| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Na czym polega strategia transferu kosztów nabycia udziałów między spółką matką a spółką córką?

Na czym polega strategia transferu kosztów nabycia udziałów między spółką matką a spółką córką?

Na mocy przepisów wspólnotowych spółki matki jednego państwa członkowskiego mogą odliczać koszty związane z udziałem w kapitale spółki innego państwa członkowskiego, o ile koszty te zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu podlegającego opodatkowaniu w państwie rezydencji spółki matki. Zagrożeniem, jakie może wyniknąć dla przedsiębiorstwa stosującego tę strategię podatkową, może być spór z władzami skarbowymi danego państwa. Jednak zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nawet argument spójności systemu podatkowego nie jest wystarczający, ażeby stać w konflikcie z ogólną zasadą swobody przedsiębiorczości.

Korzyścią z realizacji takiej strategii jest możliwość obniżenia podstawy opodatkowania (a tym samym wysokości opodatkowania) przez generowanie kosztów i ich transfer w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pomniejszenie podstawy opodatkowania o koszty związane z nabyciem udziałów nie może być zależne od miejsca siedziby spółki matki.

Polskie ustawodawstwo podatkowe stwarza przedsiębiorcom możliwość realizowania niniejszej strategii, ponieważ wraz z akcesją Polski do Unii Europejskiej nie implementowano art. 4 (2) Dyrektywy, przez co nie wprowadzono ograniczeń w uznaniu za koszty uzyskania przychodu spółki matki wydatków związanych z udziałami w zagranicznych spółkach zależnych.

Dowiedz się Czym jest udział kapitałowy w spółkach osobowych?

Oto przykład strategii transferu kosztów nabycia udziałów między spółka matką a spółką córką.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Holandii. W związku z nabytymi udziałami w spółkach mających siedzibę w innych państwach członkowskich spółka matka dokonała w złożonym zeznaniu podatkowym odliczenia wydatków poniesionych na sfinansowanie nabycia wymienionych udziałów. Ponadto spółka wniosła o zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Z powodu konfliktu z holenderskimi władzami podatkowymi dotyczącego poprawności takiego działania, sprawa została skierowana do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który podtrzymał stanowisko podatnika. Według Trybunału przepisy Dyrektywy pozwalają wprawdzie na odmowę uwzględnienia przy ustalaniu podstawy opodatkowania kosztów poniesionych z powodu posiadanych udziałów w kapitale spółki matki, jednakże prawo to ogranicza się jedynie do przypadku, gdy spółka ta przynosi, choćby pośrednio, zyski podlegające opodatkowaniu. Mając na uwadze orzecznictwo ETS, spółka może pomniejszyć podstawę opodatkowania o koszty finansowania udziałów w zagranicznej spółce subsydiarnej.

Polecamy serwis Koszty

Przedstawione orzeczenia na gruncie przepisów Dyrektywy stanowią podstawę do budowania strategii podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, której celem będzie minimalizacja podstawy opodatkowania przy jednoczesnym budowaniu grupy kapitałowej. Spółki, które w swej strategii rozwoju będą dążyły do stworzenia grupy kapitałowej, będą zainteresowane umiejscowieniem spółki matki (spółki dominującej) w Holandii ze względu na możliwość uwzględniania w podstawie opodatkowania kosztów finansowania w zagranicznej spółce subsydiarnej.

Fragment pochodzi z książki „Strategie podatkowe osób prawnych w Unii Europejskiej” Waldemara Szymańskiego (Wydawnictwo C.H. Beck, 2009). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »