REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zgoda wspólników na zobowiązanie przekraczające wysokość kapitału zakładowego

Zgoda wspólników nie jest wymagana, jeśli umowa ta była przewidziana wprost w umowie spółki (lub została do niej wprowadzona później).
Zgoda wspólników nie jest wymagana, jeśli umowa ta była przewidziana wprost w umowie spółki (lub została do niej wprowadzona później).

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych wprowadził mechanizm kontroli zarządu w sytuacjach zaciągania wysokich zobowiązań w imieniu spółki. Pozbawił go jednak z czasem sankcji.

Kodeks zakłada kontrolę wspólników

Jeśli członkowie zarządu chcą zaciągnąć zobowiązanie lub rozporządzić prawem, którego wartość przekracza dwukrotność kapitału zakładowego spółki z o.o. – muszą mieć na to zgodę zgromadzenia wspólników (wyrażoną w formie uchwały). Tak stanowi art. 230 kodeksu spółek handlowych. Jednak czym skutkuje brak zgody? W stosunku do ważności czynności prawnej- niczym.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Art. 17§1 nie stosuje się…

Wspomniany powyżej artykuł ksh zakłada w § 1, że czynność prawna dokonana bez wymaganej ustawą zgody wspólników- jest nieważna (chyba, że zostanie później konwalidowana). Wyłączenie stosowania powyższego artykułu w stosunku do wspomnianych zobowiązań, skutkuje, że nie możemy mówić w przypadku braku zgody o sankcji nieważności. Każda czynność podjęta w ten sposób jest skuteczna i ważna.

Zobacz: Co warto wiedzieć o spółkach kapitałowych w organizacji?

REKLAMA

Nie wyłącza to jednak odpowiedzialności – na linii zarząd – spółka. Wspólnicy mogą dochodzić naprawienia szkody wyrządzonej taką decyzją zarządu – zakładając, rzecz jasna, że szkoda powstanie i można przy pisać im winę. W drodze powództwa można dochodzić odszkodowania od członków zarządu na rzecz spółki za działanie na jej szkodę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrażanie zgody na zaciąganie ww. zobowiązań można wyłączyć w umowie spółki (pierwotnie lub poprzez zmianę). Jest to celowe w spółkach o minimalnym (5.000 zł) lub bardzo niskim kapitale zakładowym.

Zakup nieruchomości może być nieważny

Kodeks spółek handlowych przewiduje jeszcze jedną sytuację związaną z zakazem zaciągania wysokich zobowiązań przekraczających kapitał zakładowy – bez zgody wspólników. Art. 229 ksh, stanowi, że umowa o nabycie dla spółki nieruchomości albo udziału w nieruchomości lub środków trwałych za cenę przewyższającą jedną czwartą kapitału zakładowego, (nie niższą jednak od 50 000 złotych), zawarta przed upływem dwóch lat od dnia zarejestrowania spółki, wymaga uchwały wspólników.

Zobacz: Kontrola wspólnika nad większymi transakcjami spółki

Zgoda nie jest wymagana, jeśli umowa ta była przewidziana wprost w umowie spółki (lub została do niej wprowadzona później).

Brak wyłączenia art. 17 Kodeksu spółek handlowych, oznacza, że tego typu transakcja dokonana bez zgody wspólników wyrażonej w uchwale będzie nieważna- o czym powinien również wiedzieć potencjalny kontrahent.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA