reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jak zawrzeć umowę spółki z o.o. - obowiązkowe elementy umowy

Jak zawrzeć umowę spółki z o.o. - obowiązkowe elementy umowy

Umowa spółki z o.o. jest skuteczna, jeżeli zawiera co najmniej obowiązkowe elementy wymagane dla takiej umowy. Brak któregokolwiek z tych elementów będzie skutkować odmową wpisu spółki do rejestru. W artykule przedstawiamy, jakie obligatoryjne zapisy powinny się znaleźć w umowie założycielskiej spółki z o.o.

Każda spółka z o.o. prowadzi swą działalność w oparciu o przepisy prawa (przede wszystkim Kodeksu spółek handlowych) i zawartej w formie aktu notarialnego umowy spółki (aktu założycielskiego w przypadku spółki jednoosobowej). Umowa spółki precyzuje status organizacyjny spółki i określa zasady jej funkcjonowania. Każda umowa spółki z o.o. powinna zawierać co najmniej elementy określone w art. 157 § 1 k.s.h. Są to:

- firma spółki (czyli potocznie - jej nazwa),

- siedziba spółki,

- przedmiot działalności spółki,

- określenie kapitału zakładowego (wysokość kapitału, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, liczba i wartość nominalna udziałów objętych przez poszczególnych wspólników),

- określenie czasu trwania spółki.

Zanim wspólnicy udadzą się do notariusza, aby zawrzeć umowę, powinni uzgodnić, jak powinny brzmieć istotne elementy tej umowy. Przez zawarcie w umowie spółki wszystkich powyższych elementów dochodzi do zawiązania spółki z o.o. w organizacji, która po przejściu procedury rejestracyjnej staje się po prostu spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zobacz: Spółki

Firma spółki

Firmą spółki z o.o. jest po prostu jej nazwa, pod którą prowadzi swoją działalność. Do firmy stosuje się odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego (art. 432-4310). Wspomniane przepisy przewidują m.in. konieczność takiego sformułowania firmy, aby dostatecznie odróżniała się od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. Firma nie może wprowadzać w błąd. Może być obrana dowolnie, ale z uwzględnieniem zasad prawdziwości, jedności, ciągłości, wyłączności i jawności firmy. Ponadto firma powinna zawierać dodatkowe oznaczenie "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością", które w obrocie może być stosowane w skrócie ("spółka z o.o." lub "sp. z o.o.").

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak zawrzeć umowę spółki z o.o. - obowiązkowe elementy umowy

W artykule przedstawiono również przykłady na temat umowy spółki z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama