REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ilu likwidatorów powinno być w likwidowanej spółce akcyjnej?

 Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz
Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego
Pismo./ Fot. Fotolia
Pismo./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z wykładni językowej wynika, że likwidatorów powinno być co najmniej dwóch, a z wykładni systemowej, że może być także jeden likwidator. Jak jest naprawdę?

Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie określają wymaganej prawem liczby likwidatorów. Ustawodawca jednak w każdym przypadku, gdzie mowa o likwidatorach używa liczby mnogiej. Nietrudno się domyśleć, że na tym tle powstały poglądy rozbieżne. I tak przykładowo A. Szajkowski powołuje się na literalne brzmienie ustawy, natomiast M. Allerhand  i J. Frąckowiak reprezentują pogląd, iż likwidator może być jeden.

REKLAMA

Ustawa mówi wprawdzie o likwidatorach, ale skoro likwidatorami stają się co do zasady członkowie zarządu, a zarząd może być jednoosobowy, to nie ma przeszkód, aby likwidatorem była tylko jedna osoba. Takie było stanowisko komentatorów na tle podobnie brzmiącego art. 447 k.h. Pogląd ten przeważa także na tle Kodeksu spółek handlowych.

Zobacz również serwis: Spółka akcyjna

REKLAMA

Z wykładni językowej wynika, że likwidatorów powinno być co najmniej dwóch, a z wykładni systemowej, że może być także jeden likwidator. Mając na względzie cel likwidacji, jakim jest upłynnienie majątku spółki i zamknięcie wszelkich interesów właściwe będzie przyjęcie wykładni systemowej.

Likwidatorzy mogą być także powołani uchwałą walnego zgromadzenia. Wtedy również wydaje się, iż racjonalne jest przyjęcie, z tych samych względów co wyżej, że likwidator może być tylko jeden. Zgodnie bowiem z art. 463. § 1 ksh likwidatorami są członkowie zarządu, chyba że statut lub uchwała walnego zgromadzenia stanowi inaczej. Zatem jeśli skład ilościowy i osobowy likwidatorów ustala uchwała walnego zgromadzenia to wydaje się, że brak jest podstaw do stosowania statutowych zapisów o składzie ilościowym zarządu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odnośnie powyższych kwestii niestety  nie udało mi się dotrzeć do żadnego orzecznictwa, co zapewne nie oznacza, że problemu w praktyce nie ma, ale raczej, że  likwidacji nie związanej z upadłością przeprowadza się niewiele.

Zobacz również: Uprawnienia likwidatorów przy zbywaniu majątku spółki akcyjnej w likwidacji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA