REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wnoszenie nieruchomości jako wkładu do spółki osobowej

Niedopuszczalna zatem byłaby konstrukcja, zgodnie z którą do przeniesienia własności nieruchomości opisanej w umowie spółki jawnej dojdzie z chwilą zarejestrowania spółki w KRS.
Niedopuszczalna zatem byłaby konstrukcja, zgodnie z którą do przeniesienia własności nieruchomości opisanej w umowie spółki jawnej dojdzie z chwilą zarejestrowania spółki w KRS.

REKLAMA

REKLAMA

Wkładem do spółki osobowej może być własność nieruchomości. Z uwagi jednak na przejściową (lub trwałą) jej utratę przez wspólnika jest to niebezpieczne i niezalecane. Bywa jednak także kłopotliwe z innych przyczyn.

Umowa powinna określać wkłady

Zgodnie z treścią art. 25 kodeksu spółek handlowych umowa spółki jawnej powinna zawierać:

REKLAMA

  • firmę i siedzibę spółki,
  • przedmiot działalności spółki,
  • czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
  • określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość.

Zobacz: Jak podejmowane są uchwały w spółce osobowej?

REKLAMA

Wymóg wskazania wkładów i określenia ich wartości odnosi się również do pozostałych spółek o charakterze osobowym, tj. spółki partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej, jakkolwiek w tym ostatnim przypadku z pewnymi modyfikacjami dotyczącymi wkładów wspólników będących akcjonariuszami.

Nie budzi też wątpliwości, że wkładem wspólnika do spółki mogą być nie tylko pieniądze, ale i dobra innego rodzaju. W szczególności zaś nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego gruntu. Wydawałoby się zatem, że tworząc spółkę osobową nie powinno być problemu z wniesieniem do niej wkładu właśnie w postaci prawa rzeczowego, np. własności nieruchomości.

Czy można wnieść nieruchomości do spółki już w jej umowie

REKLAMA

W praktyce wiele osób, które chciały założyć spółkę jawną z wkładem w postaci nieruchomości po prostu udawało się do notariusza w celu sporządzenia aktu notarialnego umowy spółki określającego zarazem przedmiot wkładu – nieruchomość i jej wartość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można się jednak spotkać z praktyką zupełnie inną. Otóż zdaniem zwolenników takiego modelu postępowania nie ma możliwości wniesienia nieruchomości do spółki jako wkładu wprost w umowie spółki osobowej. Powyższe podejście bazuje na fakcie, iż do powstania spółki osobowej niezbędny jest wpis do rejestru przedsiębiorców KRS. Wpis ten ma charakter konstytutywny. Do tego momentu spółka osobowa jeszcze nie istnieje. Brak zaś – w odniesieniu do spółek osobowych – odpowiednika przepisu właściwego dla spółek kapitałowych (z o.o. i S.A.) przewidującego konstrukcję spółki w organizacji, a zatem podmiotu mogącego nabywać prawa i wykonywać obowiązki od chwili zawarcia umowy spółki (statutu w przypadku spółki akcyjnej) do chwili wpisu do rejestru KRS.

Zobacz: Wkłady w spółkach osobowych

Skoro zatem spółka osobowa powstaje z chwilą wpisu do rejestru to i wcześniej nie może skutecznie nabyć własności nieruchomości. Przeniesienie własności nieruchomości nie może bowiem nastąpić pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.

Niedopuszczalna zatem byłaby konstrukcja, zgodnie z którą do przeniesienia własności nieruchomości opisanej w umowie spółki jawnej dojdzie z chwilą zarejestrowania spółki w KRS.

Konsekwencje takiej praktyki są następujące:

  • w umowie spółki określa się zatem zobowiązanie wspólnika do wniesienia wkładu w postaci np. nieruchomości,
  • zaś do jej faktycznego wniesienia dochodzi dopiero po zarejestrowaniu spółki w KRS.

W konsekwencji, zwolennicy takiego sposobu postępowania, wymagają sporządzenia dwóch aktów notarialnych: pierwszego będącego umową spółki i drugiego mówiącego o przeniesieniu własności nieruchomości już po powstaniu spółki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA