REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogłoszenia spółki z o.o. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Portal Procesowy
Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.
Spółki muszą ogłaszać o określonych wydarzeniach w Monitorze Sądowym i Gospodarczym / Fot. Fotolia
Spółki muszą ogłaszać o określonych wydarzeniach w Monitorze Sądowym i Gospodarczym / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy prawa nakazują, by organ prowadzący sprawy spółki ogłaszał o określonych zdarzeniach w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. O jakie zdarzenia chodzi?

Podstawowym i obowiązkowym pismem przeznaczonym dla ogłoszeń spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest Monitor Sądowy i Gospodarczy. Wspólnicy spółki mogą w jej umowie wskazać również inne pisma, w których spółka powinna ogłaszać określone informacje dotyczące spółki. W takim przypadku organ odpowiedzialny za prowadzenie spraw spółki będzie zobowiązany do dokonywania również dodatkowego ogłoszenia, pod groźbą odpowiedzialności wobec spółki za szkodę wyrządzoną w wyniku naruszenia powyższego obowiązku.

REKLAMA

Zobacz: Kto jest wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS?

W Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłasza się:

 • wszystkie wpisy do rejestru handlowego, chyba że ustawa stanowi inaczej,
 • ogłoszenia wymagane przez Kodeks spółek handlowych i Kodeks postępowania cywilnego,
 • inne obwieszczenia i ogłoszenia, jeżeli ich ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jest wymagane lub dopuszczone przez ustawy.

Spółka jest zobowiązana przechowywać w lokalu swojej siedziby numery Monitora Sądowego i Gospodarczego, w którym zamieszczone są ogłoszenia i obwieszczenia jej dotyczące.

Likwidacja spółki w organizacji

Jeżeli spółki w organizacji nie zgłoszono do sądu rejestrowego w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki albo postanowienie sądu odmawiające rejestracji stało się prawomocne, a spółka w organizacji nie jest w stanie dokonać niezwłocznie zwrotu wspólnikom wszystkich wniesionych wkładów lub pokryć w pełni wierzytelności osób trzecich, zarząd spółki (a w przypadku braku zarządu – ustanowiony likwidator) powinien przeprowadzić likwidację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Postępowanie rejestrowe

W toku likwidacji zarząd (likwidator) spółki może w ramach podziału majątku spółki zwrócić wspólnikom wkłady wniesione do spółki. Zanim jednak będzie mogło to nastąpić, zarząd spółki (likwidator) zobowiązany będzie ogłosić w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki informację o otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli spółki do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie jednego miesiąca od dnia ukazania się ogłoszenia. Dopiero po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia zarząd (likwidator) będzie mógł dokonać podziału majątku spółki (zwrotu wkładów) pomiędzy jej wspólników, pomniejszonego o zobowiązania spółki (proporcjonalnie do wniesionych wkładów).

Zwrot dopłat

REKLAMA

Uiszczanie dopłat przez wspólników do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może okazać się atrakcyjną formą dofinansowania spółki ze względu na wymagania co do formy oraz ze względu na czas potrzebny do przeprowadzenia tej procedury. Dodatkowo dopłaty charakteryzują się możliwością ich zwrotu wspólnikom oraz brakiem oprocentowania.

W celu zwrotu dokonanych dopłat zarząd spółki będzie zobowiązany ogłosić z miesięcznym wyprzedzeniem o planowanym zwrocie dopłat w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki. Wspólnicy spółki mogą jednak ustalić w umowie spółki inne reguły w tym zakresie, zarówno wyłączając ten obowiązek w całości (zwrot dopłat bez ogłoszenia), jak i ustalając inny termin czy inne pismo przeznaczone do ogłoszeń.

Zobacz: Co warto wiedzieć o spółkach kapitałowych w organizacji?

Obniżenie kapitału zakładowego spółki

REKLAMA

W wyniku pewnych założeń właścicieli spółki może dojść do konieczności obniżenia jej kapitału zakładowego. O uchwalonym obniżeniu kapitału zakładowego zarząd powinien niezwłocznie ogłosić, wzywając wierzycieli spółki do wniesienia sprzeciwu w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia ogłoszenia, jeżeli nie zgadzają się na obniżenie. Wierzyciele, którzy w tym terminie zgłosili sprzeciw, powinni być przez spółkę zaspokojeni lub zabezpieczeni. Wierzycieli, którzy sprzeciwu nie zgłosili, uważa się za zgadzających się na obniżenie kapitału zakładowego.

Obowiązek ogłoszenia ma w tym przypadku na celu poinformowanie wierzycieli spółki, że planowane jest wyprowadzenie pewnej części majątku ze spółki na rzecz jej wspólników i w przypadku braku reakcji z ich strony może to nastąpić przed ich zaspokojeniem. Obniżenie kapitału nie będzie możliwe w przypadku sprzeciwu ze strony wierzycieli spółki (nawet jeżeli ma nastąpić obniżenie kapitału bez dokonania wypłat wspólnikom).

Do zgłoszenia obniżenia kapitału zakładowego w Krajowym Rejestrze Sądowym należy dołączyć między innymi dowody należytego wezwania wierzycieli.

Zobacz: Badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta

Połączenie spółki

Każde połączenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z innym podmiotem powinno być poprzedzone uzgodnieniem planu połączenia pomiędzy łączącymi się podmiotami. Uzgodniony plan połączenia powinien natomiast być ogłoszony nie później niż na miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników, na którym ma być podjęta uchwała o połączeniu.

Powyższego wymogu nie stosuje się do spółki, która nie później niż na miesiąc przed dniem rozpoczęcia zgromadzenia wspólników, na którym ma być powzięta uchwała o połączeniu, nieprzerwanie do dnia zakończenia zgromadzenia podejmującego uchwałę w sprawie połączenia bezpłatnie udostępni do publicznej wiadomości plan połączenia na swojej stronie internetowej.

Zobacz: Jakie korzyści wiążą się z łączeniem spółek?

W przypadku gdy spółki uczestniczące w połączeniu złożą wspólnie wniosek o ogłoszenie planu połączenia, ogłoszenie powinno nastąpić nie później niż na miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia, na którym ma być podjęta pierwsza uchwała o połączeniu.

W przypadku, gdy spółka przejmująca posiada udziały albo akcje o łącznej wartości nominalnej nie niższej niż 90% kapitału zakładowego spółki przejmowanej (nie dotyczy to przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka publiczna), ogłoszenie lub udostępnienie planu połączenia, o którym mowa powyżej, musi nastąpić co najmniej na miesiąc przed dniem złożenia wniosku o zarejestrowanie połączenia.

Spółka powinna ogłosić plan połączenia transgranicznego nie później niż na miesiąc przed dniem zgromadzenia wspólników tej spółki, na którym ma być powzięta uchwała o połączeniu. Spółka nie jest obowiązana do ogłoszenia planu połączenia, gdy nie później niż na miesiąc przed dniem rozpoczęcia zgromadzenia wspólników, na którym ma być powzięta uchwała o połączeniu, nieprzerwanie do dnia zakończenia zgromadzenia podejmującego uchwałę w sprawie połączenia bezpłatnie udostępni do publicznej wiadomości plan tego połączenia na swojej stronie internetowej.

Podział spółki

Podobnie jak w przypadku łączenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, podział takiej spółki powinien być poprzedzony ogłoszeniem planu podziału.

Plan podziału należy ogłosić nie później niż na sześć tygodni przed dniem powzięcia pierwszej uchwały zgromadzenia wspólników w sprawie podziału. Spółka dzielona albo spółka przejmująca nie jest obowiązana do ogłoszenia planu podziału, gdy nie później niż na sześć tygodni przed dniem rozpoczęcia zgromadzenia wspólników, na którym ma być powzięta pierwsza uchwała w sprawie podziału, nieprzerwanie do dnia zakończenia zgromadzenia podejmującego uchwałę w sprawie podziału, bezpłatnie udostępni do publicznej wiadomości plan podziału na swojej stronie internetowej.

Przekształcenie spółki

Zarząd spółki przekształconej albo wszyscy wspólnicy prowadzący sprawy spółki przekształconej zobowiązani są do ogłoszenia o przekształceniu spółki niezwłocznie po otrzymaniu postanowienia sądu o zarejestrowaniu przekształcenia spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Likwidacja spółki

Likwidatorzy spółki już zarejestrowanej zobowiązani będą ogłosić w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki informację o otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli spółki do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia ukazania się ogłoszenia. Likwidatorzy spółki będą mogli dokonać podziału majątku spółki (zwrotu wkładów) pomiędzy jej wspólników (akcjonariuszy), pomniejszonego o zobowiązania spółki (proporcjonalnie do wniesionych wkładów) dopiero po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia. Dowód ogłoszenia będzie musiał zostać złożony w Krajowym Rejestrze Sądowym wraz z wnioskiem o wykreślenie spółki z rejestru.

Pozostałe przypadki

Ogłoszeniu podlegają również informacje o osiągnięciu lub utracie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pozycji dominującej w spółce akcyjnej. Statut spółki akcyjnej może przewidywać, że zamiast ogłoszenia wystarczy zawiadomić wszystkich akcjonariuszy listami poleconymi. Złożenie przez spółkę wniosku o ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym powinno być dokonane w terminie dwóch tygodni od zajścia zdarzenia.

Autor: Łukasz Śliwiński, Zespół Prawa Korporacyjnego, Restrukturyzacji Spółek i Kontraktów Handlowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA