reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Zbycie akcji w spółce akcyjnej

Zbycie akcji w spółce akcyjnej

Czy wiesz co składa się na prawo do zbycia akcji w spółce akcyjnej? Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Jakie ograniczenia w zbywaniu akcji mogą być przewidziane? Czy można ograniczyć zbycie w stosunku do wszystkich rodzajów akcji?

Ograniczenia w zbywaniu akcji mogą się tyczyć wyłącznie akcji imiennych i powinny posiadać wyraźną podstawę. Jeżeli chodzi o akcje na okaziciela, to można je zbywać bez żadnego ograniczenia.

Statut spółki akcyjnej może przewidywać ograniczenia w zbywaniu akcji na trzy sposoby. Pierwszy sposób polega na wprowadzeniu wymogu zezwolenia spółki (organu spółki) na zbycie akcji. Drugi sposób sprowadza się do przyznania prawa pierwszeństwa nabycia akcji. Pierwszeństwo nabycia może być zastrzeżone bądź to dla niektórych bądź dotychczasowych akcjonariuszy. Trzeci sposób może polegać na wprowadzeniu różnego rodzaju ograniczeń terytorialnych, czasowych albo dla osób posiadających wskazane kwalifikacje.

W wypadku uzależnienia zbycia akcji przez statut spółki akcyjnej od zezwolenia spółki, to zasadą jest, że organem właściwym w tej sprawie jest zarząd spółki. Zarząd powinien udzielić zezwolenia w formie pisemnej. Forma ta zastrzeżona została pod rygorem nieważności. Jednak statut spółki akcyjnej może przyznawać uprawnienie w przedmiocie udzielenia zezwolenia innemu organowi, np. radzie nadzorczej lub walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy. Jeśli spółka nie zezwoli na zbycie akcji, zobowiązana jest wskazać innego nabywcę akcji.

Przeczytaj także: Jak zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia?

Jan K., będący akcjonariuszem spółki X chce sprzedać swoje akcje. Jednak statut przewiduje wymóg uzyskania zgody spółki. Jan K. zwraca się więc do spółki, aby ta wydała mu zezwolenie. Jeśli zarząd spółki akcyjnej udzieli Janowi K. zezwolenia, ten może swobodnie sprzedać swoje akcje.

Kwestie terminu do wskazania innego nabywcy, cenę akcji albo sposób w jaki zostanie określona oraz termin zapłaty za akcje powinien określać statut spółki akcyjnej. Jeżeli statut nie zawiera regulacji w tym zakresie, to akcję imienną można zbyć bez żadnych ograniczeń. Zaś termin do wskazania przez spółkę nowego nabywcy, według Kodeksu spółek handlowych nie może być dłuższy niż dwa miesiące. Termin ten liczy się od chwili, kiedy zgłoszono spółce wolę zbycia akcji.

Polecamy serwis Spółki z o.o.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W wypadku uzależnienia zbycia akcji przez statut spółki akcyjnej od zezwolenia spółki, to zasadą jest, że organem właściwym w tej sprawie jest zarząd spółki.
W wypadku uzależnienia zbycia akcji przez statut spółki akcyjnej od zezwolenia spółki, to zasadą jest, że organem właściwym w tej sprawie jest zarząd spółki.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama