REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skorzystać z prawa odstąpienia od umowy?

Agnieszka M.  Kalisz
Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.
Umowa zawierająca zastrzeżenie odstępnego powinna oznaczać termin, w ciągu, którego można skorzystać z prawa odstąpienia bez konieczności uzasadnienia decyzji.
Umowa zawierająca zastrzeżenie odstępnego powinna oznaczać termin, w ciągu, którego można skorzystać z prawa odstąpienia bez konieczności uzasadnienia decyzji.

REKLAMA

REKLAMA

Odstąpienie od umowy jest uprawnieniem pozwalającym na uchylenie się od jej skutków. Czasem jest to spowodowane określonymi okolicznościami- czasem uzależnione jedynie od wniesienia odstępnego.

Czym jest odstępne

Szczególnym rodzajem umownego odstąpienia od umowy jest tzw. odstępne. Polega ono na tym, że strony podpisujące pomiędzy sobą umowę niekiedy zastrzegają prawo odstąpienia od niej za zapłatą oznaczonej sumy pieniężnej.

REKLAMA

Stwarza to stronie możliwość odstąpienia od umowy w drodze oświadczenia skierowanego do kontrahenta, pod warunkiem, że jednocześnie zapłaci odstępne. Od umowy odstępuje się w takim samym trybie, w jakim się ją zawierało. Odstąpienie od umowy wywołuje skutek uznania jej za nieistniejącą.

Tego typu zastrzeżenie umowne może powstać na skutek samego uzgodnienia stron umowy oraz występować w każdej umowie na rzecz albo jednej, albo drugiej strony. Zastrzeżenie odstępnego pełni niejako funkcję wzmocnienia umowy, ponieważ zmusza uprawnionego do odstąpienia do liczenia się z wydatkiem. Druga strona natomiast, otrzymuje odstępne na pokrycie ewentualnych kosztów zawarcia umowy rozwiązanej.

Czytaj także: Kiedy można odstąpić od umowy?

Odstąpienie jest ograniczone czasowo

REKLAMA

Umowa zawierająca zastrzeżenie odstępnego powinna oznaczać termin, w ciągu, którego można skorzystać z prawa odstąpienia bez konieczności uzasadnienia decyzji. W przypadku braku takiego terminu, spowodować to może nieważność samego zastrzeżenia. Termin, od którego uzależniona jest skuteczność odstąpienia ma na celu wyeliminowanie stanu bezterminowości, niepewności trwałości umowy. W umowie można też zawrzeć warunki, na jakich jest możliwe dane odstąpienie (za wyjątkiem sytuacji, kiedy strony przewidziały określony warunek zawieszający), tzn. umówiły się, że jedna ze stron może w ciągu roku od podpisania umowy od niej odstąpić. Oświadczenie takie nie może być już cofnięte ani odwołane (chyba ze strona umowy, której złożono oświadczenie, wyrazi na to zgodę).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapłata odstępnego może nastąpić równocześnie z oświadczeniem, bądź wcześniej, jeśli ma ona przybrać postać zadatku, który musi być wpłacony już przy zawarciu umowy. W takiej sytuacji, przy jeszcze otwartym terminie, uprawniony musi ponownie złożyć oświadczenie o odstąpieniu.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Jakie są skutki odstąpienia

1. Odstąpienie ma moc wsteczną, powoduje nie tylko wygaśniecie umowy, ale także „powrót do stanu”, jaki istniał przed jej zawarciem (tj. umowa ta nie doszła do skutku). Kwota zapłacona przy składaniu oświadczenia ma zrekompensować straty poniesione w skutek zawarcia umowy, która później została rozwiązana;

2. To, co strony już świadczyły (np. jedna dała zaliczkę), druga w zamian wydała część rzeczy, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba, że ta zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Jeśli zwrot świadczenia w stanie niezmienionym nie jest możliwy, strona odpowiada za szkodę spowodowaną utratą, uszkodzeniem lub obciążeniem przedmiotu świadczenia. Jeśli wykaże, ze za utratę (nawet całkowitą, wcześniej wykonanego świadczenia) nie ponosi odpowiedzialności zwalnia się z odpowiedzialności odszkodowawczej.

3. Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA