REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przebiega badanie obszaru „Rzeczowe aktywa trwałe” sprawozdania finansowego?

Badanie może obejmować dodatkowe zagadnienia zgodnie ze specyfiką branży, firmy lub celu sporządzania sprawozdania finansowego.
Badanie może obejmować dodatkowe zagadnienia zgodnie ze specyfiką branży, firmy lub celu sporządzania sprawozdania finansowego.

REKLAMA

REKLAMA

Lepiej dwa razy sprawdzić niż raz się pomylić – ta praktyczna prawda sprawdza się w przypadku telewizorów, kurków z gazem i kranów z wodą tuż przed wakacyjnym wyjazdem na lazurowe plaże rodem z folderów biur podróży. Równie dobrze sprawdza się w przypadku analizy sprawozdań finansowych. Oto 33 obszary które warto sprawdzić, badając „Rzeczowe aktywa trwałe”.

Tekst fragmentu:

REKLAMA

 • (1) Sporządź tabelę wiodącą do pozycji bilansowej i sprawdź salda których kont składają się na wartości wykazane w sprawozdaniu finansowym.
 • (2) Sprawdź zgodność danych ewidencji księgowej i sprawozdania finansowego.
 • (3) Sprawdź czy ewidencja analityczna jest zgodna z ewidencją syntetyczną.
 • (4) Sprawdź czy wszystkie składniki wykazane w sprawozdaniu finansowym spełniają definicję aktywów.
 • (5) Sprawdź czy przeprowadzono inwentaryzację rzeczowych aktywów trwałych oraz czy zachowano terminy określone w ustawie o rachunkowości.
 • (6) Sprawdź na jaki dzień dokonano inwentaryzacji rzeczowych aktywów trwałych.
 • (7) Sprawdź czy poprawnie rozliczono i zewidencjonowano ewentualne różnice inwentaryzacyjne.
 • (9) Jeżeli poprzedni rok podlegał badaniu, sprawdź zwiększenia i zmniejszenia rzeczowych aktywów trwałych w badanym okresie. (9a) Jeżeli sprawozdanie finansowe za poprzedni rok (lub za poprzednie lata) nie podlegało badaniu, sprawdź istotne pozycje składające się na wartość rzeczowych składników aktywów trwałych na dzień bilansowy.
 • (10) Jeżeli poprzedni rok podlegał badaniu, sprawdź prawidłowość wyceny nowych składników rzeczowych aktywów trwałych. (10a) Jeżeli sprawozdanie finansowe za poprzedni rok nie podlegało badaniu, sprawdź prawidłowość wyceny istotnych pozycji składników przyjętych w latach poprzednich.

Polecamy: 9 popularnych błędów w sprawozdaniach finansowych – rzeczowe aktywa trwałe

 • (11) Sprawdź czy istnieją rzeczowe aktywa trwałe wykorzystywane przez jednostkę i niewykazane w sprawozdaniu finansowym.
 • (12) Sprawdź prawidłowość przyjętych stawek umorzeniowych rzeczowych aktywów trwałych (zgodność z ustawą o rachunkowości oraz z przyjętymi zasadami/polityką rachunkowości).
 • (13) Sprawdź ciągłość stosowanych stawek umorzeniowych rzeczowych aktywów trwałych ze stawkami stosowanymi w latach poprzednich.
 • (14) Jeżeli nastąpiła zmiana stawek, sprawdź czy wynika ona ze zmian w zasadach/polityce rachunkowości i czy skutki zmian prawidłowo ujęto w informacji dodatkowej.
 • (15) Sprawdź czy w jednostce nie wystąpiły przesłanki zaistnienia trwałej utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych zgodnie z KSR 4.
 • (16) Sprawdź czy kwota amortyzacji jest zgodna z kwotą umorzenia.
 • (17) W przypadku różnic między amortyzacją podatkową i rachunkową (bilansową) sprawdź czy odpowiednie wartości zaliczono do podatkowych kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.
 • (18) Sprawdź prawidłowość wyksięgowania likwidowanych i zbywanych rzeczowych aktywów trwałych.
 • (19) W przypadku sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych sprawdź czy jednostka stosowała ceny rynkowe.
 • (20) Sprawdź prawidłowość wyceny gruntów posiadanych na podstawie prawa wieczystego użytkowania gruntów.
 • (21) Sprawdź czy zawarte przez jednostkę umowy leasingu, najmu, dzierżawy i inne nie noszą znamion leasingu finansowego w rozumieniu ustawy o rachunkowości oraz KSR 5.
 • (22) W przypadku powstania takich umów sprawdź prawidłowość rozliczenia leasingu finansowego na kontach
 • (23) W przypadku finansowania zakupu środków trwałych kredytami lub pożyczkami sprawdź prawidłowość rozliczenia kosztów obsługi zadłużenia.
 • (24) W przypadku finansowania zakupu środków trwałych ze źródeł rządowych sprawdź prawidłowość rozliczenia dotacji.

Polecamy: Odpowiedzialność spółek za zobowiązania wspólników

 • (25) Sprawdź czy jednostka prawidłowo zewidencjonowała koszty związane z ulepszeniem środków trwałych.
 • (26) Sprawdź zasadność wykazania zaliczek na środki trwałe w budowie.
 • (27) Sprawdź zasadność utrzymywania wartości środków trwałych w budowie – czy kierownictwo jednostki nie ma planów zaniechania inwestycji.
 • (28) Sprawdź czy wartość poszczególnych pozycji w bilansie jest zgodna z danymi wykazanymi w rachunku zysków i strat oraz w informacji dodatkowej.
 • (29) Sprawdź czy informacje o zabezpieczeniach ustanowionych na rzeczowych aktywach trwałych wykorzystywanych przez jednostkę zostały ujawnione w informacji dodatkowej.

Polecamy: Jak biegły rewident przeprowadza sprawozdanie finansowe w spółce z o.o.?

 • (30) Sprawdź czy jednostka zapewniła porównywalność danych.
 • (31) Sprawdź stan prawny gruntów.
 • (32) Sprawdź pozabilansowe środki trwale, tytuły uznania ich za pozabilansowe (najem, dzierżawa itd.).
 • (33) Sprawdź możliwość dysponowania majątkiem (zabezpieczenia takie jak: hipoteki, zastawy, gwarancje, przewłaszczenia itd.).

Badanie może obejmować dodatkowe zagadnienia zgodnie ze specyfiką branży, firmy lub celu sporządzania sprawozdania finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższy fragment pochodzi z książki „Dokumentacja biegłego rewidenta z badania sprawozdań finansowych” Agnieszki Piechockiej-Kałużnej, Agnieszki Kryśkiewicz-Burnos, Radosława Kałużnego (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  REKLAMA

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA