REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega strategia formy organizacyjno-prawnej podmiotów powiązanych?

Dochody z tytułu udziału w spółkach osobowych określane są proporcjonalnie do posiadanych udziałów wspólników.
Dochody z tytułu udziału w spółkach osobowych określane są proporcjonalnie do posiadanych udziałów wspólników.

REKLAMA

REKLAMA

Spółki kapitałowe prawa handlowego w celu minimalizacji zobowiązania podatkowego mogą wykorzystywać spółki osobowe. W ten sposób mogą osiągać dodatkowe korzyści podatkowe z tytułu prowadzonej działalności przez rozliczenie straty jednego podmiotu dochodem innego podmiotu pod warunkiem, że ten drugi jest udziałowcem spółki ponoszącej stratę.

Spółki kapitałowe kodeksu spółek handlowych mogą założyć spółkę osobową, np. cywilną, jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną, której właścicielem lub współwłaścicielem jest osoba prawna. Spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Opodatkowaniu podlegają natomiast wspólnicy tej spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli wspólnikiem spółki osobowej jest osoba fizyczna, wówczas dochód z tytułu posiadanych udziałów jest przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli natomiast wspólnikiem spółki osobowej jest osoba prawna, dochód z tytułu posiadanych udziałów jest przedmiotem opodatkowania według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dochody z tytułu udziału w spółkach osobowych określane są proporcjonalnie do posiadanych udziałów wspólników. Zasada proporcjonalności udziału w dochodach dotyczy także metody rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodu, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżania podstawy opodatkowania. Jeżeli spółka osobowa przynosi w danym roku podatkowym stratę, to jest ona pokrywana dochodem wspólników bez konieczności czekania do następnego roku podatkowego i rozliczania jej na zasadach ogólnych.

Przeczytaj również: W jaki sposób zmienić adres spółki z o.o. w KRS

Oto przykład strategii z wykorzystaniem spółki komandytowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka X jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jednym z udziałowców jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną w sposób liniowy. Osoba prowadząca działalność gospodarczą oraz inna osoba nieprowadząca działalności gospodarczej i będąca udziałowcem spółki X zawiązują spółkę komandytową, w której udziałowcami są spółka X, osoba nieprowadząca działalności gospodarczej oraz osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Jako narzędzie optymalizacji opodatkowania wybrano spółkę komandytową ze względu na ograniczoną odpowiedzialność wspólników, z czym związane jest ryzyko podatkowe.

Wyróżnia się dwóch wspólników spółki komandytowej:
• komandytariusza, który odpowiada za zobowiązania z tytułu działalności spółki jedynie do kwoty komandytowej;
• komplementariusza, który ma nieograniczoną odpowiedzialność z tytułu zobowiązań spółki powstałych w wyniku prowadzenia działalności.

Jako komplementariusza w nowo powstałej spółce komandytowej określono spółkę X, komandytariuszem natomiast ustanowiono osoby fizyczne. Ta konstrukcja prawno-organizacyjna ma na celu uniknięcie podwójnego opodatkowania oraz optymalizację zobowiązania podatkowego.

Korzyścią podatkową wynikającą z realizacji niniejszej strategii podatkowej jest to, iż komandytariusze podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Optymalizacja ryzyka związanego z realizacją danej strategii wynika, z tego, iż odpowiadają oni za zobowiązania spółki jedynie do sumy komandytowej. Komplementariuszem nowej spółki komandytowej jest natomiast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Polecamy serwis VAT i CIT

Zastosowanie tej strategii eliminuje podwójne opodatkowanie osób fizycznych otrzymujących przychody z tytułu posiadanych udziałów w spółkach kapitałowych. Opodatkowanie następuje tylko raz na poziomie spółki, a następnie na poziomie indywidualnym udziałowców. W celu maksymalizacji korzyści wynikających z realizacji omawianej strategii należy dodatkowo uwzględnić strukturę udziałów w nowo powstałej spółce. Pod względem podatkowym udziały wspólników w spółce komandytowej powinny być tak określone, aby większa część dochodu wygospodarowana przez tę spółkę była opodatkowana u komplementariuszy.

Fragment pochodzi z książki „Strategie podatkowe osób prawnych w Unii Europejskiej” Waldemara Szymańskiego (Wydawnictwo C.H. Beck, 2009). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA