Obowiązki informacyjne zarządu spółki akcyjnej w stosunku do akcjonariuszy
REKLAMA
REKLAMA
Wszyscy akcjonariusze
Przysługuje każdemu akcjonariuszowi, bez względu na ilość posiadanych akcji.
REKLAMA
Ograniczenie prawa
Prawo akcjonariusza zostało ograniczone do informacji potrzebnych dla oceny spraw objętych porządkiem obrad walnego zgromadzenia.
Obligatoryjna odmowa udzielenia informacji
Kodeks spółek handlowych przewiduje także sytuację, kiedy zarząd musi odmówić udzielenia takich informacji. Dotyczy to przypadku możliwości wyrządzenia szkody spółce poprzez udzielenie informacji (także spółce z nią powiązanej albo spółce lub spółdzielni zależnej). Wiąże się to w szczególności z ujawnieniem tajemnic technicznych, handlowych lub organizacyjnych przedsiębiorstwa.
Polecamy serwis: ABC spółek
Fakultatywna odmowa udzielenia informacji
Istnieje również możliwość (możliwość, ale nie konieczność) odmowy udzielenia informacji przez członka zarządu, jeżeli udzielenie informacji mogłoby stanowić podstawę jego odpowiedzialności karnej, cywilnoprawnej bądź administracyjnej. Należy uznać, że członek zarządu może odmówić udzielenia informacji, jeśli w samej treści informacji znajdowałyby się dane mogące stanowić podstawę odpowiedzialności karnej, cywilnoprawnej lub administracyjnej.
Forma ustna/walne zgromadzenie
Co do zasady, do udzielenia żądanych informacji dochodzi w formie ustnej na walnym zgromadzeniu. Przyjmuje się, że zarząd powinien udzielić informacji przed podjęciem uchwał, gdyż mają one służyć ocenie projektów tych uchwał.
Dostępność informacji na stronie internetowej spółki
Informacje uznaje się za udzielone, jeżeli są dostępne na stronie internetowej spółki w miejscu wydzielonym na zadawanie pytań przez akcjonariuszy i udzielanie im odpowiedzi. Takie zamieszczenie informacji powoduje zwolnienie zarządu z obowiązku udzielenia informacji akcjonariuszowi na walnym zgromadzeniu.
Forma pisemna/poza walnym zgromadzeniem
Wyjątkowo z ważnych powodów zarząd może udzielić informacji na piśmie poza walnym zgromadzeniem nie później niż w terminie 2 tygodni od dnia zgłoszenia żądania podczas walnego zgromadzenia.
REKLAMA
Jeśli akcjonariusz zgłosi wniosek o udzielenie informacji dotyczących spółki poza walnym zgromadzeniem, zarząd może (ale nie musi) udzielić akcjonariuszowi informacji na piśmie, chyba że udzielenie takich informacji może wyrządzić spółce szkodę (także spółce z nią powiązanej albo spółce lub spółdzielni zależnej).
Informacje udzielone akcjonariuszowi w tym trybie wraz z datą ich przekazania i osobą, której udzielono informacji, powinny zostać ujawnione przez zarząd na piśmie w materiałach przedkładanych najbliższemu walnemu zgromadzeniu. Informacje przedkładane najbliższemu walnemu zgromadzeniu mogą nie obejmować informacji podanych do wiadomości publicznej oraz udzielonych podczas walnego zgromadzenia.
Zobacz także: Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki akcyjnej
Ochrona prawa do informacji
Prawo akcjonariusza do informacji podlega ochronie sądowej. Akcjonariusz, któremu nie ujawniono żądanych informacji podczas obrad walnego zgromadzenia, może zgłosić do protokołu sprzeciw, a następnie złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie zarządu do udzielenia informacji. Niezgłoszenie sprzeciwu może zatem pozbawić akcjonariusza prawa do zmuszenia zarządu do udzielenia informacji.
Wniosek
Wniosek należy złożyć w terminie 1 tygodnia od zakończenia walnego zgromadzenia, na którym odmówiono udzielenia informacji. Akcjonariusz może również złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie spółki do ogłoszenia informacji udzielonych innemu akcjonariuszowi poza walnym zgromadzeniem.
Poprzez użycie słowa „wniosek” należy rozumieć, że postępowanie wszczęte na podstawie art. 429 Kodeksu spółek handlowych jest postępowaniem nieprocesowym.
Wspomniany wniosek może złożyć:
1) akcjonariusz, któremu odmówiono ujawnienia żądanej informacji podczas obrad walnego zgromadzenia i który zgłosił sprzeciw do protokołu;
2) każdy akcjonariusz inny niż akcjonariusz, któremu udzielono informacji poza walnym zgromadzeniem, w przypadku zgłoszenia żądania ogłoszenia informacji udzielonych jednemu (kilku) spośród akcjonariuszy poza walnym zgromadzeniem.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.