REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji telekomunikacji i poczty?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Pod kątem formalnym odwołanie od decyzji winno spełniać warunki przewidzianym dla pisma procesowego, a ponadto zawierać oznaczenie decyzji i wartość przedmiotu sporu.
Pod kątem formalnym odwołanie od decyzji winno spełniać warunki przewidzianym dla pisma procesowego, a ponadto zawierać oznaczenie decyzji i wartość przedmiotu sporu.

REKLAMA

REKLAMA

Jaki sąd właściwy jest w tych sprawach? Jak i gdzie wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu? Jakie wymogi powinno spełniać odwołanie? Czy w tych sprawach przysługuje stronie skarga kasacyjna? Odpowiedzi szukaj w poniższym tekście.

Jeżeli przedsiębiorca chce wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej lub zażalenie na postanowienie wydawane przez Prezesa Urzędu w postępowaniach prowadzonych na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne lub przepisów odrębnych, w sprawie właściwy będzie Sąd Okręgowy w Warszawie - sąd ochrony konkurencji i konsumentów.

REKLAMA

Odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu powinno być wniesione do sądu ochrony konkurencji i konsumentów w dwutygodniowym terminie liczonym od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Prezesa Urzędu.

Odrzuceniu przez sąd ochrony konkurencji i konsumentów podlega odwołanie, które zostało wniesione po upływie terminu, bądź jest niedopuszczalne z innych przyczyn oraz gdy nie uzupełniono braków odwołania we wskazanym terminie.

Przeczytaj również: Kiedy sąd udziela stronie pouczeń?

REKLAMA

W wypadku wniesienia odwołania Prezes Urzędu przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu. Prezes Urzędu może uznać odwołanie za słuszne i uchylić albo zmienić swoją decyzję w całości lub w części nie przekazując sprawy sądowi. O tym fakcie sąd zobowiązany jest zawiadomić stronę i przesyłać jej nową decyzję, od której znowu służy odwołanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod kątem formalnym odwołanie od decyzji winno spełniać warunki przewidzianym dla pisma procesowego, a ponadto zawierać oznaczenie decyzji i wartość przedmiotu sporu. Należy również przytoczyć zarzuty, zwięźle je uzasadnić oraz wskazać dowody. Oprócz tego trzeba wskazać czy wnosi się o uchylenie albo zmianę decyzji w całości lub w części.

Stronami, we wspominanych sprawach, są również Prezes Urzędu i zainteresowany. Zainteresowanym jest osoba czyjej prawa albo obowiązki zależą od rozstrzygnięcia procesu. Zainteresowanym jest także podmiot, który brał udział w postępowaniu przed Prezesem Urzędu na prawach strony. W wypadku gdy zainteresowanego nie wezwano do udziału w sprawie, sąd ochrony konkurencji i konsumentów wezwie go, czyniąc to na wniosek strony albo z urzędu.

Polecamy serwis Spółki

REKLAMA

W razie wniesienia odwołania od decyzji Prezesa Urzędu, sąd ochrony konkurencji i konsumentów działając na wniosek strony, która odwołanie wniosła może wstrzymać wykonanie decyzji do momentu rozstrzygnięcia sprawy. Postanowienie w tym przedmiocie może zapaść na posiedzeniu niejawnym.

Oddalenie odwołania od decyzji Prezesa przez sąd ochrony konkurencji i konsumentów następuje jeżeli nie ma podstaw do uwzględnienia odwołania. Jeżeli odwołanie uwzględniono, sąd ochrony konkurencji i konsumentów albo uchyla, albo zmienia w całości lub w części zaskarżoną decyzję i orzeka co do istoty sprawy.

Należy mieć na uwadze, że skarga kasacyjna od orzeczenia sądu drugiej instancji przysługuje niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  Firmy z sektora przemysłowego mają problemy z pozyskaniem kadr

  Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży.

  Koncern Amazon pozywa za złamanie prawa antymonopolowego

  Pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Amazon złożyła we wtorek Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu (FTC). Zarzucono gigantowi technologicznemu wyrządzanie szkód konsumentom przez wprowadzanie wysokich cen.

  REKLAMA

  Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

  Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

  Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

  Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

  W wakacje Polacy odpuścili chodzenie do pizzerii i fast foodów. Winna inflacja?

  Wizyty w restauracjach typu fast food i w pizzeriach stały się mniej popularne. Skrócił się też statystyczny czas przebywania w lokalach. Eksperci winą za to obarczają inflację i, co za tym idzie, zmianę zachowań konsumentów. 

  Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby

  Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej produkcji zdrowej żywności, ochrony różnorodności biologicznej, budowania odporności na zmianę klimatu oraz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu - podała KE.

  REKLAMA

  Prezes PAIH: polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną

  Ukraina, podobnie jak Polska, jest dużym producentem żywności, ale z powodu sytuacji wojennej, w większości nieprzetworzonej - mówi prezes PAIH Paweł Kurtasz. Według niego polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną.

  UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

  Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

  REKLAMA