REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposób na pozyskanie środków inwestycyjnych dla spółki

A.P.
Sposoby finansowania inwestycji przez spółki. Fot. Fotolia
Sposoby finansowania inwestycji przez spółki. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki może być dokonane poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego. Bardzo często może być to dogodny sposób na sfinalizowanie zamierzonych inwestycji.

Finansowanie inwestycji spółki

Co do zasady spółki akcyjne mają do wyboru kilka źródeł finansowania inwestycji. Najprostszym i najtańszym będzie finansowanie ze środków własnych. Niestety, zwłaszcza w czasach kryzysu, mało spółek dysponuje takimi zasobami kapitału, by móc skorzystać z tej opcji. Alternatywą jest pozyskanie dodatkowego kapitału od własnych akcjonariuszy czy to w formie dopłat, czy też w formie podwyższenia kapitału. Nie zawsze będzie to jednak możliwe. W odwodzie zawsze pozostaje możliwość sfinansowania długiem, czy to w postaci kredytu bankowego, czy też emisji obligacji korporacyjnych. Ostatnie rozwiązanie wymaga jednak sporego wysiłku. Bank przeważnie zażyczy sobie specjalnych zabezpieczeń, a popularność wśród zainteresowanych obligacjami mają szansę zdobyć albo spółki w bardzo dobrej kondycji albo te w trochę gorszej, ale oferujące wyższe oprocentowanie.

REKLAMA

Zobacz serwis: Inwestycje

W obliczu powyższego ciekawą perspektywą wydaje się możliwość pozyskania zewnętrznego (współ)inwestora przez spółkę poprzez podwyższenie kapitału zakładowego, skierowanie oferty objęcia akcji do konkretnego adresata (inwestora) i pokrycie ich wkładem niepieniężnym.

Pokrycie podwyższonego kapitału wkładem niepieniężnym

Takie rozwiązanie można ustawić w alternatywie do wszystkich wymienionych wcześniej. Wyobraźmy sobie sytuację, w której spółka X chce sfinansować pewien projekt inwestycyjny. Dla jego ukończenia niezbędne jest pozyskanie nieruchomości oraz sfinansowanie jej zagospodarowania. Cóż jednak zrobić, gdy cena zakupu nieruchomości przekracza możliwości finansowe spółki?

Zobacz: Co można wnieść aportem do spółki akcyjnej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Sposobem na to może być podwyższenie kapitału zakładowego i pokrycie nowych akcji wkładem niepieniężnym. Dzięki temu spółka może wyeliminować konieczność zapłaty za pożądaną nieruchomość. Wystarczy porozumieć się z jej właścicielem i zaproponować mu wejście do spółki w charakterze akcjonariusza. Prawnym środkiem takiego rozwiązanie będzie właśnie podwyższenie kapitału zakładowego. Dzięki temu możliwe będzie wyemitowanie nowych akcji, które będzie mógł objąć właściciel nieruchomości. Owa nieruchomość będzie wkładem niepieniężnym na pokrycie obejmowanych akcji.

Przy podwyższeniu trzeba będzie jednak spełnić kilka formalności, m.in. związanych z wymogiem badania wkładu niepieniężnego przez rewidenta oraz wyłączeniem prawa poboru akcjonariuszy. W tym drugim przypadku oznacza to konieczność uzyskania zgody 4/5 dotychczasowych akcjonariuszy (art. 433 par. 2 Kodeksu spółek handlowych).


Jakie korzyści?

Takie rozwiązanie będzie korzystne zarówno dla spółki, jak i właściciela nieruchomości, co może nakłonić go do wejścia do spółki. Z perspektywy spółki podwyższenie kapitału i wniesienie wkładu niepieniężnego będzie oznaczać, że nieruchomość stanie się jej majątkiem praktycznie „za darmo”. Spółka nie będzie musiała bowiem wyasygnować żadnych środków finansowych na jej nabycie. Obniży to koszty ogólne inwestycji. Z perspektywy właściciela nieruchomości nabycie akcji spółki może dać perspektywę jeszcze większych zysków, niż te ze sprzedaży nieruchomości. Zwłaszcza, gdy perspektywa inwestycji jest zachęcająca.

Zobacz: Prawo poboru i subemisja akcji

REKLAMA

Straty mogą ponieść dotychczasowi akcjonariusze, co wiąże się z wyłączeniem prawa poboru. Bardzo widoczne będzie to zwłaszcza w małych spółkach. Wyłączenie prawa poboru spowoduje bowiem rozwodnienie udziałowe dotychczasowych akcjonariuszy. Wejście nowego inwestora do spółki spowoduje bowiem spadek ich procentowy ich dotychczasowego udziału w kapitale zakładowym.

Kapitał spółki akcyjnej X składa się z 100 tys. akcji. 50 tys. akcji posiada inwestor A, taką samą liczbę ma inwestor B. Obaj więc mają po 50 proc. w kapitale zakładowym. W ramach podwyższenia kapitału zakładowego spółka emituje dodatkowo 50 tys. nowych akcji, które za wkład niepieniężny (nieruchomość) obejmuje inwestor C. W nowej sytuacji wszyscy trzej inwestorzy dysponują po 1/3 kapitału zakładowego po podwyższeniu. Udział inwestora A i B spadł jednak z 50 proc. do 33,3 proc.

Drugim negatywnym skutkiem może być rozwodnienie majątkowe, które może być spowodowane spadkiem wartości starych akcji w związku z emisją nowych. Jest to częste zjawisko przy podwyższaniu kapitału.

Z drugiej strony negatywne skutki dla dotychczasowych akcjonariuszy mogą być zniwelowane przez spodziewane korzyści z planowanej inwestycji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

    Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

    Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

    Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

    Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

    Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

    REKLAMA

    Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

    Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

    Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

    Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

    Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

    Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

    Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

    Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

    REKLAMA

    W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

    Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

    Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

    Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

    REKLAMA