Zgoda wspólników na zobowiązanie przekraczające wysokość kapitału zakładowego
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks zakłada kontrolę wspólników
Jeśli członkowie zarządu chcą zaciągnąć zobowiązanie lub rozporządzić prawem, którego wartość przekracza dwukrotność kapitału zakładowego spółki z o.o. – muszą mieć na to zgodę zgromadzenia wspólników (wyrażoną w formie uchwały). Tak stanowi art. 230 kodeksu spółek handlowych. Jednak czym skutkuje brak zgody? W stosunku do ważności czynności prawnej- niczym.
REKLAMA
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
Art. 17§1 nie stosuje się…
Wspomniany powyżej artykuł ksh zakłada w § 1, że czynność prawna dokonana bez wymaganej ustawą zgody wspólników- jest nieważna (chyba, że zostanie później konwalidowana). Wyłączenie stosowania powyższego artykułu w stosunku do wspomnianych zobowiązań, skutkuje, że nie możemy mówić w przypadku braku zgody o sankcji nieważności. Każda czynność podjęta w ten sposób jest skuteczna i ważna.
Zobacz: Co warto wiedzieć o spółkach kapitałowych w organizacji?
REKLAMA
Nie wyłącza to jednak odpowiedzialności – na linii zarząd – spółka. Wspólnicy mogą dochodzić naprawienia szkody wyrządzonej taką decyzją zarządu – zakładając, rzecz jasna, że szkoda powstanie i można przy pisać im winę. W drodze powództwa można dochodzić odszkodowania od członków zarządu na rzecz spółki za działanie na jej szkodę.
Wyrażanie zgody na zaciąganie ww. zobowiązań można wyłączyć w umowie spółki (pierwotnie lub poprzez zmianę). Jest to celowe w spółkach o minimalnym (5.000 zł) lub bardzo niskim kapitale zakładowym.
Zakup nieruchomości może być nieważny
Kodeks spółek handlowych przewiduje jeszcze jedną sytuację związaną z zakazem zaciągania wysokich zobowiązań przekraczających kapitał zakładowy – bez zgody wspólników. Art. 229 ksh, stanowi, że umowa o nabycie dla spółki nieruchomości albo udziału w nieruchomości lub środków trwałych za cenę przewyższającą jedną czwartą kapitału zakładowego, (nie niższą jednak od 50 000 złotych), zawarta przed upływem dwóch lat od dnia zarejestrowania spółki, wymaga uchwały wspólników.
Zobacz: Kontrola wspólnika nad większymi transakcjami spółki
Zgoda nie jest wymagana, jeśli umowa ta była przewidziana wprost w umowie spółki (lub została do niej wprowadzona później).
Brak wyłączenia art. 17 Kodeksu spółek handlowych, oznacza, że tego typu transakcja dokonana bez zgody wspólników wyrażonej w uchwale będzie nieważna- o czym powinien również wiedzieć potencjalny kontrahent.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.