REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Uprawnienia likwidatorów przy zbywaniu majątku spółki akcyjnej w likwidacji

 Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz
Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego
W odniesieniu do zbywania nieruchomości, ustawodawca wprowadza wyraźne ograniczenie swobody likwidatorów.
W odniesieniu do zbywania nieruchomości, ustawodawca wprowadza wyraźne ograniczenie swobody likwidatorów.
Point B

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkiem likwidatorów spółek akcyjnych jest spieniężenie majątku likwidowanej spółki. Jakie uprawnienia i ograniczenia przewiduje Kodeks spółek handlowych wobec likwidatorów?

Zgodnie z Art. 462. § 1 Kodeksu spółek handlowych do spółki w okresie likwidacji stosuje się przepisy dotyczące organów spółki, praw i obowiązków akcjonariuszy oraz inne przepisy działu, o spółce akcyjnej jeżeli przepisy  Rozdziału 7 „Rozwiązanie i likwidacja spółki” nie stanowią inaczej lub z celu likwidacji nie wynika co innego.

REKLAMA

REKLAMA

Stosowanie zatem art. 393 pkt 4 ksh  stanowiącego, iż uchwały walnego zgromadzenia, poza innymi sprawami wymienionymi w niniejszym dziale lub w statucie, wymaga nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości, chyba że statut stanowi inaczej zostało wyłączone przez przepis szczególny jakim jest  468 § 1 Kodeksu spółek handlowych, który mówi, iż nieruchomości mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki - jedynie na mocy uchwały walnego zgromadzenia i po cenie nie niższej od uchwalonej przez zgromadzenie.

Kodeks spółek handlowych nakazuje likwidatorom spieniężenie majątku spółki, pozostawiając im swobodę co do sposobu tego spieniężenia. Od uznania likwidatorów zależy więc, czy sprzedają oni w całości majątek, czy też będą sprzedawać go w częściach.

Sprzedaż majątku ruchomego nie jest obwarowana szczególnymi przepisami kodeksu spółek handlowych.

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W odniesieniu do zbywania nieruchomości, jak już zasygnalizowano na wstępie ustawodawca wprowadza wyraźne ograniczenie swobody likwidatorów. Nieruchomość może być zbyta za zgodą walnego zgromadzenia lub w trybie licytacji publicznej.

W zakresie zbywania nieruchomości obowiązuje zatem ustawowy wymóg przeprowadzenia publicznej licytacji. Jedynie w razie podjęcia przez walne zgromadzenie stosownej uchwały o zbyciu nieruchomości, może być ona zbyta "z wolnej ręki" . W takim przypadku obowiązuje cena minimalna  określona uchwałą walnego zgromadzenia.

REKLAMA

Likwidatorzy, inaczej niż członkowie zarządu  mogą zbyć nieruchomości a nawet samodzielnie całe przedsiębiorstwo spółki. Nie muszą też uzyskiwać zgody walnego zgromadzenia na sprzedaż nieruchomości spółki, jeżeli sprzedaż następuje w drodze publicznej licytacji.

Likwidatorzy pomimo szerokich uprawnień w zakresie zbywania majątku powinni się  przy dokonywaniu tych czynności  kierować szczególną starannością, gdyż odpowiadają za ew. szkody, wyrządzone spółce, akcjonariuszom lub osobom trzecim.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA