REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbycie akcji w spółce akcyjnej

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
W wypadku uzależnienia zbycia akcji przez statut spółki akcyjnej od zezwolenia spółki, to zasadą jest, że organem właściwym w tej sprawie jest zarząd spółki.
W wypadku uzależnienia zbycia akcji przez statut spółki akcyjnej od zezwolenia spółki, to zasadą jest, że organem właściwym w tej sprawie jest zarząd spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Czy wiesz co składa się na prawo do zbycia akcji w spółce akcyjnej? Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Jakie ograniczenia w zbywaniu akcji mogą być przewidziane? Czy można ograniczyć zbycie w stosunku do wszystkich rodzajów akcji?

Ograniczenia w zbywaniu akcji mogą się tyczyć wyłącznie akcji imiennych i powinny posiadać wyraźną podstawę. Jeżeli chodzi o akcje na okaziciela, to można je zbywać bez żadnego ograniczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Statut spółki akcyjnej może przewidywać ograniczenia w zbywaniu akcji na trzy sposoby. Pierwszy sposób polega na wprowadzeniu wymogu zezwolenia spółki (organu spółki) na zbycie akcji. Drugi sposób sprowadza się do przyznania prawa pierwszeństwa nabycia akcji. Pierwszeństwo nabycia może być zastrzeżone bądź to dla niektórych bądź dotychczasowych akcjonariuszy. Trzeci sposób może polegać na wprowadzeniu różnego rodzaju ograniczeń terytorialnych, czasowych albo dla osób posiadających wskazane kwalifikacje.

W wypadku uzależnienia zbycia akcji przez statut spółki akcyjnej od zezwolenia spółki, to zasadą jest, że organem właściwym w tej sprawie jest zarząd spółki. Zarząd powinien udzielić zezwolenia w formie pisemnej. Forma ta zastrzeżona została pod rygorem nieważności. Jednak statut spółki akcyjnej może przyznawać uprawnienie w przedmiocie udzielenia zezwolenia innemu organowi, np. radzie nadzorczej lub walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy. Jeśli spółka nie zezwoli na zbycie akcji, zobowiązana jest wskazać innego nabywcę akcji.

Przeczytaj także: Jak zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia?

Jan K., będący akcjonariuszem spółki X chce sprzedać swoje akcje. Jednak statut przewiduje wymóg uzyskania zgody spółki. Jan K. zwraca się więc do spółki, aby ta wydała mu zezwolenie. Jeśli zarząd spółki akcyjnej udzieli Janowi K. zezwolenia, ten może swobodnie sprzedać swoje akcje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwestie terminu do wskazania innego nabywcy, cenę akcji albo sposób w jaki zostanie określona oraz termin zapłaty za akcje powinien określać statut spółki akcyjnej. Jeżeli statut nie zawiera regulacji w tym zakresie, to akcję imienną można zbyć bez żadnych ograniczeń. Zaś termin do wskazania przez spółkę nowego nabywcy, według Kodeksu spółek handlowych nie może być dłuższy niż dwa miesiące. Termin ten liczy się od chwili, kiedy zgłoszono spółce wolę zbycia akcji.

Polecamy serwis Spółki z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA