| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Co akcjonariusz mniejszościowy wiedzieć powinien?

Co akcjonariusz mniejszościowy wiedzieć powinien?

Na czym polega zjawisko odwrotne do tzw. squeeze out czyli reverse squeeze out? Jakie informacje są istotne dla akcjonariuszy mniejszościowych?

Squeeze out czyli przymusowy wykup akcji akcjonariuszy mniejszościowych przez akcjonariuszy większościowych ma swoje przeciwieństwo. Można by rzec, że przymus wobec mniejszości ma swój odpowiednik w woli mniejszości, choć w tym przypadku mamy jednocześnie do czynienia z jednym i drugim.  Procedurę tę nazwano przymusowym odkupem akcji (reverse squeeze out) a do kodeksu spółek handlowych wprowadzono w 2005 r. Zaznaczę jednak, że nie znajduje ona zastosowania do spółek publicznych. W spółkach w upadłości czy też w likwidacji  także nie będzie można przeprowadzić reverse squeeze out chyba , że uchwała w tym temacie zapadła co najmniej na 3 miesiące  przed ogłoszeniem likwidacji bądź upadłości.

Inicjatywa

Akcjonariat może kształtować się różnie, a mniejszości przecież mają swoje prawa.  Przymusowy odkup akcji to instytucja wymagająca inicjatywy. Oczywiście ze strony akcjonariuszy mniejszościowych, którzy z konkretnych powodów nie mają ochoty na dalsze funkcjonowanie w spółce akcyjnej. Owa inicjatywa powinna rozpocząć się od zażądania umieszczenia w porządku obrad najbliższego walnego zgromadzenia sprawy podjęcia uchwały o przymusowym odkupie akcji akcjonariuszy mniejszościowych. Nie ma znaczenia czy akcjonariusz mniejszościowy jest jeden czy kilku, gdyż warunek konieczny to taki, że nie może/nie mogą reprezentować więcej niż 5% kapitału zakładowego. Z kolei akcjonariuszy większościowych nie może być więcej niż 5. Ponadto, łącznie nie mogą oni reprezentować mniej niż 95% kapitału zakładowego oraz każdy z tychże akcjonariuszy większościowych, posiada nie mniej niż 5% kapitału zakładowego.

 Przymusowy odkupu akcji może zostać przeprowadzony zarówno na zwyczajnym jak i na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu.

Podejmowana uchwała o ile nie musi określać akcjonariuszy mniejszościowych o tyle powinna określać akcjonariuszy większościowych, akcje podlegające przymusowemu odkupowi oraz określać akcje przypadające każdemu z nabywców.

Zobacz: Spółka akcyjna

Rola zarządu

Po to, aby zarząd mógł umieścić w porządku obrad walnego zgromadzenia sprawę przymusowego odkupu akcji mniejszościowych, z żądaniem tym należy wystąpić najpóźniej na miesiąc przed proponowanym terminem walnego zgromadzenia.

Poza tym, to właśnie ten organ spółki odkupuje akcje od akcjonariuszy mniejszościowych, w ramach przeprowadzanej operacji przymusowego odkupu.  Czyni to w imieniu własnym, lecz na rachunek akcjonariuszy większościowych, co ostatecznie doprowadzi do tego, że to spółka będzie musiała przenieść na akcjonariuszy większościowych nabyte akcje. Jednak stanie się to dopiero w momencie uiszczenia całej sumy odkupu. Co ważne-do tego momentu, tj. do dnia uiszczenia całej sumy odkupu akcjonariusze mniejszościowi zachowują wszystkie uprawnienia z akcji.

Nie wolno zapomnieć o tym, że odkup akcji stanie się możliwy, jeśli akcjonariusze mniejszościowi w ciągu miesiąca od dnia, w którym odbyło się walne zgromadzenie złożą w spółce dokumenty akcji lub dowody ich złożenia do rozporządzenia. Jeśli tego nie uczynią, nici z odkupu.

Zobacz serwis: Spółki

A co jeśli uchwała nie zostanie podjęta?

Taki scenariusz przecież może się zdarzyć. Wówczas spółka ma obowiązek nabyć akcje akcjonariuszy mniejszościowych po to, aby je umorzyć. Ma na to 3 miesiące od dnia walnego zgromadzenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Foreign Personnel Service

Agencja rekrutacji i zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »