REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie spółek komandytowo – akcyjnych

Przemysław Molik
Opodatkowanie spółek komandytowo – akcyjnych / Fot. Fotolia
Opodatkowanie spółek komandytowo – akcyjnych / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2014 r. spółki komandytowo – akcyjne opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Obowiązuje je 19 % stawka przy płaceniu zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku podmiotów, których rok obrotowy nie pokrywa się z kalendarzowym nie istnieje taki obowiązek.

Objęcie spółek komandytowo-akcyjnych podatkiem dochodowym od osób prawnych to skutek zeszłorocznej nowelizacji ustaw o PIT i CIT, uchwalonej 8 listopada 2013 r. Opodatkowanie CIT ma zastosowanie od pierwszego dnia roku obrotowego takiej spółki, rozpoczynającego się po 31 grudnia 2013 r. Oznacza to, że jeśli rok ten pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to przepisy ustawy o CIT stosuje się już do przychodów takiej SKA uzyskanych po 1 stycznia 2014 r. Konsekwencją tego jest bieżące opodatkowanie dochodu spółki, czyli odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy według stawki 19 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie więc SKA płacą podatek dochodowy tak jak spółki kapitałowe (z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne). Czyli danina jest płacona na dwóch etapach – w momencie uzyskania dochodu przez spółkę (19 proc.) oraz przy wypłacie zysków do jej wspólników (co do zasady 19 proc.).

SKA będzie więc musiała się rozliczyć z uzyskanych przychodów w deklaracji CIT-8 składanej do końca trzeciego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego (jeśli pokrywa się on z kalendarzowym, to termin ten mija 31 marca). Przychody za cały 2014 r., w sytuacji gdy rok podatkowy jest taki sam jak kalendarzowy, trzeba będzie rozliczyć do końca marca 2015 r.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Część SKA jeszcze na starych zasadach

REKLAMA

Dotychczasowe, tj. obowiązujące do końca 2013 r., reguły rozliczania SKA polegały na tym, że była ona spółką transparentną podatkowo. Oznaczało to, że nie odprowadzała samodzielnie podatku – ani PIT, ani CIT. Obowiązek rozliczenia daniny ciążył na jej wspólnikach – komplementariuszu i akcjonariuszu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największą korzyść z uczestnictwa w takiej spółce miał akcjonariusz. Zgodnie z uchwałami Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 stycznia 2012 r. (sygn. akt II FPS 1/12) – w zakresie opodatkowania akcjonariuszy będących podatnikami CIT, oraz z 20 maja 2012 r. (sygn. akt II FPS 6/12) – w sprawie akcjonariuszy będących podatnikami PIT, a także wydaną po tych uchwałach interpretacją ogólną ministra finansów z 25 listopada 2013 r. (nr DD5/033/1/13/KSM/RD-122180/13), akcjonariusze nie musieli samodzielnie na bieżąco rozliczać podatków od udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej. Ich dochód był opodatkowany dopiero w momencie wypłaty dywidendy i wtedy też powstawał obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy.

Z kolei dochody komplementariusza były objęte podatkiem dochodowym w takiej wysokości, w jakiej miał udział w zysku (w praktyce jego udział w SKA jest mniejszy niż akcjonariusza).

Ze starych zasad rozliczenia mogą skorzystać jeszcze niektóre spółki, których rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Te reguły mogą być stosowane do końca przyjętego przez nie roku podatkowego. Nie dotyczy to jednak spółek, które powstały lub dokonały zmiany roku podatkowego po upływie 14 dni od ogłoszenia tekstu nowelizacji ustaw o PIT i CIT (został opublikowany w Dzienniku Ustaw 27 listopada 2013 r.).

Cały artykuł przeczytasz w e - wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!

Zobacz również: Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej – akcyjnej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA