Kiedy członek zarządu spółki z o. o. powoływany jest w drodze uchwały?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy członek zarządu będzie powoływany uchwała?
REKLAMA
Zarząd spółki z o. o. jest organem wykonawczym spółki, a jego kompetencje nie mogą być przekazane innemu organowi spółki. Zarząd może być jednoosobowy lub wieloosobowy, przy czym nie ma znaczenia czy członek zarządu powołany jest z grona wspólników czy tez spośród osób trzecich. W każdy przypadku gdy akt założycielski spółki – umowa spółki z o. o. nie stanowi inaczej (przykładowo powoływanie przez radę nadzorczą) członkowie zarządu będą powoływani i odwoływani uchwałą wspólników.
REKLAMA
W przypadku powołania członka zarządu w drodze uchwały zgromadzenia wspólników, już w momencie dokonania aktu powołania danej osoby na stanowisko, między członkiem zarządu a spółką powstaje stosunek wewnętrzny o charakterze organizacyjnym. Z kolei wpis członka zarządu do rejestru przedsiębiorców krajowego rejestru sadowego stanowi jedynie potwierdzenie dokonanego powołania - ma charakter deklaratywny.
Porównaj: Kiedy można żądać wyłączenia wspólnika ze spółki jawnej?
Czy powołanie członka zarządu w drodze uchwały zgromadzenia wspólników automatycznie oznacza powstanie między spółką a członkiem zarządu stosunku pracy?
Powołanie członka zarządu w drodze uchwały zgromadzenia wspólników nie oznacza automatycznego zatrudnienia członka zarządu w spółce. Samo powołanie członka zarządu w drodze uchwały wspólników nie jest tożsame z zawarciem z tą osobą umowy o pracę czy tez innej umowy cywilnoprawnej, z której wynika np. obowiązek wspólnika do świadczenia pracy czy tez jego uprawnienie do otrzymania wynagrodzenia.
Porozmawiaj o tym naszym FORUM!
Zobacz: Zmiana umowy spółki z o.o.
Podstawa wynagrodzenia członka zarządu powołanego w drodze uchwały zgromadzenia wspólników
REKLAMA
Kodeks spółek handlowych nie przewiduje obowiązku wynagrodzenia dla członka zarządu z tytułu uczestnictwa w posiedzeniach zarządu. Wynagrodzenie takie może być przewidziane mocą uchwały, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Zatem w tym przypadku, jeżeli członek zarządu nie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej (o świadczenie usług, zlecenia lub kontraktu menadżerskiego), a wykonuje swoje funkcje jedynie na podstawie uchwały wspólników o powołaniu do pełnienia funkcji, podstawą otrzymywania przez członka zarządu wynagrodzenia będzie uchwała zgromadzenia wspólników.
W przypadku gdy członek zarządu powołany został jedynie samą uchwała zgromadzenia wspólników i nie wiążę go żadna inna umowa wówczas uzyskiwane przez niego wynagrodzenie będzie zakwalifikowane do przychodów z działalności, o której mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takim przypadku nie powstaje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Pamiętajmy również, że zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o PIT do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zalicza się również przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.
Ale gdy członek zarządu oprócz czynności zarządczych wykonuje dla spółki innego rodzaju odpłatne czynności lub usługi (np. reklamowe, doradcze, czy marketingowe) - nie muszą one być kwalifikowane, jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, a np. jako przychody z działalności gospodarczej.
Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o.
Potwierdził to np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 6 grudnia 2012 (nr IPPB1/415-1290/12-2/AM). Organ podatkowy zgodził się z podatnikiem, że w sytuacji, gdy:
- czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej, które będzie świadczyć również na rzecz Spółki, nie będą pokrywać się z obowiązkami wynikającymi z pełnienia funkcji członka zarządu,
- sposób świadczenia usług doradczych wskazuje, iż spełnione będą przesłanki wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT i nie wystąpią negatywne przesłanki wskazane w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT,
- z tytułu sprawowania funkcji członka zarządu Wnioskodawca będzie otrzymywał odrębne wynagrodzenie określone w stosownej uchwale Zgromadzenia Wspólników, które stanowić będzie przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o PIT,
- Wnioskodawca nie jest i nie będzie pracownikiem Spółki, jak również nie jest i nie będzie zatrudniony przez Spółkę na podstawie kontraktu menedżerskiego lub innej umowy cywilnoprawnej,
to wynagrodzenie za świadczenie przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki usług doradczych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (przy jednoczesnym opodatkowaniu według skali wskazanej w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT dochodu z działalności wykonywanej osobiście osiąganych, jako członek zarządu uzyskujący wynagrodzenie z tytułu pełnienia tej funkcji na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników).
Stanowisko to znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych, m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 maja 2012 roku (nr IPPB1/415-202/12-4/ES), czy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 sierpnia 2012 roku (nr IPPB1/415-737/12-2/AM).
Polecamy serwis Zakładam firmę
Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie zapiera zapisów w zakresie sposobu powołanie członka zarządu. W jaki sposób nastąpi powołanie członka zarządu? Czy z osobą powołaną na stanowisko członka zarządu spółka musi zawrzeć umowę o pracę?
Członek zarządu może pełnić swoją funkcję na podstawie umowy o pracę czy na podstawie umów cywilnoprawnych jak umowa o świadczenie usług zlecenia czy kontrakt menedżerski bądź też podstawą powołania do zarządu a także otrzymywania wynagrodzenia może być sama tylko uchwała wspólników. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej członek zarządu jest powoływany uchwałą wspólników. Osoba powołana na członka zarządu, aby otrzymywać wynagrodzenie nie musi być zatrudniona na podstawie umowy o pracę czy w oparciu o umowę cywilnoprawną. Jeżeli umowa spółki z o. o. nie stanowi inaczej członek zarządu może być wynagradzany na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.