REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dokonać zapisu na akcje w spółce akcyjnej?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Przyjęcie zapisu można poświadczyć pieczęcią albo podpisem mechanicznie odtwarzanym.
Przyjęcie zapisu można poświadczyć pieczęcią albo podpisem mechanicznie odtwarzanym.

REKLAMA

REKLAMA

Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie, jakich terminów należy przestrzegać? Czego trzeba unikać aby zapis na akcje nie okazał się nieważny? Kiedy i kto dokonuje przydziału akcji, na które zapisaliśmy się? Odpowiedzi szukaj w poniższym tekście.

Zapis na akcje powinien być sporządzony w co najmniej dwóch egzemplarzach dla każdego subskrybenta. Zapis subskrypcji przygotowany winien być na formularzu w formie pisemnej. Jeden egzemplarz zapisu otrzymuje spółka, a drugi egzemplarz otrzymuje subskrybent. Zapis należy złożyć osobie upoważnionej przez spółkę lub samej spółce w terminie oznaczonym w ogłoszeniu lub liście poleconym albo prospekcie emisyjnym.

REKLAMA

W zapisie należy zawrzeć oznaczenie liczby oraz rodzajów akcji, a także kwotę wpłaty na akcje. Jeżeli subskrybent nie jest dotychczasowym akcjonariuszem spółki powinien wyrazić zgodę na brzmienie statutu. Nadto subskrybent oraz spółka lub inny podmiot posiadający upoważnienie do przyjęcia zapisu i wpłaty na akcje powinien złożyć swój podpis. Zapis powinien zawierać również adres podmiotu mającego upoważnienie do przyjęcia zapisów oraz wpłat na akcje.

Przyjęcie zapisu można poświadczyć pieczęcią albo podpisem mechanicznie odtwarzanym.

Przeczytaj także: Co warto wiedzieć o rozporządzeniach akcjami?

REKLAMA

Podkreślić należy, że nieważny jest zapis na akcje, który został dokonany pod warunkiem albo z zastrzeżeniem terminu. Nieważny jest również zapis, który nie zawiera wszystkich elementów wspomnianych powyżej. Inne postanowienia, których nie przewidziano w formularzu, zgodnie z Kodeksem spółek handlowych nie wywołują żadnych skutków prawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kodeks spółek handlowych zakreśla termin do dokonania zapisu na akcje. Termin ten nie może przekraczać trzech miesięcy liczonych od dnia otwarcia subskrypcji. Jeśli w tym terminie nie subskrybuje się albo opłaci całości lub minimalnej liczby akcji, podwyższenie kapitału nie dochodzi do skutku. Zarząd obowiązany jest do ogłoszenia, że podwyższenie kapitału nie doszło do skutku w terminie 2 tygodni po terminie zamknięcia subskrypcji. Ogłoszenia dokonuje się w pismach, w których ogłoszono o subskrypcji. Nadto należy zawiadomić subskrybentów o możliwości odebrania wpłaconych na akcje kwot. Akcjonariusz ma nie dłużej niż dwa tygodnie na odbiór wpłaconych kwot. Termin ten liczy się od dnia zawiadomienia o tej możliwości.

Polecamy serwis ABC spółek

Zarząd dokonuje przydziału akcji w terminie 2 tygodni do chwili zamknięcia subskrypcji. Przydział jest możliwy tylko wtedy, gdy co najmniej minimalna liczba akcji, które były przeznaczone do objęcia, zostanie subskrybowana i opłacona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA