reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowo-akcyjna > Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej – akcyjnej

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej – akcyjnej

Spółka komandytowa-akcyjna jest spółką łączącą w sobie rozwiązania spółki osobowej oraz kapitałowej. Do jej powstania będzie potrzebne zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka komandytowo-akcyjna

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, którą łączy w sobie również rozwiązania spółki akcyjnej. Zgodnie z art. 125 kodeksu spółek handlowych w spółce występuje co najmniej jeden komplementariusz, który odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem oraz co najmniej jeden akcjonariusz, którego zakres praw i obowiązków w zasadzie odpowiada roli akcjonariusza w spółce akcyjnej.

Zgodnie z art. 126 § 2 kodeksu spółek handlowych spółka komandytowo-akcyjna powinna mieć kapitał zakładowy o wartości co najmniej 50 tys. zł. Podstawowym aktem erekcyjnym spółki jest statut. Spółka powstaje w chwili dokonania wpisu w rejestrze. Zgodnie z art. 133 § 1 kodeksu spółek handlowych zgłoszenie do rejestru powinno zawierać następujące informacje:

1) firmę, siedzibę i adres spółki,

2) przedmiot działalności spółki,

3) wysokość kapitału zakładowego, liczbę i wartość nominalną akcji,

4) liczbę akcji uprzywilejowanych i rodzaj uprzywilejowania, jeżeli statut je przewiduje,

5) wzmiankę, jaka część kapitału zakładowego została wpłacona przed zarejestrowaniem,

6) nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komplementariuszy oraz okoliczności dotyczące ograniczenia ich zdolności do czynności prawnych, jeżeli takie istnieją,

7) nazwiska i imiona osób uprawnionych do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji; w przypadku gdy komplementariusze powierzyli tylko niektórym spośród siebie prowadzenie spraw spółki - zaznaczenie tej okoliczności,

8) jeżeli przy zawiązaniu spółki akcjonariusze wnoszą wkłady niepieniężne - zaznaczenie tej okoliczności,

9) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Formularze KRS

Co do zasady formularze dotyczące rejestracji spółki komandytowo-akcyjnej w zasadzie odpowiadają tym, które należy przedłożyć przy rejestracji spółki komandytowej z pewnym istotnymi zmianami. W porównaniu do spółki komandytowej, przy rejestracji spółki komandytowo-akcyjnej należy wnieść formularz KRS-W2. Formularz KRS-WK będzie służył do określenia sposobu reprezentacji przez wspólników spółki komandytowej. W formularzu KRS-WM należy określić przedmiot działalności spółki, posługując się sygnaturą PKD.

Ponadto do formularzy niezbędnych do rejestracji spółki komandytowo-akcyjnej należy zaliczyć formularz KRS-WB, który określa dane dotyczące rejestracji komplementariuszy spółki komandytowo-akcyjnej. Ponadto należy przedłożyć formularz KRS-WG, który dotyczy emisji akcji.

Zobacz serwis: Spółki

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama