REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki akcyjnej

Podwyższenie kapitału zakładowego.
Podwyższenie kapitału zakładowego.

REKLAMA

REKLAMA

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki akcyjnej może polegać na emisji nowych akcji (gratisowych) lub na podwyższeniu wartości nominalnej akcji dotychczasowych.

Przesłanki podwyższenia kapitału zakładowego ze środków spółki

Na podstawie art. 442 Kodeksu spółek handlowych walne zgromadzenie może podwyższyć kapitał zakładowy, przeznaczając na to środki z kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku, jeżeli mogą być one użyte na ten cel (podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki), w tym także z:
- kapitałów rezerwowych utworzonych w przypadku określonym w art. 457 § 2 Kodeksu spółek handlowych,
- kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku, które zgodnie ze statutem nie mogą być przeznaczone do podziału między akcjonariuszy oraz
- kapitału zapasowego.

REKLAMA

Należy jednakże pozostawić taką część kapitałów, które mogą być przeznaczone do podziału, jaka odpowiada niepokrytym stratom oraz akcjom własnym.

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki akcyjnej może polegać na emisji nowych akcji (gratisowych) lub na podwyższeniu wartości nominalnej akcji dotychczasowych. Objąć je mogą wyłącznie dotychczasowi akcjonariusze.

Natomiast pokrycia akcji gratisowych lub podwyższenia wartości nominalnej akcji można dokonać właśnie za pomocą środków z kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku, jeżeli mogą być one użyte na ten cel (podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki), w tym także z kapitałów rezerwowych utworzonych w przypadku obniżenia kapitału zakładowego, dokonanego na zasadach określonych w art. 457 § 2 Kodeksu spółek handlowych, kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku, które zgodnie ze statutem nie mogą być przeznaczone do podziału między akcjonariuszy oraz z kapitału zapasowego.

Zobacz też: Warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego ze środków spółki

REKLAMA

Uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego ze środków spółki może zostać powzięta tylko wtedy, gdy zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk, a opinia biegłego rewidenta nie zawiera istotnych zastrzeżeń dotyczących sytuacji finansowej spółki.

Jeśli ostatnie sprawozdanie finansowe zostało sporządzone na dzień bilansowy przypadający co najmniej na 6 miesięcy od dnia walnego zgromadzenia, na którym przewiduje się powzięcie takiej uchwały, należy zbadać nowy bilans i rachunek zysków i strat wraz z informacją dodatkową. Dokonuje tego biegły rewident spółki wybrany do badania sprawozdania finansowego spółki albo inny biegły rewident wybrany przez radę nadzorczą. Nowy bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa powinny być przedstawione na tym zgromadzeniu.

Brak wymogu objęcia akcji

Według doktryny akcje gratisowe lub o podwyższonej wartości nominalnej nie wymagają objęcia. Nie dotyczy to sytuacji, gdy akcjonariusz wnosi dopłaty w trybie art. 443 § 2 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych – w tym przypadku objęcie akcji jest konieczne.

Przydział akcji

Akcje przydzielone w trybie art. 442 Kodeksu spółek handlowych (powyżej opisanym) przysługują akcjonariuszom w stosunku do ich udziałów w dotychczasowym kapitale zakładowym. Jest to bezwzględnie obowiązująca zasada. Odmienne postanowienia statutu lub uchwały są nieważne.

Zapobieganie ułamkowym częściom akcji

Mogłaby zdarzyć się sytuacja, że na skutek podwyższenia kapitału zakładowego ze środków spółki akcjonariuszom przypadłyby ułamkowe części akcji. Aby temu zapobiec, ustawodawca przewidział dwa rozwiązania.

Jeżeli akcjonariuszom miałyby przypaść części ułamkowe akcji, wówczas walne zgromadzenie może powziąć uchwałę o:
1)  emisji i wydaniu akcjonariuszom akcji, które nie są pokryte w pełni ze środków spółki, pod warunkiem uiszczenia przez nich dopłat do pełnej ceny emisyjnej (w przypadku tych akcji akcjonariusz powinien złożyć oświadczenie o ich objęciu), albo
2)  wypłacie akcjonariuszom stosownych kwot, stanowiących różnicę między ceną emisyjną a wartością nominalną przysługujących im, lecz nieobjętych, części ułamkowych akcji.

Należy przyjąć, że dopłaty i wypłaty powinny zostać dokonane przed zgłoszeniem podwyższenia kapitału zakładowego do rejestru.

Zobacz serwis: Rejestr przedsiębiorców

Nieobjęcie akcji w całości

Jeżeli akcje, o których mowa powyżej w pkt 1, nie zostaną objęte w całości, zarząd dokona stosownych wypłat na rzecz uprawnionych akcjonariuszy, zgodnie z art. 443 § 2 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych. Wypłaty te nie mogą przewyższać jednak 1/10 łącznej wartości nominalnej akcji przydzielonych akcjonariuszom zgodnie z art. 442 Kodeksu spółek handlowych.

Wezwanie akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji

Zarząd obowiązany jest wezwać akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji celem ich aktualizacji lub wymiany nie później niż w terminie 1 miesiąca od dnia zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego. Wezwanie powinno zostać opublikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz innym piśmie, jeżeli statut przewiduje je dla ogłoszeń spółki.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA