reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji transportu kolejowego?

Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji transportu kolejowego?

Jeżeli przedsiębiorca będący adresatem decyzji lub postanowienia Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego nie zgadza się z ich treścią, może zaskarżyć ten akt do sądu. Jak i gdzie wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu? Jakie wymogi powinno spełniać odwołanie? Czy w tych sprawach przysługuje stronie skarga kasacyjna?

Właściwym w sprawie odwołań od decyzji Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego oraz zażaleń na postanowienia wydawane przez Prezesa Urzędu w postępowaniach prowadzonych na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o transporcie kolejowym lub przepisów odrębnych będzie Sąd Okręgowy w Warszawie - sąd ochrony konkurencji i konsumentów .

Odwołanie powinno być wniesione za pośrednictwem Prezesa Urzędu. Termin do wniesienia odwołania wynosi dwa tygodnie i liczy się od dnia doręczenia decyzji. Odrzuceniu przez sąd ochrony konkurencji i konsumentów podlega odwołanie, które zostało wniesione po upływie terminu lub jest niedopuszczalne z innych przyczyn albo gdy we właściwym terminie nie uzupełniono braków odwołania.

Przeczytaj także: Na czym polega doręczenie zastępcze?

Otrzymane odwołanie wraz z aktami sprawy Prezes Urzędu przekazuje do sądu. Prezes Urzędu może uznać odwołanie za uzasadnione i nie przekazując akt sądowi może uchylić albo zmienić dotychczasową decyzję w całości lub w części. O takim załatwieniu sprawy Prezes Urzędu powinien zawiadomić stronę i przesłać jej nową decyzję. Od nowej decyzji stronie ponownie służy odwołanie.

Formalnie, odwołanie od decyzji musi spełniać warunki przewidziane prawem dla pisma procesowego. Dodatkowo w odwołaniu powinno się oznaczyć zaskarżoną decyzję, wartość przedmiotu sporu oraz przytoczyć zarzuty i zwięźle je uzasadnić. Konieczne jest również wskazanie dowodów. Podmiot wnosząc odwołanie winien wskazać czy wnosi o uchylenie albo zmianę decyzji w całości lub w części.

Stronami w postępowaniu z zakresu regulacji transportu kolejowego są także Prezes Urzędu i zainteresowany. Status zainteresowanego posiada ta osoba, czyjej prawa lub obowiązki pozostają w zależności od rozstrzygnięcia procesu. W wypadku gdy zainteresowanego nie wezwano, aby wziął udział w sprawie, sąd ochrony konkurencji i konsumentów działając na wniosek strony albo z urzędu wezwie go do uczestnictwa.

Jeżeli wniesiono odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu, na wniosek strony, która je wniosła sąd ochrony konkurencji i konsumentów ma możliwość wstrzymać wykonanie decyzji do momentu rozstrzygnięcia sprawy, o czym może postanowić na posiedzeniu niejawnym.

Polecamy serwis Mała firma

Złożone przez przedsiębiorcę odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu podlega oddaleniu, gdy sąd ochrony konkurencji i konsumentów nie znajdzie podstaw do jego uwzględnienia. Jeżeli odwołanie uwzględniono, sąd ochrony konkurencji i konsumentów zaskarżoną decyzję bądź to uchyli, bądź zmieni w całości albo w części i orzeknie co do istoty sprawy.

W tym wypadku skarga kasacyjna od orzeczenia sądu drugiej instancji przysługuje bez względu na wartość przedmiotu zaskarżenia.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stronami w postępowaniu z zakresu regulacji transportu kolejowego są także Prezes Urzędu i zainteresowany.
Stronami w postępowaniu z zakresu regulacji transportu kolejowego są także Prezes Urzędu i zainteresowany.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama