Uprawnienia likwidatorów przy zbywaniu majątku spółki akcyjnej w likwidacji
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z Art. 462. § 1 Kodeksu spółek handlowych do spółki w okresie likwidacji stosuje się przepisy dotyczące organów spółki, praw i obowiązków akcjonariuszy oraz inne przepisy działu, o spółce akcyjnej jeżeli przepisy Rozdziału 7 „Rozwiązanie i likwidacja spółki” nie stanowią inaczej lub z celu likwidacji nie wynika co innego.
REKLAMA
REKLAMA
Stosowanie zatem art. 393 pkt 4 ksh stanowiącego, iż uchwały walnego zgromadzenia, poza innymi sprawami wymienionymi w niniejszym dziale lub w statucie, wymaga nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości, chyba że statut stanowi inaczej zostało wyłączone przez przepis szczególny jakim jest 468 § 1 Kodeksu spółek handlowych, który mówi, iż nieruchomości mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki - jedynie na mocy uchwały walnego zgromadzenia i po cenie nie niższej od uchwalonej przez zgromadzenie.
Kodeks spółek handlowych nakazuje likwidatorom spieniężenie majątku spółki, pozostawiając im swobodę co do sposobu tego spieniężenia. Od uznania likwidatorów zależy więc, czy sprzedają oni w całości majątek, czy też będą sprzedawać go w częściach.
Sprzedaż majątku ruchomego nie jest obwarowana szczególnymi przepisami kodeksu spółek handlowych.
Zobacz: Bezpłatna porada prawna
W odniesieniu do zbywania nieruchomości, jak już zasygnalizowano na wstępie ustawodawca wprowadza wyraźne ograniczenie swobody likwidatorów. Nieruchomość może być zbyta za zgodą walnego zgromadzenia lub w trybie licytacji publicznej.
W zakresie zbywania nieruchomości obowiązuje zatem ustawowy wymóg przeprowadzenia publicznej licytacji. Jedynie w razie podjęcia przez walne zgromadzenie stosownej uchwały o zbyciu nieruchomości, może być ona zbyta "z wolnej ręki" . W takim przypadku obowiązuje cena minimalna określona uchwałą walnego zgromadzenia.
REKLAMA
Likwidatorzy, inaczej niż członkowie zarządu mogą zbyć nieruchomości a nawet samodzielnie całe przedsiębiorstwo spółki. Nie muszą też uzyskiwać zgody walnego zgromadzenia na sprzedaż nieruchomości spółki, jeżeli sprzedaż następuje w drodze publicznej licytacji.
Likwidatorzy pomimo szerokich uprawnień w zakresie zbywania majątku powinni się przy dokonywaniu tych czynności kierować szczególną starannością, gdyż odpowiadają za ew. szkody, wyrządzone spółce, akcjonariuszom lub osobom trzecim.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.