reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Kiedy spółka może korzystać z uproszczeń dotyczących ewidencji instrumentów finansowych?

Kiedy spółka może korzystać z uproszczeń dotyczących ewidencji instrumentów finansowych?

Jeżeli po raz pierwszy sprawozdanie za 2011 rok będzie podlegało obowiązkowi badania to spółka nie może korzystać z uproszczeń dotyczących ewidencji instrumentów finansowych. Jak należy wprowadzić takie zmiany – czy dotychczasowe zapisy trzeba skorygować i czy konieczne są zmiany w polityce rachunkowości – w przypadku, gdy wcześniej korzystała ona z uproszczeń?


Stosowanie przez jednostkę uproszczeń w ramach przyjętych zasad rachunkowości jest dopuszczalne, o ile, mimo stosowania uproszczeń, sprawozdanie finansowe rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki. W szczególności jednostki mogą nie stosować przepisów rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (Dz. U. 2008 Nr 228 poz. 1508) jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku, o którym mowa wyżej.

Tak więc, jeżeli jednostka stosowała uproszczenia w zakresie nie stosowania zasad ewidencji instrumentów finansowych, można przyjąć, że różnice wynikające ze stosowania uproszczonych zasad nie były istotne i nie wpływały ujemnie na wiarygodność danych wykazywanych w sprawozdaniach finansowych.

Polecamy: Jakie są cztery najbardziej uciążliwe obowiązki dla firm?

W takim przypadku, gdy jednostka ze względu na zwiększenie swoich rozmiarów będzie zobowiązana do rezygnacji ze stosowania uproszczeń, nie będzie zobligowana do korekty danych porównawczych, gdyż różnice między danymi porównawczymi w dotychczasowej formie, a danymi przekształconymi nie byłyby istotne. 

Polecamy: Jak optymalizować koszty w małej firmie?

Tym niemniej, zmiana taka stanowiłaby zmianę stosowanych zasad rachunkowości i wymagałaby, zgodnie z Art. 8 ustawy o rachunkowości, określenia w informacji dodatkowej wpływu tych zmian na sprawozdania finansowe oraz opisania w informacji dodatkowej przyczyn tych zmian i określenia liczbowo ich wpływu na wynik finansowy oraz zapewnienia porównywalności danych sprawozdania finansowego dotyczących roku poprzedzającego rok obrotowy, w którym dokonano zmian.

Monika Warmbier
Biegły rewident, Manager w Firmie Doradczej KPMG

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama