REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega strategia transferu kosztów nabycia udziałów między spółką matką a spółką córką?

Zagrożeniem, jakie może wyniknąć dla przedsiębiorstwa stosującego tę strategię podatkową, może być spór z władzami skarbowymi danego państwa.
Zagrożeniem, jakie może wyniknąć dla przedsiębiorstwa stosującego tę strategię podatkową, może być spór z władzami skarbowymi danego państwa.

REKLAMA

REKLAMA

Na mocy przepisów wspólnotowych spółki matki jednego państwa członkowskiego mogą odliczać koszty związane z udziałem w kapitale spółki innego państwa członkowskiego, o ile koszty te zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu podlegającego opodatkowaniu w państwie rezydencji spółki matki. Zagrożeniem, jakie może wyniknąć dla przedsiębiorstwa stosującego tę strategię podatkową, może być spór z władzami skarbowymi danego państwa. Jednak zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nawet argument spójności systemu podatkowego nie jest wystarczający, ażeby stać w konflikcie z ogólną zasadą swobody przedsiębiorczości.

Korzyścią z realizacji takiej strategii jest możliwość obniżenia podstawy opodatkowania (a tym samym wysokości opodatkowania) przez generowanie kosztów i ich transfer w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pomniejszenie podstawy opodatkowania o koszty związane z nabyciem udziałów nie może być zależne od miejsca siedziby spółki matki.

REKLAMA

Polskie ustawodawstwo podatkowe stwarza przedsiębiorcom możliwość realizowania niniejszej strategii, ponieważ wraz z akcesją Polski do Unii Europejskiej nie implementowano art. 4 (2) Dyrektywy, przez co nie wprowadzono ograniczeń w uznaniu za koszty uzyskania przychodu spółki matki wydatków związanych z udziałami w zagranicznych spółkach zależnych.

Dowiedz się Czym jest udział kapitałowy w spółkach osobowych?

Oto przykład strategii transferu kosztów nabycia udziałów między spółka matką a spółką córką.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Holandii. W związku z nabytymi udziałami w spółkach mających siedzibę w innych państwach członkowskich spółka matka dokonała w złożonym zeznaniu podatkowym odliczenia wydatków poniesionych na sfinansowanie nabycia wymienionych udziałów. Ponadto spółka wniosła o zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Z powodu konfliktu z holenderskimi władzami podatkowymi dotyczącego poprawności takiego działania, sprawa została skierowana do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który podtrzymał stanowisko podatnika. Według Trybunału przepisy Dyrektywy pozwalają wprawdzie na odmowę uwzględnienia przy ustalaniu podstawy opodatkowania kosztów poniesionych z powodu posiadanych udziałów w kapitale spółki matki, jednakże prawo to ogranicza się jedynie do przypadku, gdy spółka ta przynosi, choćby pośrednio, zyski podlegające opodatkowaniu. Mając na uwadze orzecznictwo ETS, spółka może pomniejszyć podstawę opodatkowania o koszty finansowania udziałów w zagranicznej spółce subsydiarnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Koszty

Przedstawione orzeczenia na gruncie przepisów Dyrektywy stanowią podstawę do budowania strategii podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, której celem będzie minimalizacja podstawy opodatkowania przy jednoczesnym budowaniu grupy kapitałowej. Spółki, które w swej strategii rozwoju będą dążyły do stworzenia grupy kapitałowej, będą zainteresowane umiejscowieniem spółki matki (spółki dominującej) w Holandii ze względu na możliwość uwzględniania w podstawie opodatkowania kosztów finansowania w zagranicznej spółce subsydiarnej.

Fragment pochodzi z książki „Strategie podatkowe osób prawnych w Unii Europejskiej” Waldemara Szymańskiego (Wydawnictwo C.H. Beck, 2009). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA