REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogłoszenia spółki z o.o. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Portal  Procesowy
Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.
Spółki muszą ogłaszać o określonych wydarzeniach w Monitorze Sądowym i Gospodarczym / Fot. Fotolia
Spółki muszą ogłaszać o określonych wydarzeniach w Monitorze Sądowym i Gospodarczym / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy prawa nakazują, by organ prowadzący sprawy spółki ogłaszał o określonych zdarzeniach w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. O jakie zdarzenia chodzi?

Podstawowym i obowiązkowym pismem przeznaczonym dla ogłoszeń spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest Monitor Sądowy i Gospodarczy. Wspólnicy spółki mogą w jej umowie wskazać również inne pisma, w których spółka powinna ogłaszać określone informacje dotyczące spółki. W takim przypadku organ odpowiedzialny za prowadzenie spraw spółki będzie zobowiązany do dokonywania również dodatkowego ogłoszenia, pod groźbą odpowiedzialności wobec spółki za szkodę wyrządzoną w wyniku naruszenia powyższego obowiązku.

REKLAMA

Zobacz: Kto jest wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS?

W Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłasza się:

  • wszystkie wpisy do rejestru handlowego, chyba że ustawa stanowi inaczej,
  • ogłoszenia wymagane przez Kodeks spółek handlowych i Kodeks postępowania cywilnego,
  • inne obwieszczenia i ogłoszenia, jeżeli ich ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jest wymagane lub dopuszczone przez ustawy.

Spółka jest zobowiązana przechowywać w lokalu swojej siedziby numery Monitora Sądowego i Gospodarczego, w którym zamieszczone są ogłoszenia i obwieszczenia jej dotyczące.

Likwidacja spółki w organizacji

Jeżeli spółki w organizacji nie zgłoszono do sądu rejestrowego w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki albo postanowienie sądu odmawiające rejestracji stało się prawomocne, a spółka w organizacji nie jest w stanie dokonać niezwłocznie zwrotu wspólnikom wszystkich wniesionych wkładów lub pokryć w pełni wierzytelności osób trzecich, zarząd spółki (a w przypadku braku zarządu – ustanowiony likwidator) powinien przeprowadzić likwidację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Postępowanie rejestrowe

W toku likwidacji zarząd (likwidator) spółki może w ramach podziału majątku spółki zwrócić wspólnikom wkłady wniesione do spółki. Zanim jednak będzie mogło to nastąpić, zarząd spółki (likwidator) zobowiązany będzie ogłosić w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki informację o otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli spółki do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie jednego miesiąca od dnia ukazania się ogłoszenia. Dopiero po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia zarząd (likwidator) będzie mógł dokonać podziału majątku spółki (zwrotu wkładów) pomiędzy jej wspólników, pomniejszonego o zobowiązania spółki (proporcjonalnie do wniesionych wkładów).

Zwrot dopłat

REKLAMA

Uiszczanie dopłat przez wspólników do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może okazać się atrakcyjną formą dofinansowania spółki ze względu na wymagania co do formy oraz ze względu na czas potrzebny do przeprowadzenia tej procedury. Dodatkowo dopłaty charakteryzują się możliwością ich zwrotu wspólnikom oraz brakiem oprocentowania.

W celu zwrotu dokonanych dopłat zarząd spółki będzie zobowiązany ogłosić z miesięcznym wyprzedzeniem o planowanym zwrocie dopłat w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki. Wspólnicy spółki mogą jednak ustalić w umowie spółki inne reguły w tym zakresie, zarówno wyłączając ten obowiązek w całości (zwrot dopłat bez ogłoszenia), jak i ustalając inny termin czy inne pismo przeznaczone do ogłoszeń.

Zobacz: Co warto wiedzieć o spółkach kapitałowych w organizacji?

Obniżenie kapitału zakładowego spółki

REKLAMA

W wyniku pewnych założeń właścicieli spółki może dojść do konieczności obniżenia jej kapitału zakładowego. O uchwalonym obniżeniu kapitału zakładowego zarząd powinien niezwłocznie ogłosić, wzywając wierzycieli spółki do wniesienia sprzeciwu w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia ogłoszenia, jeżeli nie zgadzają się na obniżenie. Wierzyciele, którzy w tym terminie zgłosili sprzeciw, powinni być przez spółkę zaspokojeni lub zabezpieczeni. Wierzycieli, którzy sprzeciwu nie zgłosili, uważa się za zgadzających się na obniżenie kapitału zakładowego.

Obowiązek ogłoszenia ma w tym przypadku na celu poinformowanie wierzycieli spółki, że planowane jest wyprowadzenie pewnej części majątku ze spółki na rzecz jej wspólników i w przypadku braku reakcji z ich strony może to nastąpić przed ich zaspokojeniem. Obniżenie kapitału nie będzie możliwe w przypadku sprzeciwu ze strony wierzycieli spółki (nawet jeżeli ma nastąpić obniżenie kapitału bez dokonania wypłat wspólnikom).

Do zgłoszenia obniżenia kapitału zakładowego w Krajowym Rejestrze Sądowym należy dołączyć między innymi dowody należytego wezwania wierzycieli.

Zobacz: Badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta

Połączenie spółki

Każde połączenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z innym podmiotem powinno być poprzedzone uzgodnieniem planu połączenia pomiędzy łączącymi się podmiotami. Uzgodniony plan połączenia powinien natomiast być ogłoszony nie później niż na miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników, na którym ma być podjęta uchwała o połączeniu.

Powyższego wymogu nie stosuje się do spółki, która nie później niż na miesiąc przed dniem rozpoczęcia zgromadzenia wspólników, na którym ma być powzięta uchwała o połączeniu, nieprzerwanie do dnia zakończenia zgromadzenia podejmującego uchwałę w sprawie połączenia bezpłatnie udostępni do publicznej wiadomości plan połączenia na swojej stronie internetowej.

Zobacz: Jakie korzyści wiążą się z łączeniem spółek?

W przypadku gdy spółki uczestniczące w połączeniu złożą wspólnie wniosek o ogłoszenie planu połączenia, ogłoszenie powinno nastąpić nie później niż na miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia, na którym ma być podjęta pierwsza uchwała o połączeniu.

W przypadku, gdy spółka przejmująca posiada udziały albo akcje o łącznej wartości nominalnej nie niższej niż 90% kapitału zakładowego spółki przejmowanej (nie dotyczy to przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka publiczna), ogłoszenie lub udostępnienie planu połączenia, o którym mowa powyżej, musi nastąpić co najmniej na miesiąc przed dniem złożenia wniosku o zarejestrowanie połączenia.

Spółka powinna ogłosić plan połączenia transgranicznego nie później niż na miesiąc przed dniem zgromadzenia wspólników tej spółki, na którym ma być powzięta uchwała o połączeniu. Spółka nie jest obowiązana do ogłoszenia planu połączenia, gdy nie później niż na miesiąc przed dniem rozpoczęcia zgromadzenia wspólników, na którym ma być powzięta uchwała o połączeniu, nieprzerwanie do dnia zakończenia zgromadzenia podejmującego uchwałę w sprawie połączenia bezpłatnie udostępni do publicznej wiadomości plan tego połączenia na swojej stronie internetowej.

Podział spółki

Podobnie jak w przypadku łączenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, podział takiej spółki powinien być poprzedzony ogłoszeniem planu podziału.

Plan podziału należy ogłosić nie później niż na sześć tygodni przed dniem powzięcia pierwszej uchwały zgromadzenia wspólników w sprawie podziału. Spółka dzielona albo spółka przejmująca nie jest obowiązana do ogłoszenia planu podziału, gdy nie później niż na sześć tygodni przed dniem rozpoczęcia zgromadzenia wspólników, na którym ma być powzięta pierwsza uchwała w sprawie podziału, nieprzerwanie do dnia zakończenia zgromadzenia podejmującego uchwałę w sprawie podziału, bezpłatnie udostępni do publicznej wiadomości plan podziału na swojej stronie internetowej.

Przekształcenie spółki

Zarząd spółki przekształconej albo wszyscy wspólnicy prowadzący sprawy spółki przekształconej zobowiązani są do ogłoszenia o przekształceniu spółki niezwłocznie po otrzymaniu postanowienia sądu o zarejestrowaniu przekształcenia spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Likwidacja spółki

Likwidatorzy spółki już zarejestrowanej zobowiązani będą ogłosić w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki informację o otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli spółki do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia ukazania się ogłoszenia. Likwidatorzy spółki będą mogli dokonać podziału majątku spółki (zwrotu wkładów) pomiędzy jej wspólników (akcjonariuszy), pomniejszonego o zobowiązania spółki (proporcjonalnie do wniesionych wkładów) dopiero po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia. Dowód ogłoszenia będzie musiał zostać złożony w Krajowym Rejestrze Sądowym wraz z wnioskiem o wykreślenie spółki z rejestru.

Pozostałe przypadki

Ogłoszeniu podlegają również informacje o osiągnięciu lub utracie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pozycji dominującej w spółce akcyjnej. Statut spółki akcyjnej może przewidywać, że zamiast ogłoszenia wystarczy zawiadomić wszystkich akcjonariuszy listami poleconymi. Złożenie przez spółkę wniosku o ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym powinno być dokonane w terminie dwóch tygodni od zajścia zdarzenia.

Autor: Łukasz Śliwiński, Zespół Prawa Korporacyjnego, Restrukturyzacji Spółek i Kontraktów Handlowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA