REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kapitał docelowy w spółce akcyjnej

Monika Pązik
kapitał docelowy, obejmowanie akcji, podwyższenie kapitału /Fot. Fotolia
kapitał docelowy, obejmowanie akcji, podwyższenie kapitału /Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym ze sposobów podwyższenia kapitału zakładowego spółki akcyjnej jest podwyższenie docelowe w ramach kapitału docelowego. Pozwala to na szybsze finansowanie spółki przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pozyskania kapitału.

Pojęcie kapitału docelowego zostało określone w art. 444 i nast. kodeksu spółek handlowych. Jest to uproszczona forma podwyższenia kapitału przez zarząd na podstawie jego statutowych uprawnień. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jest wymagane podejmowania uchwały przez walne zgromadzenie, co pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów oraz czasu potrzebnego na jego zwołanie i odbycie.

REKLAMA

Docelowe podwyższenie kapitału

Upoważnienie zarządu spółki do podwyższenia kapitału w ramach kapitału docelowego może zostać udzielone jednorazowo bądź kilkakrotnie na okres nie dłuższy niż trzy lata. Oznacza to konieczność zmiany statutu przez walne zgromadzenie, gdyż każde upoważnienie podjęte większością kwalifikowaną ¾ głosów wymaga umieszczenia sformułowania o upoważnieniu. Od momentu wprowadzenia zmian do statutu wszelkie czynności związane z podwyższeniem docelowym dokonywane są przez zarząd, który może decydować o terminie i wysokości kapitału docelowego. Jego wysokość nie może przekraczać ¾ kapitału zakładowego ustalonego na dzień przyznania zarządowi upoważnienia.

Zobacz: Kapitał docelowy

Uchwała Walnego Zgromadzenia, upoważniająca zarząd, może określić jednak własne zasady (m.in. obniżając limit dozwolonej emisji akcji).

Obejmowanie akcji

Przy kapitale docelowym akcje mogą być obejmowane jedynie za wkłady pieniężne, chyba że upoważnienie do podwyższenia kapitału zakładowego przewiduje możliwość objęcia akcji za wkłady niepieniężne (art. 444 § 4 kodeksu spółek handlowych). Takie rozwiązanie pozwala na szybsze objęcie emitowanych akcji. Ponadto zarząd może zadecydować o tym, jaki podmiot obejmie akcje. Jednakże podczas procedury podwyższania kapitału zarząd zobowiązany jest uzyskać zgodę rady nadzorczej podczas ustalania ceny emisyjnej akcji oraz zgody na wydanie akcji za wkłady niepieniężne. Niedopuszczalne jest jednak wydawanie akcji uprzywilejowanych oraz przyznawanie akcjonariuszom uprawnień osobistych oraz podwyższenie kapitału ze środków własnych spółki. Wynika z tego zobowiązanie do uzyskania dodatkowych środków od osób trzecich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozbawienie prawa poboru

W przypadku podwyższenia docelowego pozbawienie prawa poboru w całości lub w części nie tylko jednego akcjonariusza wymaga uchwały walnego zgromadzenia. Jednakże statut może przyznać to uprawnienie zarządowi za zgodą rady nadzorczej. Samo pozbawienie prawa poboru musi być związane z interesem spółki a nie z jej wspólnikami. Jeżeli zatem ma dojść do objęcia akcji przez akcjonariuszy spoza spółki podczas podwyższania kapitału powstaje konieczność pozbawienia ich prawa poboru. Jednakże nie ma możliwości całkowitego wyłączenia prawa poboru w statucie. Pozbawienie prawa poboru w tym trybie musi odbywać się z uwzględnieniem zasad dotyczących zwykłego pozbawienia powziętego uchwałą wymaganą większością co najmniej 4/5 głosów jedynie działając w interesie spółki.

Zobacz: Prawo poboru i subemisja akcji

Prawo poboru to prawo przyznające akcjonariuszom pierwszeństwo do objęcia akcji podczas nowej emisji proporcjonalnie do ilości posiadanych akcji.

Korzyści wynikające z podwyższenia w ramach kapitału docelowego

Podwyższenie docelowe w odróżnieniu od innych form podwyższania kapitału pozwala na skrócenie całego procesu zmiany statutu, ponieważ nie jest wymagane każdorazowe zwoływanie walnego zgromadzenia, dzięki czemu można uniknąć nadmiernych kosztów związanych z jego zwołaniem. Ponadto kompetencje przyznane zarządowi dają możliwość szybszej emisji i objęcia nowych akcji jednocześnie obniżając koszty pozyskania kapitału i łatwiejsze finansowanie spółki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA