REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kapitał docelowy w spółce akcyjnej

Monika Pązik
kapitał docelowy, obejmowanie akcji, podwyższenie kapitału /Fot. Fotolia
kapitał docelowy, obejmowanie akcji, podwyższenie kapitału /Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym ze sposobów podwyższenia kapitału zakładowego spółki akcyjnej jest podwyższenie docelowe w ramach kapitału docelowego. Pozwala to na szybsze finansowanie spółki przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pozyskania kapitału.

Pojęcie kapitału docelowego zostało określone w art. 444 i nast. kodeksu spółek handlowych. Jest to uproszczona forma podwyższenia kapitału przez zarząd na podstawie jego statutowych uprawnień. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jest wymagane podejmowania uchwały przez walne zgromadzenie, co pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów oraz czasu potrzebnego na jego zwołanie i odbycie.

REKLAMA

Docelowe podwyższenie kapitału

Upoważnienie zarządu spółki do podwyższenia kapitału w ramach kapitału docelowego może zostać udzielone jednorazowo bądź kilkakrotnie na okres nie dłuższy niż trzy lata. Oznacza to konieczność zmiany statutu przez walne zgromadzenie, gdyż każde upoważnienie podjęte większością kwalifikowaną ¾ głosów wymaga umieszczenia sformułowania o upoważnieniu. Od momentu wprowadzenia zmian do statutu wszelkie czynności związane z podwyższeniem docelowym dokonywane są przez zarząd, który może decydować o terminie i wysokości kapitału docelowego. Jego wysokość nie może przekraczać ¾ kapitału zakładowego ustalonego na dzień przyznania zarządowi upoważnienia.

Zobacz: Kapitał docelowy

Uchwała Walnego Zgromadzenia, upoważniająca zarząd, może określić jednak własne zasady (m.in. obniżając limit dozwolonej emisji akcji).

Obejmowanie akcji

Przy kapitale docelowym akcje mogą być obejmowane jedynie za wkłady pieniężne, chyba że upoważnienie do podwyższenia kapitału zakładowego przewiduje możliwość objęcia akcji za wkłady niepieniężne (art. 444 § 4 kodeksu spółek handlowych). Takie rozwiązanie pozwala na szybsze objęcie emitowanych akcji. Ponadto zarząd może zadecydować o tym, jaki podmiot obejmie akcje. Jednakże podczas procedury podwyższania kapitału zarząd zobowiązany jest uzyskać zgodę rady nadzorczej podczas ustalania ceny emisyjnej akcji oraz zgody na wydanie akcji za wkłady niepieniężne. Niedopuszczalne jest jednak wydawanie akcji uprzywilejowanych oraz przyznawanie akcjonariuszom uprawnień osobistych oraz podwyższenie kapitału ze środków własnych spółki. Wynika z tego zobowiązanie do uzyskania dodatkowych środków od osób trzecich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozbawienie prawa poboru

W przypadku podwyższenia docelowego pozbawienie prawa poboru w całości lub w części nie tylko jednego akcjonariusza wymaga uchwały walnego zgromadzenia. Jednakże statut może przyznać to uprawnienie zarządowi za zgodą rady nadzorczej. Samo pozbawienie prawa poboru musi być związane z interesem spółki a nie z jej wspólnikami. Jeżeli zatem ma dojść do objęcia akcji przez akcjonariuszy spoza spółki podczas podwyższania kapitału powstaje konieczność pozbawienia ich prawa poboru. Jednakże nie ma możliwości całkowitego wyłączenia prawa poboru w statucie. Pozbawienie prawa poboru w tym trybie musi odbywać się z uwzględnieniem zasad dotyczących zwykłego pozbawienia powziętego uchwałą wymaganą większością co najmniej 4/5 głosów jedynie działając w interesie spółki.

Zobacz: Prawo poboru i subemisja akcji

Prawo poboru to prawo przyznające akcjonariuszom pierwszeństwo do objęcia akcji podczas nowej emisji proporcjonalnie do ilości posiadanych akcji.

Korzyści wynikające z podwyższenia w ramach kapitału docelowego

Podwyższenie docelowe w odróżnieniu od innych form podwyższania kapitału pozwala na skrócenie całego procesu zmiany statutu, ponieważ nie jest wymagane każdorazowe zwoływanie walnego zgromadzenia, dzięki czemu można uniknąć nadmiernych kosztów związanych z jego zwołaniem. Ponadto kompetencje przyznane zarządowi dają możliwość szybszej emisji i objęcia nowych akcji jednocześnie obniżając koszty pozyskania kapitału i łatwiejsze finansowanie spółki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA