| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Rozwiązanie spółki z o.o. 2019

Rozwiązanie spółki z o.o. 2019

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.) jest najbardziej popularną spółką handlową. Jak dokonuje się jej rozwiązania?

Zgodnie z art. 270 Kodeksu handlowego przyczynami rozwiązania spółki mogą być:

1) przypadki, które przewidziano w umowie spółki;

2) uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu siedziby spółki do innego kraju, stwierdzona protokołem notarialnym (w przypadku spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, również uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki podpisana przez wszystkich wspólników kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP);

3) ogłoszenie upadłości spółki;

4) inne przyczyny przewidziane prawem.

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Ponadto rozwiązanie spółki może nastąpić na skutek orzeczenia sądu:

1) na żądanie wspólnika lub członka organu spółki, jeżeli cel spółki stał się niemożliwy do osiągnięcia albo jeżeli powstały inne istotne przyczyny spowodowane stosunkami spółki;

2) na wniosek upoważnionego organu państwowego, jeżeli działalność spółki narusza prawo i zagraża interesowi publicznemu.

Kiedy następuje rozwiązanie spółki?

Rozwiązanie spółki dokonuje się w momencie wykreślenia spółki z rejestru, po przeprowadzeniu likwidacji. Otwarcie likwidacji następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania. Likwidację prowadzi się pod firmą spółki z dodaniem oznaczenia „w likwidacji”. Likwidatorami są członkowie zarządu, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, likwidatorzy mogą być odwołani na mocy uchwały wspólników. Likwidatorów ustanowionych przez sąd tylko sąd może odwołać. W przypadku gdy o rozwiązaniu spółki orzeka sąd, może on jednocześnie ustanowić likwidatorów.

Czy można zapobiec rozwiązaniu spółki?

Do dnia złożenia wniosku o wykreślenie spółki z rejestru jednomyślna uchwała wszystkich wspólników o dalszym istnieniu spółki może zapobiec jej rozwiązaniu, chyba że z żądaniem rozwiązania wystąpił niebędący wspólnikiem członek organu spółki lub organ spółki.

Zobacz: Spółki

Oprac. Marta Zdanowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »