reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowo-akcyjna > Opodatkowanie spółek komandytowo – akcyjnych

Opodatkowanie spółek komandytowo – akcyjnych

Od 2014 r. spółki komandytowo – akcyjne opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Obowiązuje je 19 % stawka przy płaceniu zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku podmiotów, których rok obrotowy nie pokrywa się z kalendarzowym nie istnieje taki obowiązek.

Objęcie spółek komandytowo-akcyjnych podatkiem dochodowym od osób prawnych to skutek zeszłorocznej nowelizacji ustaw o PIT i CIT, uchwalonej 8 listopada 2013 r. Opodatkowanie CIT ma zastosowanie od pierwszego dnia roku obrotowego takiej spółki, rozpoczynającego się po 31 grudnia 2013 r. Oznacza to, że jeśli rok ten pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to przepisy ustawy o CIT stosuje się już do przychodów takiej SKA uzyskanych po 1 stycznia 2014 r. Konsekwencją tego jest bieżące opodatkowanie dochodu spółki, czyli odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy według stawki 19 proc.

Obecnie więc SKA płacą podatek dochodowy tak jak spółki kapitałowe (z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne). Czyli danina jest płacona na dwóch etapach – w momencie uzyskania dochodu przez spółkę (19 proc.) oraz przy wypłacie zysków do jej wspólników (co do zasady 19 proc.).

SKA będzie więc musiała się rozliczyć z uzyskanych przychodów w deklaracji CIT-8 składanej do końca trzeciego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego (jeśli pokrywa się on z kalendarzowym, to termin ten mija 31 marca). Przychody za cały 2014 r., w sytuacji gdy rok podatkowy jest taki sam jak kalendarzowy, trzeba będzie rozliczyć do końca marca 2015 r.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Część SKA jeszcze na starych zasadach

Dotychczasowe, tj. obowiązujące do końca 2013 r., reguły rozliczania SKA polegały na tym, że była ona spółką transparentną podatkowo. Oznaczało to, że nie odprowadzała samodzielnie podatku – ani PIT, ani CIT. Obowiązek rozliczenia daniny ciążył na jej wspólnikach – komplementariuszu i akcjonariuszu.

Największą korzyść z uczestnictwa w takiej spółce miał akcjonariusz. Zgodnie z uchwałami Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 stycznia 2012 r. (sygn. akt II FPS 1/12) – w zakresie opodatkowania akcjonariuszy będących podatnikami CIT, oraz z 20 maja 2012 r. (sygn. akt II FPS 6/12) – w sprawie akcjonariuszy będących podatnikami PIT, a także wydaną po tych uchwałach interpretacją ogólną ministra finansów z 25 listopada 2013 r. (nr DD5/033/1/13/KSM/RD-122180/13), akcjonariusze nie musieli samodzielnie na bieżąco rozliczać podatków od udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej. Ich dochód był opodatkowany dopiero w momencie wypłaty dywidendy i wtedy też powstawał obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy.

Z kolei dochody komplementariusza były objęte podatkiem dochodowym w takiej wysokości, w jakiej miał udział w zysku (w praktyce jego udział w SKA jest mniejszy niż akcjonariusza).

Ze starych zasad rozliczenia mogą skorzystać jeszcze niektóre spółki, których rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Te reguły mogą być stosowane do końca przyjętego przez nie roku podatkowego. Nie dotyczy to jednak spółek, które powstały lub dokonały zmiany roku podatkowego po upływie 14 dni od ogłoszenia tekstu nowelizacji ustaw o PIT i CIT (został opublikowany w Dzienniku Ustaw 27 listopada 2013 r.).

Cały artykuł przeczytasz w e - wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!

Zobacz również: Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej – akcyjnej

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama