reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Obowiązki informacyjne zarządu spółki akcyjnej w stosunku do akcjonariuszy

Obowiązki informacyjne zarządu spółki akcyjnej w stosunku do akcjonariuszy

Akcjonariuszom przysługuje prawo do informacji. Polega ono na zobowiązaniu zarządu podczas obrad walnego zgromadzenia do udzielenia akcjonariuszowi na jego żądanie informacji dotyczących spółki, jeżeli jest to uzasadnione dla oceny sprawy objętej porządkiem obrad.

Wszyscy akcjonariusze

Przysługuje każdemu akcjonariuszowi, bez względu na ilość posiadanych akcji.

Ograniczenie prawa

Prawo akcjonariusza zostało ograniczone do informacji potrzebnych dla oceny spraw objętych porządkiem obrad walnego zgromadzenia.

Obligatoryjna odmowa udzielenia informacji

Kodeks spółek handlowych przewiduje także sytuację, kiedy zarząd musi odmówić udzielenia takich informacji. Dotyczy to przypadku możliwości wyrządzenia szkody spółce poprzez udzielenie informacji (także spółce z nią powiązanej albo spółce lub spółdzielni zależnej). Wiąże się to w szczególności z ujawnieniem tajemnic technicznych, handlowych lub organizacyjnych przedsiębiorstwa.

Polecamy serwis: ABC spółek

Fakultatywna odmowa udzielenia informacji

Istnieje również możliwość (możliwość, ale nie konieczność) odmowy udzielenia informacji przez członka zarządu, jeżeli udzielenie informacji mogłoby stanowić podstawę jego odpowiedzialności karnej, cywilnoprawnej bądź administracyjnej. Należy uznać, że członek zarządu może odmówić udzielenia informacji, jeśli w samej treści informacji znajdowałyby się dane mogące stanowić podstawę odpowiedzialności karnej, cywilnoprawnej lub administracyjnej.

Forma ustna/walne zgromadzenie

Co do zasady, do udzielenia żądanych informacji dochodzi w formie ustnej na walnym zgromadzeniu. Przyjmuje się, że zarząd powinien udzielić informacji przed podjęciem uchwał, gdyż mają one służyć ocenie projektów tych uchwał.

Dostępność informacji na stronie internetowej spółki

Informacje uznaje się za udzielone, jeżeli są dostępne na stronie internetowej spółki w miejscu wydzielonym na zadawanie pytań przez akcjonariuszy i udzielanie im odpowiedzi. Takie zamieszczenie informacji powoduje zwolnienie zarządu z obowiązku udzielenia informacji akcjonariuszowi na walnym zgromadzeniu.

Forma pisemna/poza walnym zgromadzeniem

Wyjątkowo z ważnych powodów zarząd może udzielić informacji na piśmie poza walnym zgromadzeniem nie później niż w terminie 2 tygodni od dnia zgłoszenia żądania podczas walnego zgromadzenia.

Jeśli akcjonariusz zgłosi wniosek o udzielenie informacji dotyczących spółki poza walnym zgromadzeniem, zarząd może (ale nie musi) udzielić akcjonariuszowi informacji na piśmie, chyba że udzielenie takich informacji może wyrządzić spółce szkodę (także spółce z nią powiązanej albo spółce lub spółdzielni zależnej).

Informacje udzielone akcjonariuszowi w tym trybie wraz z datą ich przekazania i osobą, której udzielono informacji, powinny zostać ujawnione przez zarząd na piśmie w materiałach przedkładanych najbliższemu walnemu zgromadzeniu. Informacje przedkładane najbliższemu walnemu zgromadzeniu mogą nie obejmować informacji podanych do wiadomości publicznej oraz udzielonych podczas walnego zgromadzenia.

Zobacz także: Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki akcyjnej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama