REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Absolutorium w spółce z o.o. - czy można indywidualnie ocenić poszczególnych członków zarządu?

Mirosław Gumularz
Mirosław Gumularz
Marek Pasiński
Radca prawny
Absolutorium w spółce z o.o. - czy można indywidualnie ocenić poszczególnych członków zarządu?
Absolutorium w spółce z o.o. - czy można indywidualnie ocenić poszczególnych członków zarządu?

REKLAMA

REKLAMA

Głosowanie nad udzieleniem absolutorium organom (ich członkom) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest doniosłym momentem funkcjonowania tej jednostki organizacyjnej. Udzielenie absolutorium jest wyrazem akceptacji działalności danego organu. Waga tego głosowania wynika z faktu, że podejmowane jest ono przez wspólników danej spółki, a więc przez jej „właścicieli”.

Kwestia absolutorium wprawdzie dotyczy oceny wszystkich organów spółki (oczywiście poza zgromadzeniem wspólników), ale szczególne znaczenie ma odnośnie zarządu i jego członków.

REKLAMA

Bierze się to stąd, że to właśnie zarząd zgodnie z art. 201 § 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: „k.s.h.”) prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę.

Dodatkowo należy wskazać, że to właśnie zarząd przygotowuje sprawozdanie z działalności spółki oraz sprawozdanie finansowe za ostatni rok obrotowy. Analiza tych dokumentów niewątpliwie stanowi istotny element przy ocenie funkcjonowania spółki.

Pomimo tego, że zgodnie z art. 201 § 2 k.s.h. zarząd może być jedno albo wieloosobowy, to jednak w większości przypadków w praktyce organ ten jest wieloosobowy. W takiej sytuacji, co do zasady (patrz. art. 208 § 4 k.s.h.), kluczowe decyzje podejmowane są w formie uchwały.

Zobacz: Dywidenda – zysk dla wspólników spółki z o.o.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie mniej jednak, o ile umowa nie stanowi inaczej, każdy członek zarządu może prowadzić indywidualnie sprawy spółki nieprzekraczające zwykłego zarządu, chyba, że sprzeciwi się temu inny członek zarządu (w takiej sytuacji potrzebna jest także uchwała zarządu – zob. art. 208 § 3 i 4 k.s.h.). Uchwały zarządu zapadają – co do zasady - bezwzględną większością głosów.

Konieczna indywidualna ocena

REKLAMA

Powyższe oznacza to, że teoretycznie rzecz ujmując, możliwa jest sytuacja kiedy jeden (lub więcej) z członków zarządu nie akceptuje działania reszty, bądź nawet o nich nie wie. W związku z tym należy zwrócić uwagę na kwestie indywidualizacji oceny działalności zarządu, zwłaszcza, że jego skład może się zmieniać.

Jak się wydaje z tego właśnie względu ustawodawca relatywizuje problem absolutorium do poszczególnych członków podlegającego ocenie organu (tu: zarządu). Zgodnie z art. 231 § 2 pkt 3 k.sh., absolutorium udzielane jest „członkom organów spółki” a nie organowi jako całości. Dlatego absolutorium powinno być udzielane poszczególnym – indywidualnym - członkom zarządu za ostatni rok obrotowy.

Dodatkowo, należy wskazać, iż zgodnie z art. 231 § 3 k.sh. wskazany w poprzednim zadaniu przepis(art. 231 § 2 pkt 3 k.sh) dotyczy wszystkich osób, które pełniły funkcję członków zarządu w ostatnim roku obrotowym.

REKLAMA

Członkowie organów spółki, których mandaty wygasły przed dniem zgromadzenia wspólników, mają prawo uczestniczyć w zgromadzeniu, przeglądać sprawozdanie zarządu i sprawozdanie finansowe wraz z odpisem sprawozdania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej oraz biegłego rewidenta i przedkładać do nich opinie na piśmie. Żądanie dotyczące skorzystania z tych uprawnień powinno być złożone zarządowi na piśmie najpóźniej na tydzień przed zgromadzeniem wspólników.

W tym miejscu należy jeszcze wskazać, że zgodnie z art. 231 § 1 k.s.h., uchwała w sprawie udzielenia członkom organów spółki absolutorium z wykonywania przez nich obowiązków powinna zostać powzięta na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników, a więc w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia roku obrotowego.

Zgodnie z przepisami ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dokładnie art. 3 ust. 1 pkt 9) przez rok obrotowy rozumie się „rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy”.

Nie wszyscy mogą dostać absolutorium

W związku z powyższym pojawia się techniczny problem podejmowania uchwał dotyczących absolutorium. Należy przyjąć, że treść takiej uchwały powinna wskazywać dokładnie kogo dotyczy, zwłaszcza jeżeli w trakcie roku obrotowego doszło do zmiany w składzie zarządu.

Wynika to ze wskazanego powyżej faktu, iż głosowanie dotyczy obecnych oraz byłych (w trakcie ostatniego roku obrotowego) członków organów. Jak się wskazuje w doktrynie, w takiej sytuacji aby uniknąć komplikacji można jedną uchwałą objąć wszystkich członków zarządu z odrębnym głosowaniem nad każdym z tych członków.

Konsekwencją takiego postępowania może być sytuacja kiedy część członków zarządu będzie miała udzielone absolutorium, a część nie (zob. szerzej – A. Kidyba, Komentarz bieżący do art.231 kodeksu spółek handlowych (Dz.U.00.94.1037), LEX/el. 2011; Stan prawny: 2010.12.30).

Polecamy: Jak założyć spółkę cywilną?

Polecamy: serwis Prawo dla firm

Jak się wskazuje w doktrynie, ze względu na to, że udzielenie absolutorium jest aktem wewnętrznej oceny organów poprzez zaakceptowanie ich czynności, to skutkiem tego jest wyłączenie odpowiedzialności.

W przeciwnym razie, gdy czynności organu nie są akceptowane to dochodzi do uznania potencjalnej możliwości roszczeń (zob. szerzej A. Kidyba, Komentarz bieżący do art.231 kodeksu spółek handlowych (Dz.U.00.94.1037), LEX/el. 2011; Stan prawny: 2010.12.30).

Jednocześnie podkreślenia wymaga, iż uchwała o nieudzieleniu absolutorium, sama z siebie, nie wywołuje jeszcze żadnych negatywnych skutków prawnych dla członków ocenianego organu.

Niemniej jednak, jak się wskazuje w orzecznictwie, odmowa absolutorium wymaga uzasadnienia, bowiem aby członek zarządu mógł bronić swoich praw powinien wiedzieć, co mu się zarzuca (zob. szerzej - wyrok SA w Warszawie, VI ACa 1374/05).

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku pozytywnych uchwał absolutoryjnych. Przyjmuje się, że co do zasady, zasadniczo zwalniają one z odpowiedzialności wobec spółki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA