowy?

Agnieszka M.  Kalisz
Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.
Umowa zawierająca zastrzeżenie odstępnego powinna oznaczać termin, w ciągu, którego można skorzystać z prawa odstąpienia bez konieczności uzasadnienia decyzji.
Umowa zawierająca zastrzeżenie odstępnego powinna oznaczać termin, w ciągu, którego można skorzystać z prawa odstąpienia bez konieczności uzasadnienia decyzji.

REKLAMA

REKLAMA

Odstąpienie od umowy jest uprawnieniem pozwalającym na uchylenie się od jej skutków. Czasem jest to spowodowane określonymi okolicznościami- czasem uzależnione jedynie od wniesienia odstępnego.

Czym jest odstępne

Szczególnym rodzajem umownego odstąpienia od umowy jest tzw. odstępne. Polega ono na tym, że strony podpisujące pomiędzy sobą umowę niekiedy zastrzegają prawo odstąpienia od niej za zapłatą oznaczonej sumy pieniężnej.

REKLAMA

Stwarza to stronie możliwość odstąpienia od umowy w drodze oświadczenia skierowanego do kontrahenta, pod warunkiem, że jednocześnie zapłaci odstępne. Od umowy odstępuje się w takim samym trybie, w jakim się ją zawierało. Odstąpienie od umowy wywołuje skutek uznania jej za nieistniejącą.

Tego typu zastrzeżenie umowne może powstać na skutek samego uzgodnienia stron umowy oraz występować w każdej umowie na rzecz albo jednej, albo drugiej strony. Zastrzeżenie odstępnego pełni niejako funkcję wzmocnienia umowy, ponieważ zmusza uprawnionego do odstąpienia do liczenia się z wydatkiem. Druga strona natomiast, otrzymuje odstępne na pokrycie ewentualnych kosztów zawarcia umowy rozwiązanej.

Czytaj także: Kiedy można odstąpić od umowy?

Odstąpienie jest ograniczone czasowo

REKLAMA

Umowa zawierająca zastrzeżenie odstępnego powinna oznaczać termin, w ciągu, którego można skorzystać z prawa odstąpienia bez konieczności uzasadnienia decyzji. W przypadku braku takiego terminu, spowodować to może nieważność samego zastrzeżenia. Termin, od którego uzależniona jest skuteczność odstąpienia ma na celu wyeliminowanie stanu bezterminowości, niepewności trwałości umowy. W umowie można też zawrzeć warunki, na jakich jest możliwe dane odstąpienie (za wyjątkiem sytuacji, kiedy strony przewidziały określony warunek zawieszający), tzn. umówiły się, że jedna ze stron może w ciągu roku od podpisania umowy od niej odstąpić. Oświadczenie takie nie może być już cofnięte ani odwołane (chyba ze strona umowy, której złożono oświadczenie, wyrazi na to zgodę).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapłata odstępnego może nastąpić równocześnie z oświadczeniem, bądź wcześniej, jeśli ma ona przybrać postać zadatku, który musi być wpłacony już przy zawarciu umowy. W takiej sytuacji, przy jeszcze otwartym terminie, uprawniony musi ponownie złożyć oświadczenie o odstąpieniu.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Jakie są skutki odstąpienia

1. Odstąpienie ma moc wsteczną, powoduje nie tylko wygaśniecie umowy, ale także „powrót do stanu”, jaki istniał przed jej zawarciem (tj. umowa ta nie doszła do skutku). Kwota zapłacona przy składaniu oświadczenia ma zrekompensować straty poniesione w skutek zawarcia umowy, która później została rozwiązana;

2. To, co strony już świadczyły (np. jedna dała zaliczkę), druga w zamian wydała część rzeczy, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba, że ta zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Jeśli zwrot świadczenia w stanie niezmienionym nie jest możliwy, strona odpowiada za szkodę spowodowaną utratą, uszkodzeniem lub obciążeniem przedmiotu świadczenia. Jeśli wykaże, ze za utratę (nawet całkowitą, wcześniej wykonanego świadczenia) nie ponosi odpowiedzialności zwalnia się z odpowiedzialności odszkodowawczej.

3. Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA