REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawno – podatkowe aspekty spółki z o.o. komandytowej

Prawno – podatkowe aspekty spółki z o.o. komandytowej. / Fot. Fotolia
Prawno – podatkowe aspekty spółki z o.o. komandytowej. / Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa jest specyficzną formą prowadzenia działalności, w której sprawy całej spółki prowadzi spółka z o.o. jako komplementariusz. Komandytariuszami są natomiast zazwyczaj osoby fizyczne. W jaki sposób rozliczać podatkowo taką spółkę?

Zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie

REKLAMA

O atrakcyjności tej formy prowadzenia działalności gospodarczej decyduje jej opodatkowanie. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółce komandytowej można w sposób dowolny ustalić podział zysków w spółce. Zatem możliwy jest podział zysków w ten sposób, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie miała udział 0,1 % w zyskach spółki komandytowej, natomiast pozostali wspólnicy (komandytariusze) 99,9 % udziału w zyskach. Takie rozłożenie akcentów jest korzystne, w szczególności gdy spółka osiąga zyski. Wtedy prawie cały dochód ( 99,9 %) jest opodatkowany tylko u wspólników. Jeżeli są to osoby fizyczne to obejmie ich stawka progresywna lub w przypadku wyboru stawki liniowej 19 % osiąganych dochodów. Dla porównania w przypadku tradycyjnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, następuje niejako dwukrotne opodatkowanie. Najpierw spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest opodatkowana podatkiem od dochodu, a następnie wspólnicy tej spółki opodatkowani są z tytułu wypłaty dywidendy od czystego zysku powstałego po zapłacie podatku dochodowego przez spółkę.

Warto obserwować zmiany legislacyjne, ponieważ Ministerstwo Finansów zamierza opodatkować spółki komandytowe i spółki komandytowo - akcyjne od 2014. Jeśli propozycja nowelizacji stanie się rzeczywistością, wówczas w pierwszej kolejności spółka zapłaci 19% podatek dochodowy, a następnie w przypadku wypłaty zysku do majątku wspólnika, ten zapłaci kolejne 19% podatku od wypłaconych kwot.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczenie odpowiedzialności komplementariusza

Drugą istotną przyczyną, dla której warto pomyśleć o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółce komandytowej jest ograniczenie odpowiedzialności komplementariusza. Za zobowiązania spółki komandytowej odpowiada komplementariusz subsydiarnie. Oznacza to, że w pierwszej kolejności odpowiedzialność za zobowiązania ponosi spółka komandytowa, w dalszej kolejności gdyby egzekucja, choćby częściowa, była nieskuteczna odpowiedzialność ponosić będzie komplementariusz. Ponieważ w omawianym przypadku komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, odpowiedzialność jest w zasadzie ograniczona do majątku tej spółki. Jednak gdy egzekucja wobec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie również bezskuteczna, należy rozważyć możliwość odpowiedzialności członków zarządu za długi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ( art. 299 k.s.h.). W mojej ocenie jest ona jak najbardziej dopuszczalna, gdyż członek zarządu odpowiada, pod pewnymi warunkami, za cudzy dług tj. dług spółki, którą reprezentuje. Dzieje się to jednak w drodze nowego powództwa. Można to uznać za zaletę, gdyż nie często wierzyciele decydują się na ponowny proces sądowy. Podobna sytuacja będzie również w przypadku odpowiedzialności za zaległości podatkowe lub z tytułu ubezpieczeń społecznych, przy czym w tym przypadku organy skarbowe lub ZUS nie prowadzą postępowań sądowych.

Kształt firmy, a zasady odpowiedzialności wspólników

Wady spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej

Pełna księgowość

Z pewnością wskazać tutaj trzeba na prowadzenie pełnej księgowości, co zwiększa koszty działalności gospodarczej. Księgi rachunkowe prowadzi się zarówno dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jak i dla spółki komandytowej, w której komplementariuszem jest spółka z o.o. Z tego względu nie jest to korzystne rozwiązanie dla spółek, które nie osiągają zysków lub są one niewielkie, np. gdy przychody spółki mają być wyłącznie inwestowane.

Koszty rejestrowe

Podobnie będzie w przypadku kosztów rejestrowych ponoszonych w celu dokonywania wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego.

Obowiązek ubezpieczenia

REKLAMA

Ważną kwestią jest również okoliczność, że wszyscy wspólnicy spółki komandytowej, jeżeli są osobami fizycznymi, podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu jak osoby prowadzące działalność gospodarczą. Inaczej jest w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie obowiązkowymi ubezpieczeniami objęty jest tylko wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. ( m.in. z tej przyczyny czyni to mało atrakcyjną działalność w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji założenie spółki komandytowej jest możliwe w przypadku uprzedniego zarejestrowania spółki z o.o. w KRS, chociaż spółka w organizacji może już zawrzeć umowę spółki komandytowej (tak: D. Okolski, M.Kwaśniewska, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka komandytowa – w praktyce, Monitor Prawniczy, nr 6, rok 2007).

Podstawa prawna:

 • Kodeks cywilny
 • Kodeks spółek handlowych
 • Ustawa z dnia 29 września 1994 r.o rachunkowości (Dz.U. z 2009 r., Nr 152, poz. 1223 tekst jednolity ze zm.)
 • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 tekst jednolity ze zm.)
 • Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r.o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 tekst jednolity ze zm.)
 • Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 tekst jednolity ze zm.)
 • Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r.o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 tekst jednolity ze zm.)

Autor: Radca prawny Rafał Ptak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA