Wzorzec umowy spółki z o.o. zakładanej w trybie S24
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 157 1 § 1 kodeksu spółek handlowych umowa spółki z o.o. może być zawarta z wykorzystaniem wzorca umowy dostępnego w systemie teleinformatycznym. Zawarcie umowy w takiej formie wymaga zastosowania trybu S24 i wypełnienia formularza umowy zawartego w systemie. Konieczne jest również opatrzenie umowy podpisem elektronicznym. Takie rozwiązanie jest korzystne dla wspólników, bowiem nie istnieje ryzyko pominięcia istotnych elementów w umowie spółki. Sam wzorzec jest ogólnodostępny i stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Najważniejsze postanowienia umowne
Umowa spółki sporządzana w trybie S24 powinna zawierać przede wszystkim stałe postanowienia wzorca umowy. Do takich postanowień należy:
- nieograniczony czas trwania spółki,
- pokrycie udziałów wkładami pieniężnymi,
W umowie spółki powinny być zawarte również opcjonalne postanowienia wzorca. Wśród takich należy wymienić:
- wybór wariantu A lub B dotyczącego udziałów w spółce,
- wybór jednej z czterech możliwości dotyczących zgody na zbycie lub zastawienie udziału spółki,
- możliwość utworzenia kapitału rezerwowego i zapasowego,
- wybór wariantu dotyczącego organów spółki,
- określenie czasu trwania kadencji członka zarządu,
- określenie sposobu reprezentacji spółki,
- skład osobowy organów spółki,
- konieczność powzięcia uchwały wspólników w przypadku rozporządzania prawem lub zaciągania zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego lub brak takiego wymogu
Zobacz również: Zmiana umowy spółki z o.o.
Wzorzec umowy zawiera również postanowienia, które wspólnicy wypełniają swobodnie, czyli:
- dane wspólników zakładających spółkę,
- określenie firmy spółki,
- określenie siedziby spółki,
- przedmiot działalności spółki według PKD,
- wysokość kapitału zakładowego,
- skład wspólników zakładających spółkę,
- czas kadencji składu osobowego organów spółki,
- data zakończenia pierwszego roku obrotowego.
Wzorzec umowny dostępny jest w formie elektronicznej, a który stanowi tzw. „inteligentny formularz umowy”. Jest o tyle korzystny, że podczas wypełniania go, sam intuicyjnie prowadzi osobę wypełniającą.
Wzorzec umowy spółki z o.o.
Wady wzorca umowy
REKLAMA
Największą wadą sporządzania umowy za pomocą gotowego wzorca jest niemożność zmiany postanowień umowy, swobodnie wypełnianych przez wspólników. Ustawodawca przewidział bowiem niezmienność wzorca umowy. Zgodnie z art. 1571 § 4 k.s.h. zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawartej przy wykorzystaniu wzorca umowy jest możliwa po zarejestrowaniu spółki. Oznacza to, że umowa spółki nie może być zmieniona zarówno w systemie teleinformatycznym, jak i tradycyjnym sposobem – w formie aktu notarialnego.
Zgodnie z art. 23 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym sąd rejestrowy bada, czy dołączone do wniosku dokumenty są zgodne pod względem formy i treści z przepisami prawa. W pozostałym zakresie sąd rejestrowy bada, czy zgłoszone dane są zgodne z rzeczywistym stanem, jeżeli ma w tym względzie uzasadnione wątpliwości.
Zobacz też: Jak prawidłowo napisać umowę spółki cywilnej?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.